Przejdź do głównej zawartości

Rysowanie krajobrazu do kreskówki

W filmie animowanym podobnie jak w każdym innym filmie ważna jest akcja. Opowieść o przygodach jakie się przydarzają bohaterom. Jednak te przygody nie dzieją się w pustce. Dzieją się w konkretnej przestrzeni, która jest tłem do akcji. Po napisaniu scenariusza dosyć łatwo już zacząć sobie wyobrażać scenerię. Trudniej to narysować, żeby wyglądało ładnie. Sam próbowałem dużo rysować - z różnym skutkiem. Raz wychodziło, raz nie. Doszedłem jednak do kilku ogólnych zasad, które mogą być wykorzystane w pracach bibliotecznych animatorów. 


Po pierwsze należy sobie wyobrazić nastrój sceny, tak aby pasował do akcji filmu. Następnie trzeba określić miejsce, czy to ma być tło w naturze, na zewnątrz, czy też w przestrzeni zamkniętej, ograniczonej ścianami. W aktualnie opracowywanej serii filmików na podstawie bajek Ignacego Krasickiego, większość akcji będzie się odbywać w naturze, w otoczeniu przyrody, typu łąkowego, z drzewami i zaroślami. 

Do narysowania takiego otoczenia można podejść dwojako. Próbować rysować własną kompozycję pejzażu, kierując się wyobraźnią, lub skorzystać pomocy gotowych rysunków. Rysunki takie można łatwo znaleźć w internecie. Mogą to być zdjęcia, malunki lub inne grafiki. Ważne jest, żeby tło odpowiadało potrzebom sceny w ogólnym zarysie. Ponieważ obraz pobrany z internetu będzie jedynie wskazówką, inspiracją i pomocą dla nas, to nie musimy przywiązywać wielkiej wagi do szczegółów. Najważniejsze będą ogólne proporcje poszczególnych części obrazu. Zachowanie proporcji, a przy pejzażach pewnych elementów perspektywy, jest właśnie najtrudniejsze dla osób nie mających wprawy w rysowaniu. Skorzystanie z szablonu znakomicie ułatwi wykonanie zadania. Następnie będziemy już pracować twórczo w programie Rysunki Google i FotoSketcher.

Pierwszym działaniem będzie więc rekonesans w internecie i znalezienie odpowiedniego obrazu. Najlepiej będzie pobrać go na własny komputer. 


Następnie otwieramy program Rysunki Google i przesyłamy obraz na kanwę. Po dostosowaniu rozmiarów możemy zacząć rysować. Różne formy terenu najlepiej odwzorować używając kształtów. Możemy im łatwo zmieniać wielkość, proporcje, kolor. Pozwoli to na łatwe odtworzenie proporcji poszczególnych elementów, a jednocześnie umożliwi rozwinięcie własnej kreatywności. Efektem, który chcemy osiągnąć będzie ogólny zarys terenu z uwzględnieniem kolorystyki. Na tym etapie nie jest ważna precyzja szczegółów. Bardziej istotne jest ogólne wrażenie, atmosfera, przestrzeń. Nie dodajemy szczegółów krajobrazu typu drzewa, krzewy itp. Musimy pozostać jedynie przy przenikających się płaszczyznach. Sam obraz może wydawać się płaski i nieciekawy. Czas więc przetworzyć go przy użyciu kolejnego programu..


Po pobraniu obrazu tła na komputer przesyłamy go do Fotosketchera. Tam możemy zastosować efekty akwareli, rysunku, lub obrazu olejnego. Warto dodać fakturę papieru. Dzięki temu obrazek nabierze całkiem innego charakteru. Jego wygląd nabierze głębi i artystycznego wykończenia. Obróbka w programie Fotosketcher ma jeszcze jedną zaletę. Nie musimy pracować na wielkiej ilości pikseli. Wystarczy jak ustawimy w Rysunkach Google rozdzielczość 1280 na 720 pikseli. Fotosketcher zachowa nam te parametry, a dodane efekty artystyczne spowodują, że pikselizacja podczas ewentualnej zmiany rozmiarów nie będzie zbyt widoczna. W każdym bądź razie nie będzie dominującym efektem, który może popsuć odczucia estetyczne. 


Mając napisany scenariusz najlepiej właśnie zacząć od przygotowania tła dla każdej sceny. Przy krótkich filmikach może się okazać, że wystarczy jedno tło. Tym bardziej warto nad nim popracować. Tło w zasadniczy sposób będzie świadczyć o jakości naszych starań. 





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.