Przejdź do głównej zawartości

Technologie. ZASADY TWORZENIA TEKSTU NA KOMPUTERZE


Wiele osób rozpoczynających użytkowanie edytorów tekstu traktuje komputer jakby było to urządzenie do pisania na papierze. Tymczasem drukowanie tekstu jest czynnością całkowicie niezwiązaną z procesem jego tworzenia. Używając komputera możemy skomponować tekst i nigdy go nie wydrukować.

╰✿ Proste przeniesienie sposobu pisania ręcznego lub na maszynie jest pewnego rodzaju nieporozumieniem. Komputer jest narzędziem oferującym całkowicie nową jakość. Przede wszystkim oferuje praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji zmiany formy i treści w jednym i tym samym pliku, ale także niesamowite możliwości tworzenia kopii i ich modyfikowania.
╰✿ Plik jest odpowiednikiem utworu w świecie realnym. O ile napisany na papierze np. wiersz może podlegać ograniczonym tylko zmianom, skreśleniom, dopiskom wynikającym z fizycznych właściwości kartki papieru, to plik zapisany w postaci cyfrowej może być wielokrotnie modyfikowany bez widocznych na zewnątrz śladów tych zmian. To świadczy o odmienności technologicznej. O ile w “starych technologiach” - pisaniu ręcznym lub na maszynie - oryginał dokumentu był nierozerwalnie związany z nośnikiem (papierem), to w przypadku tekstu utworzonego na komputerze, oryginałem jest zawsze plik zapisany w pamięci trwałej komputera.
► Wydruk na papierze jest zawsze kopią tekstu przekształconą z postaci cyfrowej, abstrakcyjnej - na formę konkretną, namacalną.

Komputer jako narzędzie do kompozycji tekstu. 

☞ Pisanie na papierze wymagało od twórcy jednoczesnego myślenia o treści i o formie. Decyzja dotycząca takich szczegółów jak np. datowanie dokumentu, tytuły, podtytuły, wcięcia, akapity musiała być podjęta w tym samym momencie co ta dotycząca jego treści. Wymagało to od autora wielotorowej pracy mózgu i podzielenia uwagi na wiele problemów. W wypadku zaś pomyłki, naprawienie jej było bardzo pracochłonne - wymazanie, przekreślenie, poprawienie itp.
☞ Komputer umożliwia rozdzielenie procesów decyzyjnych.
Decyzje co do różnego typu zagadnień mogą być podejmowane w różnym czasie. Dlatego efektywne komponowanie dokumentów tekstowych przy pomocy komputera odbywa się w kilku rozdzielnych etapach. Dzięki temu znacznie zwiększa się efektywność i szybkość pracy.
❶ Najpierw treść
Zaczynając pisać tekst na komputerze nie zastanawiamy się nad tym jaki ma być ostateczny wygląd dokumentu. Skupiamy się na treści. Zapisujemy swoje myśli - oprócz klawiszy alfanumerycznych używamy w zasadzie tylko :
“Enter” do wprowadzania nowych wierszy
“Shift” przy zapisywaniu wielkich liter
“prawy Alt” - do liter polskich
klawisz spacji do oddzielania wyrazów
W trakcie pisania skupiamy się wyłącznie na treści. Nawet zauważone błędy literowe, lub inne staramy się chwilowo ignorować, żeby nie odwracać myśli od zadania głównego.
❷ Pierwsze czytanie sprawdzające
Na tym etapie zwracamy uwagę przede wszystkim na zgodność sensu tekstu z tym, co chcieliśmy wyrazić Jeśli mamy włączone sprawdzanie pisowni, to łatwo zauważymy wzrokiem podkreślenia, wskazujące na możliwe błędy. Chwilowo ignorujemy te podkreślenia, skupiając się na stylistyce tekstu.
❸ Drugie czytanie sprawdzające
Teraz nie analizujemy już sensu pisma, a skupiamy się tylko na błędach literowych i ortograficznych. Posługując się klawiszami strzałek do przesuwania kursora, poprawiamy błędy w sposób systematyczny, od góry do dołu. Jeśli się skupiamy tylko na tym, to odbywa się to w sposób bardzo sprawny.
❹ Formatowanie tekstu, czyli nadanie formy, ukształtowanie wyglądu zewnętrznego.
Dopiero, kiedy mamy ustaloną treść i poprawione błędy, przyglądamy się rozmieszczeniu tekstu oraz wyglądowi poszczególnych fragmentów. Przystępujemy do nadawania dokumentowi odpowiedniego wyglądu, czyli formatowania. Tam gdzie to potrzebne, np. daty wyrównujemy do prawej, niektóre fragmenty możemy wytłuścić lub pochylić, itp. Komputer daje nieporównywalnie wielkie możliwości w tym zakresie w porównaniu do sposobów tradycyjnych. (kolory czcionek, kroje czcionek, ich wielkości, wstawianie obrazów, itd, itd.)
►Większość czynności w edytorach tekstu możemy wykonać na kilka sposobów. Przykładowo formatowanie można wykonać używając myszki i przycisków na pasku narzędzi nad polem roboczym. Jeśli piszemy mało tekstów, w dodatku krótkich to jest to rozsądne rozwiązanie.
☞Jeśli piszemy dużo i często, to lepiej posługiwać się skrótami klawiaturowymi
Skróty klawiaturowe polegają na użyciu dwóch lub więcej klawiszy jednocześnie w szczególny sposób. Mianowicie klawisz specjalny np. Ctrl trzymamy wciśnięty, a w tym czasie klikamy na klawisz alfanumeryczny. Ten sposób jest bardzo wygodny, szybki i efektywny, ale ma tę wadę, że należy skróty opanować pamięciowo. Osoby posługujące się językiem angielskim mają sprawę ułatwioną, gdyż wiele skrótów jest tworzonych mnemotechnicznie. Osoby polskojęzyczne muszą przyswoić pamięciowo - większym nakładem pracy. Przykładowo pogrubienie tekstu możemy wykonać posługując się skrótem Ctrl +B, ponieważ pogrubiony to po angielsku Bold, lub Ctrl+P to polecenie “drukuj” angielskie Print. Łatwo więc skojarzyć.
Skrótów klawiaturowych jest bardzo dużo.
► Na szczęście sytuacja nie jest aż tak zła, jak wygląda na pierwszy rzut oka
✿Nie musimy się uczyć wszystkich skrótów na pamięć. Należy tylko zastanowić się, które narzędzia klikamy najczęściej i skupić się na tych właśnie.
❀❀Nie musimy robić specjalnej listy ze skrótami. Łatwo możemy skorzystać z podpowiedzi programu.
☞ Po umieszczeniu kursora na przycisku jakiegoś narzędzia, wyświetla się podpowiedź, jakimi klawiszami możemy wykonać tę samą czynność. Podobnie po kliknięciu prawym klawiszem w celu wyświetlenia menu dostępnych opcji, z prawej strony nazwy polecenia jest zapisany skrót klawiaturowy tego polecenia. Wystarczy więc uważnie przyglądać się temu, co komputer wyświetla, a w szybkim czasie nabierzemy niezłej wprawy.


▓ Praktycznie cały proces tworzenia tekstu może się dokonać przy użyciu klawiatury, bez potrzeby posługiwania się myszką. Przyzwyczajenie jest jednak drugą naturą człowieka, i często jest to czynnik, który wpływa na sposób pracy z komputerem. Tym niemniej wiedza o niektórych rzeczach może okazać się czasem naprawdę przydatna i pomocna w sprawniejszym korzystaniu z komputera.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.