Przejdź do głównej zawartości

Przed przystąpieniem do pisania scenariusza

Umiejętność opowiadania jest wielką sztuką. Nie każdy ją ma w genach, ale na szczęście są zasady, na podstawie których można stworzyć piękną opowieść. Nawet przy braku daru konfabulacji, płynnej wymowy i kwiecistego języka. W filmie animowanym, tak jak w każdym innym utworze, czy to literackim, czy muzycznym, rzeźbie, obrazie, książce itd chodzi o przekazanie pewnej idei, myśli, opisu wydarzenia - czyli historii. 

Pierwsze próby tworzenia animacji, przy użyciu różnych technik fascynowały tylko przez krótki czas. Były ciekawe, dopóki były tajemnicą. Ludzi fascynowało to skąd się ruch postaci bierze.
Tymczasem wszystko opiera się na złudzeniu optycznym. W filmie nagrywanym przy pomocy kamery na jedną sekundę filmu przypadają 24 klatki. Tymczasem w filmie rysunkowym dokonuje się sztuczek. Ponieważ rysowanie jest pracochłonne, to ruch nadaje się tylko części postaci. Poniższy filmik jest tego przykładem. Faktycznie postać składa się z ruchomych nóg i nieruchomej całej reszty. Ruch nóg zaś powtarza się w zamkniętym cyklu, tzw. pętli. Co ciekawe w tym filmiku występują tylko trzy różne pozycje nóg. Można się o tym przekonać zatrzymując filmik w dowolnych momentach. Żeby nie wiadomo jak celować to uceluje się zawsze na jedną z trzech pozycji nóg. Mimo to animacja jest całkiem fajna.  Wrażenie ruchu postaci jest wzmocnione przesuwaniem się tła. Tutaj też jest zastosowana pętla. Cały filmik trwa 20 sekund, ale jeśli się przyjrzymy to składa się z ośmiu powtarzających się po sobie takich samych kawałków. Zrobienie takiego klipu to całkiem prosta sprawa.

Specjalnie użyłem słowa klip. Jednym ze znaczeń angielskiego słowa "clip" jest przycięcie. Z tego wzięło się popularne i w Polsce określenie klip filmowy. Znaczy to po prostu wycinek, fragment filmu. Bo żeby film był filmem to musi opowiadać jakąś historyjkę. W poniższym filmiku człowieczek po prostu idzie. Ale to już dobry punkt wyjścia. Jeśli udałoby się skompletować kolekcję klipów różnego rodzaju: idzie, rozgląda się, śpiewa, mówi itd, to można byłoby złożyć w większą całość. Uporządkowane klipy mogą już opowiedzieć historię, czyli odzwierciedlić treść scenariusza.




Historia, czyli opowieść wymaga trzech rzeczy - początku, środka i końca.

Początek historii, to jest wprowadzenie widza lub słuchacza w realia. Ustalenie warunków sceny, na której wydarzenie się odbywa. Na tym etapie używa się wielu formalnych chwytów literackich np. “dawno dawno temu”, “przed wiekami”, “za siedmioma górami, za siedmioma rzekami”, “na dalekiej samotnej planecie”, itd. W przypadku filmu animowanego, też trzeba widza wprowadzić w realia, aby ułatwić mu odbiór przekazu. Potrzebny jest wstęp, aby widza poinformować o czasie i miejscu wydarzenia, które będziemy opowiadać.

Środek, czyli relacja faktów. W tym miejscu trzeba opowiedzieć to co się wydarzyło. Sposób i szczegółowość opowiadania zależy od tego w jaki sposób chcemy całą historię zakończyć.

Zakończenie, czyli morał. Morał oznacza pouczenie, czyli jakaś mądrość, którą potencjalny odbiorca ma wynieść po obejrzeniu bajki. Często zdarza się, że zamiast morału jest zaskakujący koniec. Nie zawsze musi być mądry, ale zawsze zaskakujący, a w dodatku wzbudzający uśmiech.

Sądzę. że dobrą inspiracją mogą być dowcipy. Często krótkie, a trafne szybko stają się popularne. Jeśli się zastanowić, to w każdym dobrym dowcipie zauważymy podział na trzy części. Przykładowo - przychodzi baba do lekarza - to jest wstęp. Wprowadzenie w realia. Postęp następuje ciąg dalszy, a na koniec coś zaskakującego.






Plany co do filmu należy więc zacząć od wymyślenia, bądź znalezienia interesującej historyjki. Trzeba będzie przy tym zwrócić uwagę na prostotę okoliczności i niewielką liczbę uczestników. Tworzenie scenariusza warto robić równolegle z rysowaniem postaci. Dlatego w ramach przygotowań dobrze tworzyć kolekcje rysunków i klipów, które będziemy mogli wykorzystać nie tylko w jednym filmiku. Jednocześnie tworzenie kolekcji też może być inspirujące. Podczas rysowania też mogą nam przychodzić pomysły co do akcji. Kiedy zaczną kiełkować w głowie pomysły, to grunt do pracy będzie już przygotowany.

Filmik poniżej jest przykładem dobrej kompozycji. Pomimo tego, historyjka w nim opowiedziana jest bardzo krótka to można wyróżnić wszystkie trzy części. Środki wyrazu są bardzo proste. W dodatku w formie książeczki. Nie wiem, czy po polsku jest na taką książeczkę jakaś nazwa. Po angielsku to "flipbook".


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.