Przejdź do głównej zawartości

Corel Video Studio - podręcznik Edycja ścieżek dźwiękowych


Ważnym elementem edycji filmu wideo jest obróbka dźwięku. Jakość dźwięku ma zasadniczy wpływ na odbiór gotowego filmu. Według niektórych badań, okazuje się, że widzowie lepiej oceniają film ze słabszym obrazem a dobrym dźwiękiem, niż film z dźwiękiem niskiej jakości. Z tego względu należy dołożyć starań, aby dźwięk stanowiący podkład do filmu był czysty, wyraźny i posiadał odpowiedni poziom głośności. Corel oferuje szeroki zestaw narzędzi pomagających w osiągnięciu tego celu.
Edycja dźwięku jest zupełnie innym rodzajem działania niż w przypadku obróbki obrazu. Obraz można zatrzymać i analizować klatka po klatce. W przypadku dźwięku takie działanie jest niewykonalne. Dlatego podczas edycji dźwięku informację odczytuje się ze ścieżki dźwiękowej na podstawie kształtu wykresu amplitudy. Niestety, nie wszystkie wady dźwięku da się usunąć. Jeśli dźwięk zawiera wysoki poziom szumów, to trudno jest usunąć niepożądane dźwięki. W programie Corel dostępny jest filtr odszumiający. Należy jednak mieć świadomość, że usunięcie szumu powoduje wycięcie pewnych składowych harmonicznych dźwięku. To z kolei powoduje zniekształcenie dźwięku oryginalnego i jest przyczyną faktu, że narzędzie redukcji szumu ma ograniczone możliwości. W wielu wypadkach okazuje się, że pozostawienie szumu (oryginalnego tła dźwiękowego) jest lepszym rozwiązaniem niż zniekształcenie mowy lub muzyki. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, jeśli dźwięk został przygotowany niezależnie od obrazu i nagrany w dobrych warunkach z należytą dbałością. Jeśli sytuacja wymaga zastosowania dźwięku stuprocentowego, to podczas nagrywania ujęć wideo, należy mieć na uwadze możliwości posiadanego sprzętu. Im lepsza jakość dźwięku oryginalnego, tym mniejsza potrzeba stosowania filtrów i poprawek. Oznacza to mniej pracy podczas edycji. Opłaca się więc dołożyć starań na etapie nagrywania. Nie zawsze jest to możliwe i jakość dźwięku trzeba poprawiać. Wtedy stosuje się różne zabiegi.
Narzędzia edycji dźwięku należy stosować z dużą ostrożnością i zatwierdzać ich parametry po kilkukrotnym odsłuchu. Większość z nich jest stosowana raczej rzadko. Wyjątkiem jest tu normalizacja, czyli dostosowanie poziomu głośności do standardowej wartości. 

Corel Video Studio umożliwia pracę z jedną ścieżką narracji i do ośmiu ścieżek muzyki. Między ścieżką narracji a ścieżką muzyki nie ma wielkiej różnicy. Edycja na tych ścieżkach jest taka sama. Praca na kilku ścieżkach dźwiękowych umożliwia jednoczesne stosowanie narracji, muzyki i efektów dźwiękowych. To wymaga dostosowań głośności dźwięku na każdej ścieżce, co w Corelu nie jest trudne. Co prawda obraz fali dźwiękowej nie jest bardzo wyrazisty, ale w łatwy sposób można dodawać punkty sterujące audio i łatwo nimi operować.

Aby przejść do edycji audio, należy identyfikator danego pliku zaznaczyć, a następnie na pasku narzędzi nad osią czasu kliknąć przycisk miksera dźwięku. Przycisk ten podświetli się na żółto, a z prawej strony otworzy się panel dostosowań dźwięku. Najważniejsze jednak, że identyfikator pliku audio zmieni wygląd. Na pasku wyświetli się wykres fali dźwiękowej oraz cienka pozioma linia określająca średni poziom głośności.
Po ustawieniu kursora myszy na tej linii, zmieni on kształt na charakterystyczną czarną strzałkę skierowaną pionowo do góry. Kliknięcie w tym momencie spowoduje dodanie punktu regulacji na linii poziomu dźwięku. Ustawienie kursora na tym punkcie i wciśnięcie lewego klawisza myszy umożliwia jego przesuwanie. Przesunięcie punktu do góry i do dołu powoduje zmianę głośności w momencie odpowiadającym położeniu punktu na osi czasu. Przesuwając punkt w prawo lub lewo zmieniamy moment jego pojawienia się na osi czasu. W każdej chwili można dodawać kolejne punkty i dzięki temu kształtować ścieżkę dźwiękową w dowolny sposób. Punkt dźwiękowy usuwa się poprzez przesunięcie go w pionie w górę lub w dół do linii granicznej ścieżki. Zwolnienie lewego klawisza w takim momencie spowoduje, że punkt zniknie ze ścieżki dźwiękowej.
Możliwość oddzielenia oryginalnej ścieżki dźwiękowej od nagranego kamerą materiału umożliwia pracę nad dźwiękiem oryginalnym oraz miksowanie go z podkładem muzycznym i efektami tła. Praca zaś na wielu ścieżkach umożliwia utworzenie złożonego, przestrzennego tła dźwiękowego. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.