Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Corel Video Studio - podręcznik Animowanie zaawansowane


Zaawansowany sposób wprowadzania ruchu (animacji) jest bardziej pracochłonny niż sposób uproszczony, ponieważ użytkownik określa własne parametry, zamiast wybrać z palety gotowych. Korzyścią zaś jest zupełna swoboda w ich określaniu. Aby wybrać zaawansowane opcje ruchu należy kliknąć na przycisk Advanced Motion.
Ta czynność użytkownika spowoduje się otwarcie okna dialogowego przeznaczonego do ustawiania parametrów ruchu. Okno zawiera sporo elementów sterujących (przycisków) i podzielone jest na kilka paneli. Niektóre z nich np. panel wyświetlacza niewiele się różni od zasadniczego wyświetlacza w głównym oknie programu.Sporo jest jednak narzędzi do wprowadzania wartości kluczy. Do łatwego posługiwania się tymi przyciskami trzeba poznać logikę, którą kierowali się twórcy programu.

Zasady dotyczące ścieżek na osi czasu:

Edycja ruchu nie jest możliwa na pierwszej od góry ścieżce, czyli ścieżce wideo. (video track)
Ruch zaawansowany można stosować do zdjęć i do ujęć wideo. Jeśli na ścieżce nakładki umieszczony zostanie plik tytułu, to możliwe będzie stosowanie jedynie opcji ruchu dostępnych dla tytułów.
Aby móc wprowadzić własne parametry ruchu do obiektu nakładki, należy kolejno wykonać następujące czynności:

zaznaczyć wybrany identyfikator (element na osi czasu)
otworzyć panel opcji (niebieskim przyciskiem z prawej strony)
kliknąć przycisk Advanced Motion w zakładce Attributes
Opis okna dialogowego Customize Motion:

Na samej górze znajduje się biała belka z nazwą Customize Motion (z lewej strony) oraz przyciskiem do zamknięcia okna x (z prawej strony).
Poniżej jest wyświetlacz podglądu. W tym elemencie pokazany jest wygląd konkretnej klatki filmu określonej przez położenie głowicy, która zostanie opisana kilka akapitów poniżej. W obszarze wyświetlania, w prawym dolnym rogu, jest wyświetlone narzędzie do zniekształcenia edytowanego elementu. Narzędzie to ma wygląd małego prostokąta z zielonymi uchwytami na rogach. Stosując to narzędzie można uzyskać bardzo ciekawe efekty dynamicznej zmiany perspektywy, obrotu itp.
Poniżej wyświetlacza znajduje się pasek narzędzi. Znajdują się tu narzędzia do nawigacji w podglądzie. Są one praktycznie takie same jak na wyświetlaczu na głównym interfejsie. Na prawo są przyciski narzędzi klatek kluczowych, czyli kluczy. Przy pomocy tych narzędzi można dodać klucze na miarce czasu, usunąć, zmienić ich pozycję itp

Miarka (linijka) czasu jest poniżej paska narzędzi. Na niej wyznaczone są wszystkie momenty edytowanego klipu. Czas podany liczy się od zera, z lewej strony, do końca ze strony prawej. Wyświetlany czas odnosi się jedynie do długości trwania wybranego klipu, a nie ma związku z położeniem klipu na głównej osi czasu. Na miarce oprócz oznaczeń momentów znajduje się głowica, oraz dwa klucze - po jednym na początku i na końcu linijki. Widok miarki można dostosować przy użyciu ikon lupy - ze znakiem minus, lub plus. Pozwala to na precyzyjne ustawienie głowicy w wybranym momencie klipu. Głowica, czyli wskaźnik aktualnego momentu, to biały element w kształcie trójkąta zwróconego wierzchołkiem do dołu. Z tego trójkąta wystaje cienka czarna kreska wskazująca pozycję głowicy na miarce czasu.
 
Poniżej jest panel ustawień wartości kluczy, w którym opisane są opcje możliwe do dostosowania przez użytkownika. Patrząc od lewej są to:

Position, czyli współrzędne położenia środka elementu. Współrzędne położenia wyrażone poprzez liczbowe wartości zmiennych X oraz Y. Mogą przyjmować wartości ujemne i dodatnie. Wartości dodatnie znajdują się na prawo i w górę środka układu współrzędnych. Wartości ujemne oznaczają przesunięcie w lewo i do dołu. Środek pola ma współrzędne zero-zero, a krawędzie ekranu odpowiednio 100 oraz minus 100.
 
Size - rozmiar - jest również określony w postaci wartości zmiennych X oraz Y, czyli w poziomie i w pionie. Wielkości powyżej 100 oznacza, że obiekt nie mieści się w polu wyświetlacza i podczas renderowania zostanie obcięty do rozmiaru ekranu.
Opacity - nieprzezroczystość - wartość 100 oznacza, że obiekt jest nieprzezroczysty. Wartość zero oznacza, całkowitą przezroczystość. Obiekt staje się niewidoczny. Przy wartościach pośrednich obiekt jest w różnym stopniu prześwitujący.
 
Rotation - obrót. Obrót jest możliwy wokół trzech osi. Ponieważ ekran wyświetlacza jest w płaszczyźnie XY, to jedynie obrót wokół osi Z (prostopadłej do wyświetlacza) nie spowoduje deformacji obiektu. Pozostałe obroty, tj. wokół X oraz Y są jedynie rzutowaniem perspektywicznym tych obrotów na płaszczyznę XY.
 
Shadow - Cień. Efekt cienia jest ważnym elementem edycji wideo. Powoduje ładne złudzenie oddzielenia warstw, czyli ścieżek nakładek. I sprawia wrażenie dodania trzeciego wymiaru do dwuwymiarowego obrazu. Cień ma swoje właściwości, takie jak opacity - nieprzezroczystość (moc), blur - rozmycie, kąt padania (kierunek) względem obiektu i przesunięcie (oddalenie) od obiektu.
Border - ramka. Narzędzia ramki umożliwiają dostosowanie takich właściwości jak: kolor, opacity (nieprzezroczystość), wielkość (grubość) ramki, oraz rozmycie w kierunku zewnętrznym (blur out) i wewnętrznym (blur in).
 
Mirror - odbicie lustrzane. Narzędzie to pozwala dodać efekt odbicia w wodzie dla obiektu. W narzędziu tym są trzy parametry dostosowania. Opacity - nieprzezroczystość - domyślnie parametr ten ustawiony jest na zero, więc odbicie jest niewidoczne. Wraz ze zwiększaniem opacity coraz wyraźniej ukazuje się kopia obiektu obrócona do góry nogami. Drugim parametrem odbicia lustrzanego jest odległość odbicia od oryginału, a trzecim zanikanie.
 
Ease in/out - przyspieszenie i wyhamowanie. Są to bardzo subtelne efekty ruchu. Ich zastosowanie powoduje jednak bardzo dobre wrażenie płynności i elegancji ruchu.
 
Na samym dole znajdują się przyciski:
Reset - przywróć wartości domyślne. Użycie tego przycisku powoduje wymazanie z pamięci wszystkich dokonanych przez użytkownika zmian. Należy z rozwagą podchodzić do tego przycisku, ponieważ nie można cofnąć tego działania. Nieopatrzne przyciśnięcie spowoduje wymazanie z pamięci całej pracy. Należy więc raczej korzystać jedynie w takim przypadku, gdy użytkownik stwierdzi, że musi zaczynać wszystko od nowa.
 
Save to… - zapisz do… Ta funkcja jest niezwykle przydatna. Dzięki niej praca użytkownika może zostać zapisana w postaci ścieżki ruchu i wykorzystana przy kolejnym projekcie. Pozwoli to oszczędzić moc czasu i uczyni animowanie przyjemnością. Raz się napracowawszy, użytkownik z łatwością może wykorzystać efekty wielokrotnie. Nawet jeśli projekt będzie wymagał innych ustawień. Bardzo często się okaże, że wystarczą szybkie dostosowania, zamiast zaczynania zawsze wszystkiego od początku.
OK - zatwierdzenie dostosowań. Kliknięcie spowoduje zamknięcie okna dialogowego i powrót do głównego interfejsu programu. Zmiany zastosowane przez użytkownika będą widoczne w projekcie.
Cancel - Anuluj. Powoduje zamknięcie okna dialogowego, bez zapamiętywania zmian wprowadzonych przez użytkownika w czasie ostatniej sesji pracy w oknie dialogowym.

Tworzenie ruchu zaawansowanego polega na wstawianiu kluczy w wybranych momentach i określanie ich wartości w kategoriach znajdujących się w panelu ustawień. Komputer interpoluje wartości pomiędzy kluczami, obliczając tzw. klatki pośrednie. Użytkownik może wartości kluczy zmienić w każdej chwili w zależności od potrzeb. Może też dowolnie wstawiać klucze i ustalać ich parametry. Jeśli dwa sąsiednie klucze będą miały te same parametry, to ruch będzie zerowy na odcinku czasu pomiędzy kluczami.





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.