Przejdź do głównej zawartości

Jak zostać amatorem wideo i foto w dojrzałym wieku

W dawnych czasach marzenie o zdobyciu umiejętności tworzenia filmu było najczęściej marzeniem poza zasięgiem możliwości dla większości z nas. Czas jednak płynie. To z kolei pociąga za sobą pewne skutki. My dojrzeliśmy, a postęp techniczny ułatwia wiele rzeczy. Tymczasem marzenia najczęściej pozostały niespełnione. Czas to zmienić.
Jeśli marzenia o tworzeniu filmów dalej się tlą, to już pora je spełnić. Nie ma na co czekać. Teraz jest odpowiedni czas. Komputery sprawiły, że tworzenie i publikowanie filmów stało się dziecinnie proste. Tak proste, że nie tylko dzieci sobie z tym poradzą, ale osoby starsze też. 
Po pierwsze, w internecie są darmowe platformy do publikacji, takie jak Vimeo, YouTube i tym podobne. Jest ich kilka. Najbardziej popularna jest YouTube. Jest więc sens coś tworzyć, bo jest szansa, że dotrzemy do swojej publiczności.
Po drugie - dostępne są proste, bezpłatne programy do montażu filmowego. Tych programów również jest kilka. Najpopularniejszym jest Windows Movie Maker. Jest też chyba najlepszą opcją dla początkujących filmowców.
Po trzecie - łatwość tworzenia własnych materiałów wizualnych. Aparaty fotograficzne są bardzo rozpowszechnione, a dodatkowo, praktycznie każdy smartfon ma wbudowaną co najmniej jedną kamerę. 
Wynika z tego, że praktycznie jedyną przeszkodą może być brak umiejętności posługiwania się tymi narzędziami. A to się łatwo da pokonać, jeśli tylko będzie motywacja. Najbardziej złożona  być może w tym wszystkim jest edycja wideo, ale jest do nauczenia. Zwłaszcza jeśli się zacznie od tak prostego programu jak Windows Movie Maker. 
Tworzenie filmików i publikowanie ich jest bardzo dobrym sposobem na osiągnięcie satysfakcji, podniesienie samooceny i utrzymanie kontaktów z innymi. Także na zachowanie dobrej formy umysłowej. Po prostu pozwala cieszyć się życiem - praktycznie bez kosztów.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.