Przejdź do głównej zawartości

Windows Movie Maker - jak ożywić nieruchome zdjęcie


Niezwykle ciekawym efektem, który możemy użyć w programie Windows Movie Maker w pracy nad filmem jest funkcja Wykadruj znajdująca się na karcie Animacje. Nazwa "Wykadruj" jest nazwą specyficzną dla programu WMM. W literaturze związanej z filmowaniem najczęściej używana nazwa Ken Burns Effect. Pochodzi ona od nazwiska amerykańskiego dokumentalisty, który bardzo szeroko stosował tą metodę w swojej twórczości. Obecnie jest standardowym składnikiem możliwości wielu programów do edycji wideo.

Dzięki temu efektowi na nieruchomym zdjęciu możemy uzyskać efekt panoramowania lub najazdu i odjazdu. Odbywa się to w ten sposób, że program komputerowy wydziela w zdjęciu kadr mniejszy i płynnie wyświetla zmiany przejścia od wyciętego kadru do pełnego zdjęcia. Wycięcie kadru powoduje powstanie efektu przybliżania i oddalania, natomiast poprzez przesunięcie wyciętego kadru w stosunku do środka zdjęcia można uzyskać efekt panoramy, zarówno w poziomie jak i w pionie. 


Sposób zastosowania tego efektu w programie Windows Movie Maker jest bardzo prosty. Najpierw upewniamy się, że jesteśmy w opcji Animacje, lub klikamy na kartę Animacje, żeby do tej opcji przejść. Tak jak w przypadku stosowania jakiegokolwiek innego ustawienia, pierwszą czynnością jest zaznaczenie slajdu lub slajdów wobec których chcemy zastosować działanie. Mając zaznaczone slajdy możemy dokonywać wyboru pomiedzy różnymi rodzajami efektów. Ustawienie kursora myszy na wybranej opcji spowoduje wyświetlenie podglądu tej opcji. Jednorazowe kliknięcie lewym klawiszem na ikonie z danym efektem spowoduje zatwierdzenie wyboru, a wokół ikony efektu pojawi się żółta ramka.
Zaznaczenie ikony żółtą ramką mówi nam, że w stosunku do danego slajdu został wybrany właśnie ten efekt. Jeśli do danego zdjęcia, lub ujęcia został zastosowany efekt panoramy lub najazdu, to na slajdzie pojawia się odpowiedni znaczek.

Podobnie jak w przypadku przejść efekt możemy zastosować do wszystkich slajdów naraz korzystając z przycisku po prawej stronie. Możemy też dowolnie zmieniać wybór efektu dla pojedynczego lub wielu slajdów. Warunkiem jest zaznaczenie slajdu lub slajdów.

Aby zaznaczyć jeden slajd – klikamy po prostu lewym klawiszem jeden raz na danym slajdzie. Do wybrania większej liczby wspomagamy się użyciem klawisza Ctrl, lub klawisza Shift. Ich użycie opisałem w poprzednim odcinku dotyczącym przejść. Efekt Burnsa odbywa się w czasie. Dlatego wydłużenie lub skrócenie czasu trwania slajdu spowoduje, że efekt będzie bardziej łagodny lub dynamiczny. Warto o tym pamiętać i wykorzystać w trakcie tworzenia filmiku. Należy przyznać, że efekt Burnsa jest – z powodu łatwości stosowania i mocnego wizualnego oddziaływania na widza szeroko stosowany. Dodanie efektu ruchu do zwykłych zdjęć bardzo wzmacnia odbiór wizualny prezentacji.




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.