Przejdź do głównej zawartości

Kilka uwag o prezentacji




Podczas tworzenia filmu w naszej Akademii Seniora posłużymy się programem do prezentacji. Nie będzie to oczywiście prezentacja tworzona na użytek publicznego wykładu, ale w celu uporządkowania procesu planowania filmu i dopasowania materiałów wizualnych. Część osób zapewne nigdy nie miała okazji pracy z programem do prezentacji, więc ogólnie napiszę kilka słów na ten temat, tytułem wprowadzenia.

Programy do prezentacji są powszechnie używane w różnych okolicznościach. Najczęściej są to spotkania, podczas których prelegent wygłasza przemówienie. A do tego przemówienia ma przygotowane materiały ilustracyjne. I właśnie komplet materiałów ilustracyjnych przygotowanych w programie komputerowym nazywany jest prezentacją. Tak samo jak sam program. 

Jednak prezentacja to nie tylko zbiór materiałów ilustracyjnych. To także miejsce na notatki prelegenta. Dzięki temu osoba wygłaszająca prelekcję może posiłkować się podpowiedziami. Czasem zdarza się, że prelegent treść pisze bezpośrednio na slajdach. A potem po prostu odczytuje przed publicznością. Świadczy to o niezrozumieniu idei programu. 

Wiadomo, że prelekcja jest rodzajem występu przed publicznością. Jeśli odbiorcy mają zapamiętać tezy prelegenta i wynieść ze spotkania wiedzę, to musi ona być odpowiednio przygotowana.

Istnieje wiele programów służących do prezentacji. Wszystkie są do siebie podobne i składają się zasadniczo z takich samych elementów. Służą bowiem temu samemu celowi.

Główną cechą charakterystyczną są slajdy ułożone liniowo. Jeden pod drugim, a w trakcie wydarzenia wyświetlane po kolei. Slajdy to po prostu obrazy, zdjęcia, infografika, wideo, muzyka, narracja itd. Są to elementy wizualne mające za zadanie wzmocnić przekaz prelegenta, podkreślić i poprzeć głoszone tezy. Ich najważniejszym celem jest przyciągnąć uwagę widza i pomóc w zapamiętaniu faktów lub twierdzeń wygłaszanych przez prelegenta. Właśnie tę cechę - uporządkowanie w kolejności wyświetlania wykorzystamy podczas przygotowywania filmu.

Prezentacje należą do kategorii programów biurowych. Są płatne i darmowe. My będziemy wykorzystywać Prezentacje Google należące do pakietu programów dostępnych na Dysku Google. 

Jeśli się chwilę zastanowić, to filmik wykonany np. Windows Movie Maker jest po prostu nagraną prezentacją. Kolejność zdjęć odpowiada scenariuszowi, podłożona jest narracja i efekty muzyczne. Projekt filmiku można przygotowywać od razu w programie Movie Maker. Jednak z uwagi na to, że filmiki przygotowywane w ramach zajęć "Podróż marzeń" będą dosyć rozbudowane, to program prezentacji będzie wygodniejszy w użyciu na początkowym etapie. Poza tym Prezentacje Google jako usługa w chmurze obliczeniowej pozwoli na wyświetlanie efektów w trakcie zajęć na dużym ekranie. 

Jakie cechy programu Prezentacje ułatwią pracę nad filmem?

Po pierwsze istnieje możliwość ustawienia wielkości strony, czyli slajdu prezentacji. Wiedząc, że wykorzystamy slajdy do produkcji filmu ustawimy ich wielkość na 1280 na 720 pikseli (16:9). Dzięki przygotowane slajdy podczas wprowadzania do edytora wideo nie będą podlegać przeskalowaniu.  Po przygotowaniu slajdu zostanie on pobrany jako .jpg, czyli jako fotografia i będzie mógł być zastosowany bezpośrednio w edytorze Movie Maker.

Po drugie miniaturki slajdów pozwolą na ogólny obraz filmu. Ułatwi to znacznie ustalenie ich kolejności oraz czasu wyświetlania. W dodatku przy każdym slajdzie można w notatkach prelegenta umieścić odpowiedni fragment narracji. W ten sposób autor filmu będzie miał ułatwione zadanie jeśli chodzi o modyfikację i poprawki w wybranych miejscach, przy zachowaniu struktury całości. 

Praca w programie Prezentacje Google będzie ważnym etapem przygotowania filmu, ale też ćwiczeniem w obsłudze komputera. Przy tej okazji z pewnością będzie też okazja do przypomnienia sobie pojęć z podstaw obsługi komputera. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.