Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Smartfon z Androidem dla seniora - wprowadzenie

Android jest najbardziej rozpowszechnionym systemem operacyjnym stosowanym przez najbardziej liczących się producentów urządzeń mobilnych

Z początkiem roku na tapecie w Akademii Seniora znalazł się smartfon z systemem operacyjnym Android. Sądzę, że dobrze będzie zacząć od pewnego wprowadzenia i wyjaśnienia, co jest czym i “z czym się to je”. Być może są to informacje ogólnie znane, ale moim zdaniem, opis smartfona trzeba zacząć od umieszczenia go w pewnym kontekście historycznym.

Do telefonów wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni prawie od dziecka. W czasach PRL-u telefon stanowił, jak wiele innych rzeczy, dobro reglamentowane i trzeba było czekać latami w kolejce, żeby dostać przydział numeru. Ale był w powszechnym użytku i każdy miał styczność, chociażby w budce albo na poczcie, jeśli nie miał w domu.

W ciągu ponad stu lat telefony zmieniły wygląd, ale zawsze przeznaczone były tylko do prowadzenia rozmów

Wynalazek z 1876 roku został przypisany Grahamowi Bellowi. Mało kto wie, że w tym samym dniu wniosek patentowy dotyczący telefonu złożył drugi wynalazca - Elisha Gray. Zrobił to zaledwie kilka godzin później niż Bell, ale to sprawiło, że do historii już nie przeszedł, ani nie dorobił się fortuny.

Telefon sam w sobie jest bardzo prostym urządzeniem. W zasadzie składa się ze słuchawki i mikrofonu. Mikrofon ma za zadanie zamienić drgania powietrza na sygnał elektryczny, a słuchawka odwrotnie. Docierający do niej sygnał elektryczny wprowadza membranę w drgania, które powodują odwzorowanie dźwięku.

Przez wiele lat aparat telefoniczny nie podlegał rewolucyjnym zmianom. To co najbardziej się zmieniało, to środowisko, w których telefony działały. Wraz ze wzrostem popularności rozbudowała się sieć okablowania, położono kable morskie łączące kontynenty. Rosnące zapotrzebowanie na rozmowy spowodowało konieczność budowy coraz większych i automatycznych central telefonicznych. Ale miedź, sama z siebie, stawała się coraz większym ograniczeniem.

Wykorzystanie fal radiowych do prowadzenia rozmów napotykało pewne bariery techniczne. Najlepszym zakresem do zastosowania w telefonii były częstotliwości rzędu gigaherców. Ich wadą jest jednak mały zasięg. Problem rozwiązany został poprzez budowę wielu stacji bazowych nadawczo - odbiorczych będących w niewielkich odległościach od siebie. Obszar wokół każdej stacji był określony jako komórka. Użytkownik z telefonem łączył się tylko do najbliższej stacji. Później stacje przekazywały sygnał z komórki do komórki, aż do miejsca gdzie znajdował się odbiorca.

 
Telefonia komórkowa umożliwiła noszenie aparatów przy sobie

Chociaż standardy zostały opracowane w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, to trochę lat zajęła budowa stacji bazowych, żeby pokryć obszar całych państw i kontynentów. A później, ani się człowiek obejrzał, a tu każdy rozmawia przez komórkę. Telefon stacjonarny wychodzi z użycia. Pozostała jeszcze tylko niewielka liczba osób, zwłaszcza całkiem starszych, którzy nie przeszli na łączność mobilną.

Smartfon to komputer z zainstalowaną aplikacją Telefon, która zastępuje urządzenie zwane telefonem

W dwudziestym pierwszym wieku rozpoczęła się era smartfonów. Co prawda wiele osób z przyzwyczajenia nazywa je telefonami komórkowymi, ale są to zaawansowane technologicznie, przenośne komputery. Posiadają wszystko co potrzebuje urządzenie, aby nazwać je komputerem. Procesor, pamięć stała, pamięć podręczna, program operacyjny oraz programy użytkowe. Prowadzenie rozmów telefonicznych to tylko jedna z wielu możliwości smartfona. Odbywa się nie przez szczególne cechy budowy, lecz poprzez oprogramowanie. Telefon na smartfonie to tylko jedna z aplikacji. Zupełnie podobnie można rozmawiać z laptopa, tylko nie da się go włożyć do kieszeni. Pod względem funkcjonalnym laptop i smartfon są do siebie podobne. Jedynie wprowadzenie ekranów dotykowych powoduje, że sposób operowania jest inny. Mają inne systemy operacyjne, ale podstawowe zasady działania są takie same.

Ekrany dotykowe umożliwiły zastosowanie nowego typu sytemu operacyjnego

Jeśli ktoś dobrze posługuje się komputerem i rozumie logikę, która się za tym kryje, bez problemu zacznie posługiwać się smartfonem. Co prawda nazewnictwo jest specyficzne i nieco się różni np. zamiast ikona mówi się kafelek, programy użytkowe nazywa się aplikacjami lub apkami, interfejs programu zamiast w oknach wyświetla się w ekranach, itp. Ogólnie rzecz biorąc, to pod względem działania, o wszystkim decyduje ta sama filozofia.

 
Usługi w "chmurze obliczeniowej" dostępne są  z różnych urządzeń

Podstawowe zastosowanie smartfonów, to komunikacja. Nie tylko rozmowy głosowe, ale uczestnictwo w portalach społecznościowych, czytanie wiadomości, wyszukiwanie informacji w internecie, komunikatory. Praktycznie wszystko co można zrobić przy pomocy laptopa.

Niektóre czynności łatwiej się robi smartfonem np. zdjęcia, wideo, ale inne znów łatwiej zrobić na laptopie. Użytkownicy zazwyczaj posiadają oba urządzenia. Integracja między nimi jest możliwa dzięki internetowi. Na przykład uzupełnianie i aktualizacja listy kontaktów jest wygodniejsze do zrobienia przy biurku, na większym ekranie i z użyciem klawiatury pełnowymiarowej. Dzięki chmurze obliczeniowej wszystko automatycznie aktualizuje się też na smartfonie.

Oba urządzenia znakomicie się uzupełniają. O tym, które jest w danym momencie używane, decyduje jedynie wygoda i przyzwyczajenie właściciela.

Każde urządzenie ma swoje wady i zalety.
Przeglądanie internetu na laptopie daje więcej luksusu, natomiast smartfon umożliwia swobodę

Oba urządzenia znakomicie się uzupełniają. O tym, które jest w danym momencie używane, decyduje jedynie wygoda i przyzwyczajenie właściciela.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.