Przejdź do głównej zawartości

Corel Video Studio - podręcznik Oś Czasu: charakterystyka


Panel osi czasu, obok Biblioteki Mediów, jest kolejnym niezbędnym elementem interfejsu edytora wideo. Jak wiadomo film wideo to utwór, który odbywa się w czasie. Ma punkt początkowy, czas trwania i punkt końcowy. Zrozumiałe więc, że do edycji wideo niezbędny jest zestaw narzędzi związany z czasem.

Panel Osi Czasu jest to miejsce, gdzie użytkownik ustala wszelkie atrybuty mediów związane z czasem oraz czasowe relacje pomiędzy poszczególnymi mediami. Ponieważ Corel Video Studio umożliwia pracę na wielu ścieżkach wideo i dźwiękowych, to oś czasu jest też miejscem ustalenia relacji między mediami pod względem kolejności warstw. 

Najważniejszym więc elementem Osi Czasu jest więc przymiar (linijka) czasu. Podczas odtwarzania położenie wskaźnika momentu odtwarzania (głowicy) odzwierciedla pozycję w czasie każdej klatki w stosunku do punktu zerowego. Punkt zerowy, znajdujący się z lewej strony osi czasu, jest punktem początkowym filmu. Przebieg czasu jest odwzorowany w postaci opisu cyfrowego (minuty, sekundy i ułamki sekund) na linijce wzrastająco w prawą stronę. Wskaźnikiem momentu odtwarzania jest tzw. głowica. To element, którego położenie przekazuje informację o tym, jaki moment (klatka, ramka) jest aktualnie wyświetlana.
Pod linijką znajdują się ścieżki wizualne, tytułów i dźwiękowe. Ścieżki wizualne i dźwiękowe są od siebie niezależne. Umieszczone są w pewnej umownej konwencji. Od góry znajdują się ścieżki wizualne, a pod spodem ścieżki audio.
Oprócz porządku czasowego Oś Czasu obrazuje porządek kolejności warstw wizualnych. 
Najwyżej na Osi Czasu jest umieszczona ścieżka wideo. Można umieszczać na niej zdjęcia i klipy wideo. Poniżej znajduje się ścieżka nakładki (overlay). Następna w kolejności jest ścieżka tytułów. A na samym dole ścieżka narracji i muzyki.


W programie Corel jest formalne rozdzielenie ścieżek wideo, nakładek i tytułów. Jednak w zasadzie wszystkie one służą do operowania plikami wizualnymi. Często mogą być stosowane zamiennie i pod wieloma względami ich właściwości się pokrywają. Liczba ścieżek dostępnych w programie Corel to: ścieżka wideo - 1, ścieżki nakładek - do20, ścieżki tytułów - do 2. Niektóre właściwości ścieżek wizualnych się różnią i dlatego nie można na przykład umieścić pliku zdjęciowego na ścieżce tytułów. Można natomiast umieścić tytuł na ścieżce nakładki overlay.
Jeśli chodzi o ścieżki dźwiękowe to jest możliwa jedna ścieżka narracji i do ośmiu ścieżek muzyki. Co do ścieżek dźwiękowych to sytuacja jest podobna. Można na nich umieszczać pliki audio, a czy jest to muzyka, narracja, czy inne efekty dźwiękowe jest sprawą umowną.


Domyślnie po otwarciu programu na osi czasu pojawiają się następujące ścieżki: ścieżka wideo, ścieżka nakładki, ścieżka tytułów, ścieżka narracji i ścieżka muzyki. Jeśli zachodzi korzystania z większej ilości ścieżek to można je dodać poprzez menadżera ścieżek (Trak Manager). Po kliknięciu na przycisk otworzy się lista opcji, w której zaznaczamy wybrane wartości oraz akceptujemy przyciskiem OK. Innym sposobem otwarcia listy Menadżera ścieżek jest kliknięcie prawym klawiszem na ścieżce i wybranie opcji Track Manager.
Oś Czasu w programie Corel może być wyświetlana w dwóch widokach. Jeden z nich to tzw. Storyboard View, czyli Widok Scenorysu. Charakteryzuje się tym, że jest w nim wyświetlana tylko ścieżka wideo. W dodatku klipy na ścieżce są wyświetlane bez uwzględnienia ich czasu trwania. Czas trwania jest tylko zapisany w postaci liczbowej w dolnej części ikony klipu. Natomiast wygląd poszczególnych ikon nie wskazuje w żaden sposób jak długo dany klip trwa. Pomiędzy klipami wyświetlane są zastosowane przejścia. Liczba elementów może być powiększana poprzez przeciągnięcie medium z panelu biblioteki. Element można usunąć klikając prawym klawiszem na klipie i wybierając opcję Delete. Alternatywnie można usunąć klip używając klawisza Delete na klawiaturze. Wciśnięcie tego klawisza spowoduje usunięcie zaznaczonego elementu. 

Drugim widokiem Osi Czasu jest widok pełny, czylli Timeline View. Wyświetlane są ścieżki mediów pod linijką czasu, co umożliwia na kontrolę momentów wyświetlania wszystkich mediów. Każda ścieżka z lewej strony ma swoją ikonę oznaczenia typu. Ikona ta jednocześnie jest przyciskiem do aktywacji i dezaktywacji ścieżki. Kliknięcie lewym klawiszem jeden raz na tym przycisku powoduje, że ścieżka staje się nieaktywna. Widok jej ulega wyszarzeniu, a elementy z tej ścieżki nie są wyświetlane. Staje się ona jakby ukryta. Powtórne kliknięcie powoduje powrót ścieżki do aktywności. Funkcja ta jest przydatna kiedy użytkownik ma wiele elementów na ścieżkach w tym samym momencie czasowym. Czasowe wyłączenie ścieżki powoduje, że widoczne stają się elementy zasłonięte, znajdujące się pod spodem. 
Jeszcze bardziej w lewo poza ikonami typów ścieżek znajdują się małe ikony kłódki. Służą one do spinania ścieżek razem. Zdarza się bowiem, że podczas edycji użytkownik zdecydował się na wstawienie elementu już po synchronizacji elementów na wielu ścieżkach. Wstawienie spowoduje oczywiście przesunięcie się elementów znajdujących się z prawej strony, czyli pojawiające się później. Spięcie wybranych ścieżek spowoduje, że synchronizacja zostanie zachowana, ponieważ wszystkie elementy na spiętych ścieżkach zostaną przesunięte o identyczny odcinek czasu. W języku programu Corel nazywa się to Ripple Editing.
Przy projektach składających się z dużej liczby elementów, czas ich trwania się wydłuża. Powoduje to, że nie wszystkie są widoczne na osi czasu. Do podglądania fragmentów osi czasu służy suwak znajdujący się poniżej. Przesuwając go w prawo i w lewo użytkownik wyświetla na ekranie żądany fragment osi czasu. Widok można też dostosować w zależności od potrzeby. Do tego celu służy suwak znajdujący się nad osią czasu. Jego użycie powoduje zwężenie i rozszerzenie zakresu widzenia osi czasu. Ma to swoje zalety i wady. Zwężenie widoku projektu (zoom out) powoduje skrócenie widoku elementów. Użytkownik nie może więc bardzo szczegółowo umiejscowić głowicy na osi czasu. Rozszerzenie widoku zwiększa precyzję oglądu mediów, ale w oknie Osi Czasu widoczny jest jedynie niewielki wycinek projektu. To narzędzie jest bardzo często wykonywane, bo podczas edycji bez przerwy występuje potrzeba spojrzenia na projekt raz z bliska, raz z dalszej odległości. Bardzo ważnym narzędziem widoku osi czasu jest przycisk Fit project in Timeline window - dopasuj widok projektu do Osi Czasu. Pozwala on jednym kliknięciem przywrócić widok projektu, do takiej postaci kiedy jest widoczny cały - od początku do końca.
Użytecznym gadżetem jest też wyświetlacz czasu trwania projektu. Umożliwia użytkownikowi kontrolę tego parametru jednym rzutem oka.


Na belce panelu osi czasu, na prawo od przełączników widoku, jest kilka ikon przycisków różnych opcji. Wśród tych przycisków tylko zwrócę uwagę na przyciski Cofnij i Ponów, w kształcie strzałek w lewo i prawo. Są to typowe przyciski często stosowane w różnego rodzaju programów do edycji. Zamiast nich wygodniejsze jest jednak stosowanie skrótów klawiaturowych. Ctrl+Z, czyli cofnij ostatnią czynność oraz Ctrl +Y, czyli ponów czynność (cofnij cofnięcie)
Pozostałe ikony narzędzi na belce panelu dotyczą zaawansowanych funkcji takich jak edytowanie mediów z wielu kamer, edytowanie kamer 360, mapowanie czasu, nagrywanie ekranu komputera itp. Są to bardzo zaawansowane narzędzia wykraczające poza potrzeby edycji na poziomie amatorskim.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.