Przejdź do głównej zawartości

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu. 

Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.



Jest to podstawowa zasada animacji. Każdy film ruchomy – animowany lub nagrywany kamerą opiera się na jednej prostej zasadzie. Jeśli nieco różniące się od siebie obrazki będziemy wyświetlać bardzo szybko po sobie, to uzyskamy złudzenie (wrażenie) ciągłego ruchu.

W przypadku plików typu gif mamy do czynienia z tzw. pętlą. Kilka zdjęć jest wciąż odtwarzane w tej samej kolejności – trudno więc powiedzieć, które jest pierwsze a które ostatnie. Są po prostu wyświetlane w kółko. 

Na przykład idąc stawiamy krok za krokiem. Wystarczy więc przetworzyć jeden krok na ruch, a potem powtarzać bez przerwy, żeby stworzyć wrażenie marszu bez końca. Cztery lub pięć zdjęć wystarczy do tego, żeby zrobić świetny efekt. Nie muszą to być zdjęcia. Mogą to być rysunki, a wtedy mamy wrażenie oglądania kreskówki. 

Na stronach internetowych gify możemy spotkać na każdym kroku. Co prawda Facebook nie obsługuje tego formatu, ale jeśli uczestniczymy na G+, to spokojnie możemy się tym bawić. (uwaga z 2015 roku: Facebook już obsługuje format gif)

Możemy załączyć ruchomy obrazek jako ilustrację wpisu, a znajomym z pewnością się to spodoba. Można też wysłać w wiadmości mailowej i sprawić radość adresatom. Jednak, żeby zamieścić gifa, to trzeba go mieć. Jak wejść w posiadanie gifa? Są trzy sposoby. 

Po pierwsze można gifa zrobić samodzielnie. Do tego potrzeba przygotować odpowiednie zdjęcia lub rysunki, a następnie wykorzystać odpowiedni program aby to złożył w jeden plik. Jest to sposób najbardziej pracochłonny, trzeba bowiem przygotować serię zdjęć lub rysunków. Jednakże ten sposób pozwala na tworzenie filmu animowanego, a tworzenie gifu jest tylko ćwiczeniem. Będzie to z pewnością temat jednego z artykułów w niedalekiej przyszłości.

Drugi sposób polega na tym, że mamy jedno zdjęcie, ale możemy do niego dołączyć efekty typu mrugające gwiazdki, falująca woda, migające napisy itp. Do tego wystarczy jedno zdjęcie, a następnie po przesłaniu do edytora zdjęć online można dodać gotowe efekty z opcji programu. Jest to dosyć łatwe, a można tworzyć bardzo ładne gify dostosowane do własnych okazji.




Trzeci sposób – najłatwiejszy – to odnalezienie strony internetowej oferującej darmowe gify do pobrania. Wybrane gify możemy bardzo prosto zapisać na własnym komputerze. 

Idą święta, nie ma dużo czasu, a chciałoby się przesłać rodzince lub znajomym i sprawić im radość. Przygotowania do Świąt idą pełną parą, więc na gify nie będzie można poświęcić zbyt dużo czasu. Omówię więc sposób najłatwiejszy.


Sposób ten składa się z trzech kroków: 
1. znalezienie strony (źródła) gifów
2. pobranie na własny komputer
3. przesłanie z komputera na pocztę lub do G+, na bloga itp.

Stron z gifami jest wiele, ja posłużę się przykładem strony, z której dosyć dużo korzystam. 


Strona ta podzielona jest na wiele kategorii i oferuje dosłownie tysiące gifów o różnej tematyce.
Po lewej stronie jest panel opcji tematów. Panel jest przesuwany w górę i dół, ponieważ jest tak wiele kategorii. Przewijamy posługując się suwakiem z prawej strony panelu, lub z klawiatury strzałkami góra – dół, albo kółkiem myszki. 

Po wybraniu odpowiedniej kategorii, wystarczy kliknąć jeden raz lewym klawiszem na ikonę opcji. Ponieważ zbliża się okres świąteczny, to chyba najbardziej zainteresują nas kategorie o nazwie Christmas i Christmas trees. Strona jest angielska i opisy są w tymże języku, ale nie należy się tym zrażać. Ikonki mówią za siebie. Postać Mikołaja podpowiada czego możemy się spodziewać po kliknięciu, zaś po kliknięciu na pole z napisem Christmas Tree – otworzymy strony z choinkami.

Kliknięcie jeden raz lewym klawiszem na ikonie otwiera pierwszą stronę z gifami. Wybór jest bardzo duży, więc możemy klikać na cyfry na dole strony, a otworzą się następne. Na każdej z tych stron jest kilkadziesiąt gifów, więc mamy dosłownie setki różnych gifów do wyboru. 

Ja używam przeglądarki Google Chrome, więc opiszę jak to się robi w tym programie. W innych przeglądarkach opcje mogą się troszkę różnić, ale zasada jest zawsze ta sama. 

Aby pobrać gif na swój komputer postępujemy następująco:
1. ustawiamy kursor myszy na wybranym rysunku
2. klikamy jeden raz prawym klawiszem - rozwinie się lista poleceń
3. ustawiamy kursor na poleceniu "zapisz grafikę jako" i klikamy lewym klawiszem jeden raz

W zależności od ustawień przeglądarki, może się wyświetlić okno dialogowe lub nie. Ponieważ ustawienia mogą być różne nie będę opisywał dokładnie kolejnych etapów, ponieważ na różnych komputerach mogą trochę się różnić. Chodzi generalnie o to, żeby wybrany plik w formacie gif znalazł się na naszym komputerze.

Jeśli mamy gif zapisany na własnym dysku, to możemy już z nim zrobić co właściwie chcemy. Najlepiej go opublikować, bądź przesłać rodzinie lub znajomym. Można to zrobić poprzez emaila lub na portalu społecznościowym.

Czynności niezbędne do zamieszczenia gifa na G+ są następujące:

Będąc na stronie głównej strumienia G+, klikamy na pole "daj znać co nowego" i na niebieską ikonę aparatu fotograficznego. Po kliknięciu jeden raz lewym klawiszem na niebieskiej ikonie aparatu otworzy się okno dialogowe do wyszukania pliku. Musimy teraz zlokalizować plik na swoim komputerze i kliknąć jego ikonie.

W zależności od przyzwyczajenia możemy kliknąć jeden lub dwa razy lewym klawiszem. Po kliknięciu jeden raz, potrzebne będzie drugie kliknięcie na przycisk "otwórz" w prawym dolnym rogu okna dialogowego. Jeśli szybko klikniemy dwa razy, to plik się zacznie od razu przesyłać. Po przesłaniu gif od razu powinien się zacząć ruszać. Pozostaje jeszcze tylko uzupełnić wpis o tekst, określić adresatów i potwierdzić przyciskiem "udostępnij"

Jeśli chcemy dodać własny napis na gifie, to przed kliknięciem na "udostępnij", trzeba kliknąć na ikonę z literą T. (pod zdjęciem) 

Otworzy się specjalne okno do wprowadzenia tekstu. Mamy trzy możliwości: góra, środek, dół. Paski do wprowadzania tekstu pokazują się z lewej strony zdjęcia. Klikając na odpowiednie pole – aktywujemy – i kiedy pojawi się w nim kursor – wpisujemy tekst. Potem klikamy na przycisk "zapisz" Jak tekst pojawi się na zdjęciu, to po upewnieniu się, do kogo zaadresowaliśmy wpis, klikamy na zielony przycisk "udostępnij".

Bardzo łatwo możemy też gifa przesłać pocztą elektroniczną np. gmail. Należy tylko po napisaniu wiadomości wybrać opcję "wstaw zdjęcie w treści wiadomości". Po wstawieniu zdjęcia, możemy jeszcze dostosować jego wielkość. Życzenia ozdobione ruchomym obrazkiem z pewnością sprawią radość, zarówno nadawcy jak i adresatowi. 

Życzę wszystkim zdrowych i wesołych świąt, oraz mnóstwa fajnej zabawy z gifami.




Nieco inna, trochę trudniejsza, ale za to bardziej twórcza wersja zabawy z gifem jest przedstawiona w filmiku poniżej. Zapraszam do obejrzenia i spróbowania swoich sił z gifami.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj