Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Folder Archiwum w Zdjęciach Google


Po zalogowaniu się na Zdjęcia Google wyświetlany jest widok Biblioteki, czyli zbiór wszystkich zdjęć ułożonych w porządku czasowym. Znacznie to ułatwia przeglądanie zdjęć. A zdjęcia są po to, żeby przeglądać w towarzystwie. Chyba wszyscy lubimy to zajęcie. Wspólne oglądanie zdjęć, to działanie integrujące. Można znajomym się pochwalić gdzie byliśmy, albo wnukami, albo domowym ulubieńcem. W zależności od sytuacji grono oglądających może być różne. I tu może okazać się kłopot. Nie każde zdjęcie jest bowiem przeznaczone dla wszystkich do oglądania. Można wręcz powiedzieć, że są takie zdjęcia, których nie chcemy pokazywać osobom postronnym z różnych względów, a jednocześnie chcemy mieć je zachowane w swoich zbiorach.
W moim przypadku to zastrzeżenie może dotyczyć zdjęć i ilustracji, które przygotowuję na bloga, albo materiałów pomocniczych do filmów na Youtube. Takie techniczne obrazy nie są ciekawe do wspólnego oglądania. Cel ich utworzenia był inny i został już spełniony. Jednak nie ma sensu ich usuwać całkowicie. Może się okazać, że w przyszłości jeszcze mogą się przydać. Łatwo można znaleźć różne inne przykłady. Podam tylko jeden, a można się domyślić, że różnych zdjęć, które chcemy mieć ukryte przed wścibskimi oczami niepożądanych gapiów jest wiele kategorii. 


Ludzie lubią robić selfiaki w różnych sytuacjach. Na przykład zrobione na plaży mogą być świetną pamiątką. Jednak na takich zdjęciach często występują niepożądane fałdki tu i tam. To rodzaj zdjęć przeznaczonych dla oczu wąskiego grona wybranych osób.
Mogą też być sytuacje innego rodzaju. Przykładowo dzisiaj miałem okazję spożyć smaczny obiad w miłym gronie. Ponieważ danie wyglądało bardzo smakowicie i wręcz malarsko. Podobało mi się, to zrobiłem smartfonem fotkę, żeby mieć pamiątkę. Zdjęcie automatycznie przesłało się do chmury. I wyświetliło na samej górze w bibliotece. Nie mam się czego wstydzić, ale nie chciałbym, żeby wszyscy mogli widzieć co jadam.


W dzisiejszych czasach sporo osób do różnych celów robi smartfonem zdjęcia faktur, paragonów, rachunków i innych dokumentów. Pozostawienie takich zdjęć na widoku w bibliotece głównej wydaje się mało eleganckie. 
Na takie sytuacje Google wymyśliło prywatną bibliotekę i nazwało ją Archiwizuj. Jest to równoległa biblioteka, do której właściciel może łatwo się dostać, ale zdjęcia w niej umieszczone, nie są wystawione na widok ciekawskich. Celem takiego sposobu organizacji zdjęć jest właśnie możliwość ukrywania zdjęć prywatnych. Nawet gdyby nie chodziło o sprawy związane z prywatnością, to widok chaotyczny, nieuporządkowany nie daje poczucia estetyki. Choćby z tego względu jest to bardzo przydatna opcja.


Przenoszenie zdjęć pomiędzy widokiem biblioteki głównej i biblioteki Archiwizuj jest bardzo łatwe. Jeśli jesteśmy w widoku biblioteki głównej wystarczy zaznaczyć jedno lub więcej zdjęć oraz kliknąć na ikonę kebaba (trzy kropki w pionie - w prawym górnym rogu) wybrać opcję Archiwizuj. Zdjęcia znikają z widoku głównego i lądują w odpowiednim miejscu.

W drugą stronę, czyli przywrócenie odbywa się bardzo podobnie. Po rozwinięciu menu (klikając na hamburger, czyli trzy poziome kreseczki, w lewym górnym rogu) wybieramy opcję Archiwizuj. Otwiera się widok biblioteki prywatnej. Po zaznaczeniu któregoś zdjęcia pojawia się niebieski pasek w górnej części ekranu. Znów klikamy na kebab w prawym górnym rogu i wybieramy opcję “Przywróć z archiwum”.  

Kiedy otwarty jest widok Archiwizuj, w prawym górnym rogu wyświetla się niebieski napis: Dodaj zdjęcia. Po jego kliknięciu widok przełączy się na bibliotekę główną i znów możemy wybrać zdjęcia do archiwizowania. Po wybraniu zdjęć, wystarczy kliknąć na “Gotowe” i wybrane zdjęcia są ukryte w bibliotece prywatnej. 


W obydwu bibliotekach jest taki sam sposób porządkowania, czyli automatycznie według czasu zrobienia zdjęcia. Jednak w obydwu bibliotekach można zdjęcia porządkować w albumach. Albumy z biblioteki głównej i prywatnej wyświetlają się w jednym miejscu - pod zakładką Albumy. Tworzenie i udostępnianie albumów to temat czekający w kolejce do opisania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.