Przejdź do głównej zawartości

Corel Video Studio - podręcznik Interfejs programu


Po uruchomieniu, Corel Video Studio otwiera się w oknie - tak samo jak każdy inny program w systemie Windows. Każdy program ma swój własny interfejs, czyli charakterystyczny układ okna i elementów sterujących. Corel Video Studio będąc edytorem wideo wykazuje wiele podobieństw do innych edytorów.

Najpierw należy zwrócić uwagę na trzy główne karty programu: Capture, Edit, Share - w środkowej części górnej belki okna. Przełącza się między nimi klikając na odpowiedni przycisk. Aktywna karta podświetlona jest na niebiesko. W tym przypadku Edit. Odpowiadają one trzem etapom pracy z materiałami:
  • Capture - przechwycenie. W tej karcie jest możliwość wprowadzenia materiału wideo bezpośrednio z kamery lub dysku CD. Opcjami tej karty nie będziemy się zajmować, ponieważ materiały mamy przygotowane już w odpowiednim folderze w pamięci stałej komputera. 
  • Edit - edycja. W tej karcie użytkownik pracuje najwięcej. Na rysunku jest aktywna - wyświetla się na niebiesko.
  • Share - udostępnianie. Ta karta jest używane podczas renderowania filmu. Są tam ustawienie parametrów z jakimi chcemy film zapisać lub opublikować. Tą kartą zajmiemy się na końcu. Praca z tą kartą nie wymaga dużo czasu. Praktycznie ustawienie parametrów na początku pozwala na zapisywanie wielu filmów bez ich zmiany. 
W różnych miejscach interfejsu łatwo można zauważyć dużą ilość przycisków sterujących. Służą one do wykonywania różnych manipulacji na materiałach roboczych. Rozmieszczone są w logiczny sposób, pogrupowane w kategorie. Wiele funkcji można wykonać na różne sposoby: przy użyciu przycisków, poprzez wybór opcji z listy rozwiniętej po kliknięciu prawym klawiszem, lub z list rozwijanych z paska narzędzi w lewej górnej części okna. 
Okno interfejsu podzielone jest na trzy panele funkcjonalne. Każdy z nich umożliwia sterowanie odrębną kategorią działań.

Zapamiętanie i zrozumienie logiki podziału na te trzy panele jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy z programem. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.