Przejdź do głównej zawartości

Kochaj, albo rzuć - czyli edytuj, albo zakończ

Na dzisiejszych zajęciach INTELIK ćwiczyliśmy różne efekty z iPiccy w zakładce edycji podstawowej. W celu utrwalenia wiadomości i nabrania wprawy wielokrotnie wykonywane były te same czynności. Odnosiły się one jedynie do różnych efektów. Ponieważ efektem tych działań było kilka zdjęć różniących się zastosowanymi efektami, to aż prosiło się, żeby ułożyć je w pokaz slajdów. Po wrzuceniu do Movie Makera i podłożeniu muzyki powstał krótki filmik. 

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych programów do obróbki zdjęć. Wszystkie działają na podobnej zasadzie, ale występują między nimi też różnice. Nie można jednak wszystkich się uczyć jednocześnie, więc na zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej będziemy posługiwali się iPiccy, do czasu aż większość uczestników będzie “w ciemno” posługiwać się tym edytorem.. Później będziemy próbować kolejne programy. Będzie to o tyle łatwe, że funkcje powtarzające się będą już znane. Być może nowość będzie polegała tylko na odmiennych tłach lub kształtach. Spośród wielu programów na uwagę zasługują: Pixlr, Pixlr-O-Matic i program do edycji, który jest wbudowany w strumień Google+. Na strumieniu można bowiem korzystać z automatycznego poprawiania zdjęć, albo edytować ręcznie. Ale z tymi programami będziemy się zapoznawać w dalszej kolejności. Sądzę, że pilniejsza sprawą będzie opracowanie kursu dotyczącego zasad sztuki fotograficznej jako takiej. Jak kadrować, operować głębią ostrości itp.


Komunikat mówi: Twoje zdjęcie zostało zapisane na komputerze. Kopia tego zdjęcia i edycje zostały zapisane w historii. 
Close Photo - zamknij zdjęcie,  Continue Editing - kontynuuj z tym samym zdjęciem

Wróćmy jednak do iPiccy. Ma ona pewną dobrą cechę, z której korzystaliśmy właśnie na dzisiejszych zajęciach. Otóż, po pobraniu edytowanego zdjęcia na komputer, iPiccy pyta się, co chcemy robić dalej: czy zamknąć zdjęcie i rozpocząć pracę z innym, czy też kontynuować rozpoczętą edycję. Stąd się wziął tytuł dzisiejszego wpisu: kochaj - czyli kontynuuj edycję, albo rzuć - zamknij zdjęcie. Właśnie opcja kontynuowania edycji jest tą ciekawą. Dzięki temu możemy tworzyć serię stworzoną z tego samego zdjęcia poddanego rożnym rodzajom i stopniom obróbki. Ci którzy mają do czynienia z animacją, wiedzą, że właśnie o to chodzi. Jeśli chcemy zrobić jakiś filmik animowany, to ze zdjęcie możemy poddać zmianom. Seria zdjęć niewiele się różniących od siebie, użyta jako wkład do Movie Makera może w efekcie stworzyć film animowany z niesamowitymi efektami. W ten sam sposób z zaledwie kilku zdjęć możemy utworzyć gif, który z łatwością można zamieścić w strumieniu Google+. 
Jednak, aby można było szybko i efektywnie dokonać takiej seryjnej edycji, musimy zapewnić dwie rzeczy:
  1. ład organizacyjny - odpowiedni folder na pulpicie, sposób nazywania plików itd. Chodzi o to, żeby przy dużej liczbie plików nie pogubić się.
  2. plan działania, pomysł na czym ma polegać nasza animacja. Możliwości jest tu wiele. W dyspozyjcji do zabawy i eksperymentowania są kolory, nasycenia, naświetlenie, a nawet zmiany kształtów obiektów. Tutaj musimy sobie zdawać sprawę z tego, do czego dążymy, jaki cel chcemy osiągnąć. Mając wiedzę, jak się robi, musimy zadecydować, jaką formę zastosować i jaką treść przekazać.
Znając seniorki i seniorów, którzy uczestniczą w przyjacielskim kręgu w bibliotece, można być pewnym, że wkrótce strumień ożywi się pomysłowymi animacjami stworzonymi w iPiccy i Movie Makerze.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.