Przejdź do głównej zawartości

Mikołaj odjechał, ale wróci za rok



Na temat gifów pisałem już kilka razy. Jednak dla wielu osób, zwłaszcza początkujących w zakresie obsługi komputera gify są ciągle frapujące i tajemnicze. W poniższym tekście staram się opisać, krok po kroku, wszystkie czynności niezbędne do wykonania gifa. Przygotowałem też filmik, który jest wykonany według poniższego scenariusza. 


  • przygotowanie folderu 
W tym folderze zostaną umieszczone pliki potrzebne do wykonania gifa. Dzięki temu zachowuję porządek na pulpicie podczas pracy. 

Na pustym polu pulpitu klikam prawym klawiszem, wskazuję opcję Nowy, a z rozwiniętej obok listy wybieram folder. W polu nazwy (niebieskie pole i białe litery) wpisuję nazwę: Mikołaj za rok. Klikam na pustym miejscu obok, aby potwierdzić nazwę.
  • obrazek na tło 
Pixabay to miejsce skąd można pobrać darmowe zdjęcia bardzo dobrej jakości
Rozwijam okno przeglądarki. Wyszukuję Pixabay.
W serwisie Pixabay wpisuję hasło “zimowa noc”. Wybieram obraz - Mikołaj na reniferze. Klikam na przycisk pobieranie za darmo. Zaznaczam najmniejszy rozmiar (kropka obok wymiarów 640x472)
Otwiera się okno “zapisz jako”. Zmieniam nazwę na Mikołaj za rok. Klikam zapisz.

  • obrazek choinki 
Wpisanie słowa "gif" obok głównego słowa kluczowego pozwoli na znalezienie ruchomego obrazka
W nowej karcie przeglądarki Google Chrome wpisuję choinka gif. Stosuję filtr Grafika. Wybieram choinkę. Na choince klikam prawym klawiszem i wybieram opcję “Zapisz grafikę jako” Sprawdzam miejsce docelowe i nazwę. Klikam “Zapisz”
Pobieranie grafiki zaczynamy od kliknięcia prawym klawiszem w celu rozwinięcia menu opcji

  • składanie gifa w całość
Po otwarciu nowej karty otwieramy program Online Image Editor, czyli darmowy edytor zdjęć. Lewym klawiszem myszy jeden raz klikam na przycisk “wybierz plik”. Otworzyło się okno dialogowe. Na jego belce jest nazwa “otwieranie”. W tym oknie odnajduję założony folder z przygotowanymi plikami i otwieram go - klikając dwa razy na ikonie folderu lewym klawiszem. W otwartym folderze widzę przygotowane uprzednio dwa obrazki. Wybieram plik na tło gifa i klikam “Otwórz”. Obok przycisku “Wybierz plik” pojawia się nazwa pliku. Jeśli nazwa jest prawidłowa, to klikam znajdujący się poniżej przycisk “upload”, czyli Wyślij. W oknie programu wyświetla się fragment zdjęcia. Wybrane zdjęcie często jest zbyt duże - nie mieści się w całości.
Przy użyciu tego edytora łatwo można uzyskać ciekawe efetky gifa

Jeśli zdjęcie jest za duże to jego wielkość dostosowuję za pomocą przycisku “Resize” w lewym górnym rogu paska narzędzi. Po kliknięciu na przycisk “resize” pojawia się suwak umożliwiający dostosowanie zdjęcia. Ustawiam kursor myszy na suwaku i delikatnie przesuwając dostosowuję tak, aby całe zdjęcie zmieściło się na ekranie monitora. Kiedy czynność jest zakończona klikam przycisk Apply (zatwierdzenie). Znajduje się w panelu, poniżej narzędzi do stosowania. 

Aby przesłać drugi obraz na zdjęciu zmieniam zakładkę u góry ponad narzędziami. Wybieram opcję Wizards. Otwiera się nowy pasek narzędzi. Z tego paska narzędzi wybieram opcję “overlay image” który wygląda jak czerwone serduszko na żółtym kwiatku. Z lewej strony otworzy się panel z przyciskiem Wybierz plik. Klikam na ten przycisk. Dalej sposób przesyłania jest identyczny jak przy pierwszym zdjęciu.
Zdjęcie nakładki pojawi się na obrazie tła. Jeśli zdjęcie jest za duże to dostosowujemy jego wielkość w podobny sposób jak przy pierwszym używając suwaka na panelu z lewej strony. Suwak opisany jest “resize image” umożliwia zmniejszenie lub zwiększenie rozmiaru zdjęcia. Natomiast suwak opisany “rotate overlay” pozwala na obracanie obrazkiem. Tym, który położony jest na wierzchu. Zmianę położenia dokonuję metodą “złap, przenieś, upuść”. Wskazuję kursorem na obrazek, wciskam i trzymam wciśnięty lewy klawisz, po czym przesuwając myszką ustawiam obrazek na miejscu docelowym. Po dostosowaniu zdjęcia nakładki należy kliknąć klawisz “apply” czyli Zastosuj. Wtedy komputer zapisze ustawione parametry. 
  • pisanie brokatem
Po ustawieniu zdjęcia nakładki można przystąpić do pisania brokatowymi literami. W tym celu klikam na zakładkę “2013” powyżej paska narzędzi. Wybieram przycisk pierwszy z lewej strony oznaczone literą T i podpisany “glitter text”. Z lewej strony otwiera się panel ustawień, w którym możemy zastosować takie atrybuty jak kolor napisu, wielkość i krój czcionki, położenie i wygięcie napisu.
Pierwszą czynnością przy napisie będzie ustalenie treści. Czynię to poprzez wpisanie mojego napisu do pola tekstowego. W ramce panelu, w której napisane jest “type text here” należy kliknąć lewym raz i wpisać treść. Po wpisaniu klikam przycisk Preview - Podgląd. Nowa treść ukaże się na kanwie. 
Położenie napisu dostosowuję za pomocą metody “złap, przenieś, upuść”. 
Wielkość dostosowuję poprzez kliknięcie przycisku Size - wielkość. Po kliknięciu, rozwinie się lista wielkości liter i wybieramy żądaną wielkość klikając na liczbie. Litery składają się z wypełnienia i obramowania.
Na początku obramowanie jest niewidoczne ponieważ jego grubość jest domyślnie ustalona na 0. Grubość obramowania w tym programie to “strokewidth”. Klikając na ten przycisk rozwijam listę grubości obramowania. Kliikając na dwa, wybieram grubość dwa piksele. Obramowanie staje się widoczne.
Napis można wygiąć w kształt łuku. Efekt wygięcia uzyskujemy klikając na przycisk Arc. Rozwija się listaz liczbami oznaczającymi kąty wygięcia. Im większa liczba, tym bardziej wygięty napis. Kliknięcie na liczbie to wybranie tej wartości. 
Obok przycisku “Arc” znajduje się przycisk Flip, który służy do odwracania w pionie krzywizny wygięcia.
Aby zmienić kolor napisu należy kliknąć na prostokąt w tym samym kolorze co napis. Wyświetli się paleta kolorów i klikając na wybrany kolor zmieniam wypełnienie liter. Klikam na kwadracik z prawej strony i po rozwinięciu się palety kolorów brokatowych wybieram kolor obramowania. 
Kiedy wszystkie czynności są dokonane a rysunek gotowy należy kliknąć przycisk “apply” czyli Zastosuj. Komputer zapisze dokonane zmiany. Jest ważne aby o tym pamiętać. Jeżeli tego nie zrobimy i pobierzemy obrazek na własny komputer to może się okazać, że na obrazku nie będzie napisu.
  • pobieranie gotowego gifa
Aby pobrać komputer na własny obrazek należy kliknąć na ikonę z lewej strony w kształcie dyskietki komputerowej z napisem “save” albo zapisz. W otwartym panelu możliwości do zapisania wybieramy “Save image local” czyli do dysku lokalnego na naszym własnym komputerze. Po kliknięciu na ikonę ikonę folderu otworzy się okno dialogowe “zapisywanie jako” Zapisujemy na pulpicie lub do innego wybranego folderu. Kiedy okno dialogowe jest otwarte należy zwrócić uwagę że w polu nazwy wpisana jest nazwa nadana przez program OIE. Wyświetla się białymi literami na niebieskim tle, co oznacza, że można wpisywać własną nazwę bezpośrednio z klawiatury. Po wpisaniu nazwy klikam na przycisk “Zapisz”.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.