Przejdź do głównej zawartości

Koniec wakacji - zaczynamy zajęcia




Lato i ciepłe dni już odeszły. Najprawdopodobniej do przyszłego roku, do wiosny. Chcąc znaleźć jaśniejsze strony nadchodzącego okresu szarug, słoty i zimna pomyślałem sobie, że przecież zajęcia Akademii Seniora się wkrótce zaczynają. Od razu zrobiło się ciepło na sercu, a przed oczami zajaśniało jakby wesołe słoneczka się rozświetliły. Nie jedno, a wiele - bo przecież uczestnicy i uczestniczki Akademii zawsze tak promiennie radośni przybywają do biblioteki na zajęcia. Na samo wspomnienie robi się pogoda jak w maju. Jeśli nie za oknem, to w środku. 

W tym roku zapowiada się bardzo pracowita jesień. Zgłosiło się wiele nowych osób. Nie wszystkich mogłem zapisać. Liczba uczestników jest na granicy możliwości technicznych i organizacyjnych biblioteki. Będzie nas razem prawie siedemdziesiąt osób w tym roku. Z tego względu zajęcia będą się odbywały w dwóch zmianach każdego dnia. Trochę to mi przypomina sytuację kiedy zaczynałem szkołę podstawową. Wtedy też zajęcia w podstawówce odbywały się na zmiany. I miło wspominam tamte dziecięce chwile. Nie jest to więc powód do zmartwienia.

Mając na uwadze wyzwania organizacyjne rozpocząłem już przygotowania. Zajęcia w bibliotece to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także integracja w grupie, nawiązywanie nowych znajomości. Dlatego, korzystając z doświadczeń lat ubiegłych, zmieniłem nieco formułę. Czas trwania zajęć dla jednej grupy będzie równy 80 minutom. Na to złoży się: 45 minut - wykład i ćwiczenia, 5 minut - przerwa oraz 30 minut -  pytania i dyskusja. 

Zakres tematyczny będzie bardzo szeroki. Obejmie podstawy obsługi komputera, internetu, uczestnictwo w portalach społecznościowych, użytkowanie smartfona, wykonywanie zdjęć i wideo wraz z ich edycją. Poziom grup jest bardzo zróżnicowany. Jednak dla wszystkich przygotowuję ten sam program, zawierający te same zagadnienia. Jak się spodziewam, różnicą która wystąpi w grupach, to będzie tempo przerabiania materiału. W grupach zaawansowanych zapewne wiele zagadnień zostanie “odfajkowanych” jako znane i rozpracowane. Sądzę jednak, że powtórka nie zaszkodzi, ponieważ być może wyjdą jakieś zagadnienia, które wymagają przypomnienia. Grupy początkujące zaś będą - w zależności od sytuacji - szybciej lub wolniej wchodzić w zagadnienia.

Komunikacja z uczestnikami, tak jak do tej pory, będzie się odbywać poprzez strumień aktualności Google plus.

Rozpoczynamy z marszu w pierwszym tygodniu października. Już czuję pozytywną energię i ładuję akumulatory.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.