Przejdź do głównej zawartości

Corel Video Studio - podręcznik Animowanie uproszczone


Ruch jest nieodłącznym atrybutem wideo. Ujęcia filmowe z natury rzeczy będą zawierały ruchome postaci i obiekty wewnątrz kadru. Edytory wideo umożliwiają dodatkowo łatwe nakładanie elementów - jedne na drugie. Przykładem jest często spotykana sytuacja typu obraz w obrazie (picture in picture PIP). Co więcej takie obrazy mogą być łatwo animowane i przemieszczać się w kadrze głównym.
Program Corel Video Studio umożliwia tego typu obróbkę na dwóch poziomach. Jeden poziom jest uproszczony i bardzo łatwy do wykonania. Drugi sposób jest bardziej pracochłonny, ale umożliwia użytkownikowi bardzo duże możliwości w zakresie opracowania trajektorii ruchu. 
Teraz opiszę sposób pierwszy, czyli łatwy.


Po otwarciu Panela Opcji, należy kliknąć na zakładkę Attributes tam będzie wskazówka Direction/Style. Trzeba znaleźć przyciski do wstawiania ruchu Basic Motion (Ruch Podstawowy) i kliknąć na mały okrągły przycisk, który aktywuje funkcje uproszczonego stosowania ruchu. 
Basic Motion to funkcja w której parametry ruchu (np. kierunek) zostały ograniczone do pewnych stałych wartości. Po pierwsze są dwie ramki - wejście i wyjście (Enter, Exit) Te polecenia stosują się do zachowania się klipu na początku i końcu. jego wyświetlania. Ramki są szablonem, pewnego rodzaju matrycą ustawień do wprowadzania przygotowanych parametrów: kierunek wejścia/wyjścia z ekranu, lub brak wejścia/wyjścia, czyli zachowanie statyczne (static). Zostało to zobrazowane właśnie w formie dwóch matryc ustawień, które składają się z przycisków. Po kliknięciu na przycisk staje się on lekko podświetlony. Znaczy to, że ta opcja została zastosowana. Nieaktywne opcje są wyszarzone. Dzięki temu z matrycy ustawień bardzo łatwo odczytać jakie parametry są zastosowane. 
Ruch nakładki będzie polegał na wejściu do kadru, zatrzymaniu się w kadrze i wyjściu z kadru. Użytkownik ma do wyboru ustawienia kierunków wejścia i wyjścia. Może też wybrać opcję statyczną (Static) która znajduje się w środku matrycy. Po wybraniu tej opcji nakładka pojawi się od razu w środku kadru. Jeśli opcja static zostanie wybrana w matrycy Wyjście (Exit) to nakładka zaniknie pozostając w środku kadru.
W pierwszej matrycy Enter strzałki skierowane są do środka i sugerują z jakiego kierunku nakładka zostanie wsunięta do kadru. Do wyboru jest osiem opcji: z lewej od góry, prosto od góry, z prawej od góry, z lewej od dołu, prosto od dołu, z prawej od dołu, oraz prosto z lewej i prosto z prawej. Jeśli dołożymy do tego możliwość statyczną, to użytkownik może wybrać spośród dziewięciu opcji sposobu animacji początku klipu.
W drugiej matrycy Exit strzałki skierowane są na zewnątrz, co sugeruje kierunek wyjścia z kadru. Tutaj również użytkownik ma również do czynienia z wyborem spośród dziewięciu możliwości.
Poniżej matryc znajdują się przyciski w kształcie zakrzywionych strzałek. Służą one do nadania ruchowi nakładki atrybutu obrotu. Podobnie jak w przypadku matryc obroty mogą być stosowane niezależnie na początku i końcu klipu.
Obok strzałek znajdują się ikony do wprowadzenia efektów pojawiania się i zanikania nakładki. Są to  ustalone efekty związane z przezroczystością medium, czyli tzw. pojawianie się i zanikanie (fade-in, fade-out).

Podsumowując, ruch podstawowy można sprowadzić do trzech faz. Faza wejścia - wybór kierunku, z obrotem lub bez, z pojawianiem się lub bez. Faza pauzy - w tym czasie medium jest wyświetlane nieruchomo przez pewien czasu. Faza wyjścia - wybór kierunku, z obrotem lub bez, z zanikaniem lub bez. 
Jeśli chodzi o fazę pauzy, czyli pewien okres czasu kiedy nakładka jest nieruchomo, to użytkownik wybiera miejsce w kadrze. W celu precyzyjnego ustawienia pozycji, można się posłużyć siatką linii pomocniczych (grid lines). Do tego celu służy przycisk Show Grid Lines - pokaż linie pomocnicze. Należy zwrócić uwagę, że kiedy przycisk jest podświetlony, na wyświetlaczu wyświetlane są linie pomocnicze, a z prawej strony uaktywnił się przycisk opcji do linii pomocniczych. Przycisk ten otwiera okienko dostosowań, w którym możemy określić rodzaj i grubość linii pomocniczych oraz ich kolor. 


Zastosowanie uproszczonego wprowadzania ruchu do nakładek ułatwia i przyspiesza wykonanie animowanych fragmentów filmu, a jednocześnie umożliwia wykonanie różnorodnych kombinacji. Funkcja ta została bardzo inteligentnie i elegancko zaprojektowana i jest jedną z moich ulubionych w programie Corel Video Studio.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.