Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST INTERFEJS?

► Interfejs to sposób (komplet urządzeń) na komunikację człowieka z komputerem.
Interfejs - spolszczenie angielskiego “interface”. Polskie słowo to sprzęg. Częściej używa się interfejs, jednak “sprzęg” oddaje istotę sprawy w sposób zrozumiały dla osób od urodzenia mówiących po polsku. 
☞ Aby komputer mógł wykonywać polecenia użytkownika, a użytkownik kontrolować pracę komputera, to musi następować wymiana informacji.
Zwykle ludzie między sobą porozumiewają się mową i gestami, czyli za pomocą wzroku i słuchu. Pomiędzy komputerem i człowiekiem te same czynniki biorą udział w przenoszeniu informacji.
Użytkownik widzi to co dzieje się na ekranie i dodatkowo czasem słyszy sygnały dźwiękowe. Stosownie do sytuacji może wydać komputerowi polecenie do wykonania. Do tego celu stosuje się klawiaturę i myszkę. Prowadzone są prace nad wydawaniem poleceń dla komputera głosem, ale ten typ komunikacji nie jest jeszcze w powszechnym użyciu.

Ekran, monitor 
► Kursor
Najważniejszy stały element systemu komunikacji
Kursor jest niezwykle ważnym i oczywistym elementem komunikacji. Jednakże początkujący użytkownicy nie zdają sobie do końca sprawy z jego roli. Kursor jest bowiem jedyną nicią porozumienia człowieka z komputerem. Użytkownik widzi położenie i kształt kursora na ekranie monitora, natomiast procesor kontroluje jego położenie. Dzięki temu człowiek i komputer - na swój sposób - zgadzają się co do konkretnego, istniejącego obiektywnie faktu. 
► Pozycja kursora wobec elementów okna programu. 
Foldery i pliki po otwarciu wyświetlane są w postaci okien. Okna posiadają wiele elementów aktywnych - przycisków. Nazwa “przycisk” pochodzi od tego, że ich działanie przypomina działanie przycisków - włącz/wyłącz - stosowanych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych domowego użytku. Umieszczenie kursora na takim elemencie i kliknięcie spowoduje reakcję komputera np. włączenie lub wyłączenie jakiejś funkcji programu. W edytorze tekstu może to być np. włączenie pogrubienia liter, w edytorze fotografii - włączenie funkcji kontrastu, a w przeglądarce - polecenie odświeżenia strony, itd. 
☞ O ile zaawansowani użytkownicy komputera śledzą położenie kursora podświadomie w sposób ciągły, to u osób dopiero zaczynających przygodę z komputerem następuje rozproszenie uwagi i klikają klawiszami myszki nie kontrolując położenia kursora. I dziwią się, że nie wiedzą co komputer wykonał. 
☞ Brak kontroli położenia kursora jest najczęstszą przyczyną pomyłek w obsłudze komputera.
► Kształt kursora jest wskazówką co można zrobić.
Z praktyki wynika, że wiele osób, nawet mających już jakąś doświadczenie pracy z komputerem, nie zwraca uwagi na zmianę kształtu kursora myszy. Tymczasem kształt ten często się zmienia, w zależności od położenia wobec elementów aktywnych na ekranie. ☞ Kształt kursora podpowiada użytkownikowi jaki rodzaj operacji jest możliwy.
Najczęściej kursor wyświetla się w kształcie strzałki. W tym kształcie jest po prostu wskaźnikiem - służy do wskazywania miejsc na ekranie, zaznaczania elementów, bądź wykonania funkcji przycisku lub polecenia z listy. Po umieszczeniu na aktywnym elemencie często zmienia się w kształt “rączki”, ale przybiera także kształty podwójnych strzałek, a w polu tekstowym występuje jako pionowa kreska. 
► Klawiatura, myszka, touchpad (czyt. taczpad), joystick (czyt. dżojstik)
Są to elementy interfejsu służące do poruszania kursorem po ekranie i wydawania poleceń komputerowi. Zmianę położenia kursora wykonujemy przez ruchy myszki po blacie biurka. Podobnie, kiedy przesuwamy palec po powierzchni touchpada, kursor podąża w odpowiednie miejsce. Kiedy kursor znajdzie się w wyznaczonym miejscu, to polecenie wykonania odpowiedniej czynności wydaje się poprzez kliknięcie lewym lub prawym klawiszem. 
☞ O ile myszka, touchpad i joystick są urządzeniami przetwarzającymi ruchy rzeczywiste na zmiany położenia kursora na ekranie i przez to ich użycie jest intuicyjne, to w zasadzie wszystkie operacje możemy dokonać używając klawiatury. W większości wypadków te same polecenia co przy użyciu myszki można wykonać stosując tzw. skróty klawiaturowe. O ile działanie myszki jest intuicyjne, to skróty klawiaturowe musimy po prostu pamiętać. Często jednak okazuje się, że skróty klawiaturowe są o wiele wydajniejszym sposobem pracy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.