Przejdź do głównej zawartości

CO TO ZNACZY “OTWORZYĆ PLIK”?


Gdyby porównać komputer do fabryki, to rolę maszyn pełniłyby programy, rolę magazynów foldery, a pliki byłyby produktami. Oczywiście w fabryce może być wiele linii produkcyjnych z których każda może produkować inny rodzaj produktu. Gotowe pliki są zapisywane na dysku twardym i oczekują w uśpieniu na akcję użytkownika.
Określone produkty możemy używać zgodnie z przeznaczeniem, np. buty po prostu zakładamy na nogi. Tutaj analogia przestaje działać. Bowiem produkty komputera - pliki, to po prostu uporządkowane zbiory informacji, które istnieją w świecie wirtualnym. Aby mogły zaistnieć w świecie rzeczywistym niezbędny jest interfejs i wydobycie plików z uśpienia, czyli ich otwarcia przy użyciu programu.
Otwarcie pliku to zaprezentowanie go użytkownikowi, w zrozumiałej formie - w postaci okna programu. 
► Najpierw następuje uruchomienie odpowiedniego programu 
Aby plik mógł zostać otwarty, czyli wyświetlony, to musi zostać najpierw uruchomiony odpowiedni program. Najczęściej jest to program, w którym plik został utworzony - np. edytor tekstu, lub edytor graficzny. Po otwarciu w programach tych możemy modyfikować plik, chociaż czasami pliki są zabezpieczone i występują w wersji “tylko do odczytu”. Jeśli nie jesteśmy właścicielem pliku, to często możemy się z taką sytuacją spotkać.
W przypadku niektórych rodzajów plików, np. muzycznych, wideo lub zdjęć do ich otwierania służą programy takie jak: odtwarzacz wideo, przeglądarka zdjęć. W programach tych nie możemy dokonywać zmian na pliku, jedynie go wyświetlać lub odtwarzać.
☞ Jak to się robi? 
Prosto. Zakładam, że użytkownik przechowuje pliki odpowiednio uporządkowane w folderach. W takim przypadku wystarczy odnaleźć ikonkę odpowiedniego pliku. Wskazać kursorem wybraną ikonę. Następnie możemy postępować na dwa sposoby - tylko z lewym klawiszem myszy, oraz przy użyciu prawego i lewego klawisza.
❶ Tylko lewy klawisz myszy - po ustawieniu kursora na ikonie, klikamy dwa razy. Kliknięcia muszą następować po sobie w odpowiednim odstępie czasowym. Odstęp ten można dostosować w ustawieniach komputera, ale w praktyce rzadko się to robi. Użytkownicy najczęściej dostosowują swoje przyzwyczajenia do ustawień fabrycznych. 
❷ Z prawym i lewym klawiszem myszy. Po umieszczeniu kursora na ikonie pliku klikamy raz prawym klawiszem. Spowoduje to wyświetlenie listy możliwych czynności. Odnajdujemy polecenie: “Otwórz” lub “Odtwórz” i wskazujemy kursorem. Następnie klikamy jeden raz lewym klawiszem myszy - komputer wykonuje wtedy wskazaną komendę.
☞ Nasze działanie wywołuje reakcję komputera. Zostaje uruchomiony program - czyli procesor zyskuje dostęp do instrukcji postępowania z konkretnym zestawem danych - wybranym plikiem. Dla komunikacji z użytkownikiem wyświetlone zostaje tzw. okno. Okno to specyficzny sposób wyświetlania pliku - w sposób przyjazny dla użytkownika. Umożliwia ono kontrolę stanu pliku oraz dokonywanie zmian.
✔ Reasumując: odpowiednie kliknięcia na wybranych ikonach powodują reakcję komputera. Procesor uzyskuje dostęp do danych i instrukcji postępowania z nimi.
Zamykanie pliku - jest to proces odwrotny. Informacje zawarte w pliku zostają zapisane w pamięci stałej, program zostaje odłączony od procesora, a komunikacja z użytkownikiem zakończona. Okno nie jest już wyświetlane - plik leży “uśpiony”, a użytkownikowi objawia się tylko w postaci ikonki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.