Przejdź do głównej zawartości

Zima musiała odejść

Co roku obserwuję jak wszyscy dookoła wyczekują wiosny. Widzę, że zima to pora roku lubiana chyba tylko w okolicach Nowego Roku. Potem coraz bardziej się nudzi, dni krótkie i zimne wszystkim doskwierają. Na przełomie marca i lutego praktycznie nie ma osoby, która nie liczy o ile dzień się wydłużył, kiedy w końcu słoneczko ogrzeje świat za oknem i zrobi się zielono. Pierwsze skromne krokusiki i przebiśniegi stają się obiektem polowania fotograficznego. Zamieszczane na profilach społecznościowych zdjęcia zdobywają wiele plusików i komentarzy. Nie inaczej mają się sprawy w tym roku. Wszyscy tak bardzo tęsknili za wiosną, aż nadeszła.


Kiedy w naszej grupce animatorów rozpoczynaliśmy prace, był początek grudnia. Zaproponowany bohater serii filmików animowanych - bałwanek - został przyjęty z ogólnym entuzjazmem. Co więcej, niektóre Panie powiększyły grono postaci filmowych o bałwankową i bałwaniątka. 

Rodzinka wybiera się do teatrzyku leśnego - kadr z filmu Janiny

Prace nad filmikami trwają, a czas biegnie nieubłaganie. Wiele z tych prac zdąża ku końcowi. Trzeba się zastanowić nad nowymi scenariuszami i wypróbować nowe techniki animacji, bo przecież koniec zimy to nie koniec naszej przygody z technologiami komputerowymi. Internetowy Krąg Przyjaciół Biblioteki w Bolesławcu działa na okrągło. Ciągle musimy szukać nowych środków wyrazu i możliwości twórczej ekspresji.

Konstrukcja karmnika - kadr z filmu innej uczestniczki o imieniu Janina

Jeden z uczestników, Jerzy,  poddał sugestię, aby jeszcze raz w skrócie opisać nasze sposoby opracowania filmików. Chodziło o krótką listę czynności od początku do końca. Poniżej czynię zadość życzeniu Jerzego. Lista jest w pewnym sensie powtórzeniem tego, co pisałem, we wcześniejszych wpisach, ale mam nadzieję, że okaże się przydatnym przypomnieniem i pomoże w konsolidacji nabytych wiadomości i umiejętności.

Kadry z filmików różnych autorek

1. Czynności przygotowawcze: 
a) opracowanie scenariusza - rozpisanie w krótkich punktach, co ma przedstawiać każda scena. Z tych punktów musi się wyłonić historyjka. 
b) organizacja pracy - przygotowanie na Dysku Google i na pulpicie odpowiednich folderów. Foldery te będą służyły do przechowywania plików roboczych w trakcie poszczególnych faz pracy nad filmem.materiały robocze - wyszukanie i pobranie z internetu rysunków, obrazków, zdjęć, muzyki, efektów dźwiękowych itd. Pliki te będą służyły do wstawienia w poszczególne kadry, lub ścieżki filmu. 
2. Animowanie poszczególnych scen:
a) w przygotowanym folderze na Dysku Google tworzymy pliki prezentacji Google. Każdemu punktowi scenariusza musi odpowiadać osobny plik prezentacji. Prezentacje powinny być odpowiednio numerowane i nazwane -,zgodnie z porządkiem scenariusza. Taki zabieg umożliwi panowanie nad przebiegiem tworzenia filmu. Animowanie postaci dokonujemy poprzez niewielkie zmiany w kolejnych slajdach prezentacji. Należy się liczyć, że w zależności od długości sceny, trzeba będzie wykonać dużą liczbę slajdów. 
b) dodatkową korzyścią jest to, że scenorys utworzy się automatycznie - w postaci miniaturek pierwszych slajdów prezentacji. 
c) gotowe sceny należy pobrać na dysk swojego komputera, aby można było pracować z nimi w programie Movie Maker
3. Przygotowanie pllików do Movie Makera.
a) w programie MM można jedynie operować plikami obrazów i wideo. Format prezentacji jest nieobsługiwany. Należy więc dokonać konwersji pliku prezentacji na serię plików w formacie jpg. Serię plików jpg importujemy do Movie Makera, 
b) dostosowujemy czasy wyświetlania i zapisujemy w postaci pliku filmowego. Każdą scenę zapisujemy jako osobny film, w formacie mp4. Taka organizacja ułatwi pracę w trakcie montażu końcowego. Nie musimy wtedy zapisywać poszczególnych scen w formacie projektu MM. (wlmp). 
c) mając wszystkie sceny zapisane jako mp4 i ułożone w odpowiedniej kolejności w folderze, importujemy je do MM. Po dodaniu napisów, ścieżek dźwiękowych itp, renderujemy jako gotowy film.

Jak widać tworzenie filmu animowanego nie jest aż tak bardzo skomplikowane, jakby mogło się zdawać na początku. W trakcie pracy trzeba użyć kilku różnych programów, ale nie jest to wielką przeszkodą. Wszystkie programy są dostępne legalnie i bezpłatnie, co stanowi wielką zaletę naszej techniki tworzenia. Praca na legalnym oprogramowaniu, a jednocześnie bez potrzeby ponoszenia kosztów, ma zasadnicze znaczenie dla możliwości działania w Internetowym Kręgu Przyjaciół Biblioteki. Na tym polega urok internetu dla osób starszych i nie tylko. 
Wracając do rozważań klimatycznych - wiosna wymusza zmianę tematyki filmu. Bałwany muszą odejść i o tym wiedzą. Kończymy więc z bałwankami. Mając pierwsze doświadczenia za sobą wiemy już, że nie da się skrócić cyklu tworzenia poniżej kilku miesięcy. Od razu chyba będziemy wymyślać scenariusze związane z latem.





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.