Przejdź do głównej zawartości

Corel Video Studio - podręcznik Biblioteka mediów



Panel biblioteki mediów to część interfejsu służąca do tworzenia i przechowywania łączy do materiałów roboczych, czyli multimediów różnego rodzaju. Mogą to być materiały własne użytkownika, ale są też “gotowce” przygotowane przez producenta programu. Wśród tych przygotowanych materiałów znajdują się próbki grafik i klipów wideo nadających się na tła, oraz różne efekty muzyczne i dźwiękowe. Ich zadaniem jest oszczędzenie czasu na szukanie lub samodzielnie tworzenie takich wstawek. Czasem się to przydaje.


Bardzo ważną sprawą, aby zrozumieć logikę działania programu, jest to, że w bibliotece nie są przechowywane pliki robocze, a jedynie łącza (skróty) do nich. Program generuje miniaturkę zdjęcia lub klipu wideo, ale cała informacja o materiale roboczym jest zawarta w pliku źródłowym. Takimi plikami źródłowymi są zdjęcia i klipy wideo, umieszczone w przygotowanym folderze. Po rozpoczęciu pracy z projektem należy unikać zmian nazw i lokalizacji plików roboczych. Wiedząc o tym uda się uniknąć pułapek, w które wpadają początkujący użytkownicy edytora wideo. Zasada ta stosuje się do wszystkich edytorów wideo, nie tylko Corela. 
Po zaimportowaniu mediów do biblioteki wyświetlają się one w zależności od preferencji użytkownika, które może ustawić za pomocą ikon narzędzi powyżej pola wyświetlania zawartości.
Ikony przycisków w pasku narzędzi w górnej części panelu biblioteki służą głównie do zarządzania widokiem wyświetlanej zawartości biblioteki. Te, które są podświetlone na żółto, oznaczają aktualne ustawienie.


Ikona w kształcie foldera służy do importowania mediów do biblioteki. Kliknięcie na tę ikonę otwiera okno Eksploratora Windows, w którym wyszukujemy odpowiednie pliki do pobrania. Media można importować też metodą przeciągania plików na panel biblioteki.
Kolejne ikony służą jako filtry do wyświetlania mediów według ich rodzajów. Jeśli ikona jest żółta, to znaczy, że media są wyświetlane. W przykładzie z rysunku widać, że wszystkie rodzaje mediów są pokazywane w bibliotece. Kliknięcie na ikonę spowoduje jej wyszarzenie, a poszczególna kategoria mediów zostanie ukryta. Czynność filtrowania ma za zadanie ułatwić przeglądanie mediów, zwłaszcza kiedy w bibliotece znajduje się wiele elementów.
Ikona łącza internetowego. Po jej kliknięciu otwiera się okno dzięki któremu można dodatkowo zainstalować (płatne lub bezpłatne) dodatkowe efekty np. czcionki do tytułów itp.
Miniaturki mediów można wyświetlać z nazwami plików, lub bez. Można włączyć widok listy lub siatki. Są to ustawienia mające dostosowanie widoku zawartości do wygody użytkownika. Aktywne ikony są żółte, nieaktywne wyszarzone. 
Sortowanie. Przyciskiem sortowania można układać skróty plików według nazwy rosnąco lub malejąco. Ma to ułatwić odszukanie konkretnego pliku.
Suwak wielkości wyświetlanych elementów w panelu biblioteki. Przy jego pomocy widoko biblioteki można dostosować optymalnie do rozdzielczości i wielkości ekranu i potrzeb użytkownika.
Z lewej strony panelu biblioteki znajduje się pionowy panel nawigacyjny z ikonami przełączającymi pomiędzy widokami różnych podzbiorów.


  • Kolekcja mediów głównych - w panelu wyświetlane są miniatury mediów użytkownika. 
  • Kolekcja szablonów tzw. instant project. Wyświetlane tu są przygotowane projekty klipów wideo z przejściami i elementami animacji. Media w tych projektach to tzw. placeholders. Placeholder, czyli plik zastępczy jest elementem formalnym. Służy tylko do zapełnienia miejsca w projekcie. Wystarczy w jego miejsce podstawić plik użytkownika. Wszelkie atrybuty pliku - animacje, czas trwania itp zostaną zachowane. 
  • Kolekcja przejść - zawiera przejścia pogrupowane według kategorii. Zawiera zakładkę “Ulubione” (Favorites), w której użytkownik może wyświetlać te przejścia które chce łatwo odnaleźć. 
  • Kolekcja tytułów. Zawiera teksty zastępcze - “lorem ipsum” - w wielu wersjach formatowania. Ułatwiają one wstawianie efektownych napisów do projektów.
  • Kolekcja elementów graficznych. Często w projektach wideo przydają się elementy takie jak kolory, tła itp. Można stosować je jako przebitki lub tła. Elementy są statyczne w postaci plików png, lub animowane jako pliki flash.
  • Kolekcja filtrów FX. Są to ustawienia, które nałożone na medium użytkownika modyfikują jego zachowanie. Większość filtrów można dostosowywać według preferencji użytkownika.
  • Kolekcja zapisanych ścieżek ruchu. Ścieżka ruchu to zapis atrybutów animacji. Dzięki temu bardzo łatwo można zastosować animację do medium nakładki (overlay). Użytkownik może definiować własne ścieżki ruchu i zapisywać w podzbiorze. Dzięki temu łatwo i szybko dodaje się animacje do projektu.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.