Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty


Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia.



Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs)

Jest kilka rodzajów urządzeń do wprowadzanie informacji i poleceń użytkownika do komputera. Są to: myszka, touchpad, joystick, klawiatura. W tabletach stosuje się jeszcze ekrany dotykowe.
Klawiatura komputerowa była pierwszym historycznie urządzeniem interfejsu. Do chwili obecnej jest niezbędna przy wykonywaniu wielu czynności. Przy współpracy z wieloma programami używanie klawiatury jest bardziej ergonomiczne, niż myszki. Najczęściej klawiatura kojarzy się z pisaniem tekstów.

Zasada działania klawiatury jest bardzo prosta. Kliknięcie - czyli pojedyncze stuknięcie palcem w klawisz, powoduje określone działanie komputera. Same klawisze zostały pogrupowane w trzy zasadnicze kategorie, właśnie w związku z efektem swojego działania.


Pierwszą grupą są klawisze funkcyjne. Sterują one funkcjami samego komputera jako urządzenia np. ustawiają jasność ekranu, włączają i wyłączają wi-fi itd. Zasadniczo są one dosyć rzadko używane, ponieważ użytkownik ustawia parametry i komputer zapamiętuje te ustawienia. I najczęściej się ich nie reguluje, tak jak nie reguluje się jasności telewizora.

Kolejną grupą klawiszy są klawisze alfanumeryczne. Jak nazwa wskazuje, służą do pisania znaków literowych (alfa) i liczbowych (numeryczne). Ich działanie jest proste: kliknięcie klawisza z odpowiednim znakiem powoduje wyświetlenie się tego znaku na monitorze. Klawisze obejmują zakres tylko alfabetu łacińskiego, bez liter ze znakami diakrytycznymi, czyli mówiąc prosto na klawiaturze nie ma tzw. polskich liter. Nie znaczy to, że takich liter nie można napisać. Komputer jest urządzeniem uniwersalnym i pozwala pisać przy użyciu wszystkich alfabetów.

Klawisze specjalne - to właśnie rozwiązanie odnoszące się do wielu spraw, w tym zadanie pisania polskich liter. Klawisze specjalne działają w szczególny sposób. Same z siebie nie dają żadnego efektu. Ich rolą jest zmiana działania klawiszy alfanumerycznych. Odbywa się to w ten sposób, że należy nacisnąć i przytrzymać wciśnięty klawisz specjalny, a w tym czasie kliknąć klawisz alfanumeryczny. Jest to tzw. skrót klawiaturowy.

W czasie kiedy klawisz specjalny jest wciśnięty, zmienia on działanie klawisza alfanumerycznego. Każdy klawisz specjalny ma swoje szczególne zadanie.

Przykłady:
Alt (ale tylko z prawej strony) - powoduje wyświetlenie polskiej litery zamiast litery widniejącej na klawiszu. I tak, trzymając wciśnięty prawy Alt, klikamy s - to otrzymujemy ś, klikając z - otrzymujemy ż, klikając x - otrzymujemy ź, klikając n - otrzymujemy ń, klikając o - otrzymujemy ó, klikając c - otrzymujemy ć itd. Prawy alt działa tylko z tymi literami, które są specyficzne dla języka polskiego. Jeśli wciśniemy prawy Alt i klikniemy d, to nie zauważymy żadnego efektu. Prawy alt działa bowiem tylko z tymi literami które mają znaki diakrytyczne, czyli ogonki i kreseczki.

Shift - na klawiaturze są dwa klawisze Shift - z prawej i lewej strony, dla wygody użytkownika. Jest to bardzo często używany klawisz, ponieważ zamienia on małą literę na literę wielką. Zaczynając więc nowe zdanie zawsze używamy klawisza Shift. Podobnie się ma sprawa z imionami i nazwami własnymi. Wszędzie tam, gdzie na początku wyrazu wymagana jest wielka litera, to używamy klawisza Shift.

Caps lock - służy do przełączania wielkich liter na małe i odwrotnie. Działa na zasadzie przełącznika: włącz - wyłącz. Przy włączonym klawiszu Caps lock, klawisz Shift powoduje zmianę wielkich liter na małe. Wbrew pozorom jest to klawisz używany dosyć rzadko, chociaż osoby początkujące używają go zamiast klawisza Shift. Jest to błędem powodującym spadek wydajności pisania.

Klawisz backspace - powoduje przesuwanie kursora w lewo, z jednoczesnym usunięciem znaku.

Klawisz delete - powoduje usunięcie znaku z prawej strony kursora z jednoczesnym przesunięciem reszty tekstu w lewo.

Klawisze backspace i delete stosuje się, kiedy nastąpiła pomyłka i chcemy usunąć napisane znaki. W zależności od położenia kursora i znaku do usunięcia używamy albo jednego, albo drugiego klawisza. Decydują w zasadzie względy wygody i przyzwyczajenia.


W czasie nauki pisania na komputerze natkniemy się też na pewne rzeczy, które z początku wydają się dziwne. Mam na myśli tak zwane znaki niedrukowalne. O co tu chodzi? Aby pismo było czytelne, to wyrazy muszą być oddzielone, wiersze jeden lub oddzielone, początek akapitu powinien mieć wcięcie itd. Są to rzeczy nieodzowne w piśmie. Jeśli piszemy ręcznie, to praktycznie dowolnie ustalamy takie sprawy. Komputer jest jednak urządzeniem, które musi mieć sprecyzowane polecenia co do joty. Nie może być pustego miejsca. Może to się wydawać paradoksem, bo przecież w tekstach komputerowych widzimy odstępy między wyrazami. Otóż to - widzimy puste miejsce, ale w tekście nie ma ani jednego pustego miejsca. Dlatego kiedy przyciskamy klawisz spacji (podłużny na samym dole klawiatury), żeby oddzielić wyrazy, nie znaczy to, że tam nic nie ma. Został wstawiony znak spacji, czyli odstęp. Spacja jest właśnie jednym z takich znaków niedrukowalnych. Klawisz został kliknięty, i komputer to zapamiętał. Jedyne co, to nie wyświetla o tym informacji. A w czasie drukowania nic się nie pojawi. Stąd wzięła się nazwa - znaki niedrukowalne.

Oprócz klawisza spacji, jeszcze klawisz Enter powoduje zmiany w tekście - ale nie pojawienie się znaku, tylko przesunięcie kursora o jeden wiersz do dołu. Znaczy to, że klawisz Enter wstawił nowy wiersz i ustawił kursor na początku tego wiersza. Jeśli klikniemy kilkakrotnie Enter, to kursor będzie się obniżał o jeden wiersz za każdym razem. Nie znaczy to, że miejsce nad kursorem jest puste. Znajdują się tam wiersze - niezapisane.

W podobny sposób działa też klawisz tabulatora, który przesuwa kursor wzdłuż wiersza, o ustaloną odległość. Chociaż znaki niedrukowalne nie są widoczne w normalnym tekście, to istnieje możliwość włączenia ich podglądu na ekranie komputera. Jest to bardzo pomocne podczas sprawdzania błędów i poprawiania tekstów.



Strzałki. Są to klawisze do nawigacji kursora po tekście. Przesuwają kursor, bez dokonywania zmiany samego tekstu. Warto od razu wdrożyć się do ich używania, aby nie nabrać nawyków, które często zdarzają się u osób początkujących. Przykładem jest nadużywanie klawisza backspace. Kiedy taka osoba zauważy błąd w środku tekstu, to często kasuje dużą porcję tekstu, aby dostać się do miejsca, w którym jest błąd. Potem zaś od nowa pisze, to co przed chwilą wykasowała. Stosowanie strzałek ratuje przed podwójnym robieniem tych samych czynności.


Komentarze

  1. Ta wiedza jest bardzo potrzebna

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo, bardzo dziękuję, to jest niektórym seniorom bardzo potrzebne.


    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję, nareszcie wiem co to ten interfejs :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz.
      Oczywiście interfejs - podobnie jak wiele innych nazw - ma też inne zastosowania. Nazwa bierze się z dwóch angielskich słów inter - pomiędzy, pośredni, oraz face (fejs) - twarz, oblicze. To zawsze będzie sugerować coś pomiędzy - pomiędzy człowiekiem i maszyną.
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  4. Człowiek myśli że to tylko klawiatura a tu się okazuje że tyle tajemnic skrywa :) Ja tam póki co to jestem przed zakupem kompa i chcę tym razem wziać stacjonarny https://www.oleole.pl/komputery-stacjonarne-pc,_Lenovo.bhtml , bo denerwował mnie mój stary laptop. Kwestię zakupu klawiatury też trzeba będzie ogarnąć, pewnie jakaś gamingową wezmę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny artykuł! Z wielu rzeczy człowiek nie zdawał sobie sprawy chociaż używa klawiatury na co dzień. Mi ostatnio padła klawiatura. Na szczęście szybko udało się rozwiązać problem z pomocą tego artykułu https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/nie-dziala-klawiatura-w-laptopie Już bałam się, że będzie konieczny nowy laptop.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziś przypadkiem trafiłam na Pana stronę, dziękuję za tak interesujące informacje, które bardzo mi się przydadzą. Mam tylko problem jak użyć klawisza z cyfrą 5 przy której jest % (to wiem) ale symbol € na tym właśnie klawiszu nie wiem jak uskutecznić. Teraz robię to używając prawy Alt+U. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przydatne informacje można znaleźć w tym wpisie

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajnie napisany artykuł

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajnie opisany temat

    OdpowiedzUsuń
  10. Podziwiam osoby, które potrafią pracować na komputerze bez użycia myszki. Dla mnie to zadanie jest niewykonalne.

    OdpowiedzUsuń
  11. Fascynujący wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  12. W pewnym momencie wiele osób zdaje sobie sprawę ze pisanie na niej odbywa się prawie automatycznie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawy artykuł dotyczący pisania na klawiaturze

    OdpowiedzUsuń
  14. Przejrzysto i fajnie objaśnione zwłaszcza dla początkujących komputerowców

    OdpowiedzUsuń
  15. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  17. Wiele można się dowiedzieć dzięki tak świetnym wpisom.

    OdpowiedzUsuń
  18. Cześć! Super artykuł, bardzo przystępnie przedstawiasz podstawy klawiatur komputerowych. 👍

    Przyznam, że nawet dla osób, które codziennie korzystają z klawiatury, wiele z tych faktów może być nowością. Kilka rzeczy szczególnie zwróciło moją uwagę:

    Historia klawiatur - Fajnie, że wspomniałeś o początkach QWERTY i tym, że jego układ miał zapobiegać blokowaniu się maszyn do pisania. Ciekawie było też przeczytać o alternatywnych układach jak Dvorak – choć większość z nas i tak chyba zostanie przy QWERTY z przyzwyczajenia.

    Typy klawiatur - Opis mechanicznych i membranowych klawiatur był dla mnie odkryciem. Zawsze byłem ciekaw, dlaczego mechaniczne klawiatury są takie popularne wśród graczy i osób dużo piszących. Teraz rozumiem, że chodzi o lepszy feedback i trwałość. Sam zastanawiam się nad zmianą mojej starej membranowej klawiatury na mechaniczną – ktoś może poleca jakiś konkretny model na początek?

    Skróty klawiaturowe - Świetnie, że zamieściłeś te podstawowe skróty klawiaturowe. Może to brzmi śmiesznie, ale dopiero niedawno zacząłem naprawdę doceniać Ctrl+C i Ctrl+V. Pomysł z Ctrl+Z jako "panika-button" jest genialny! 😄

    Ergonomia - Rady dotyczące ergonomii klawiatury są naprawdę cenne. Zwrócenie uwagi na ułożenie rąk i nadgarstków pomogło mi już trochę, ale myślę, że muszę jeszcze zainwestować w podkładkę pod nadgarstki. Ktoś ma jakieś doświadczenia z ergonomicznymi klawiaturami? Warto?

    Ciekawostki o klawiszach - Informacja o klawiszach F i J z wypustkami do orientacji była dla mnie nowością, mimo że używam ich od lat! 😅 Teraz zwracam na to większą uwagę i faktycznie pomaga w szybszym pisaniu.

    Twoje podejście do pisania naprawdę ułatwia zrozumienie tematu. Fajnie, że nie bałeś się poruszyć podstawowych zagadnień – wydaje mi się, że dla wielu to świetny punkt wyjścia.

    Jakieś inne ciekawe triki albo skróty klawiaturowe, które warto znać? A może ktoś zna fajne programy do nauki szybkiego pisania? Chętnie spróbuję czegoś nowego!

    Pozdrawiam!

    Anka

    OdpowiedzUsuń
  19. Niezwykle interesujące są te informacje.

    OdpowiedzUsuń
  20. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

    OdpowiedzUsuń
  21. Chętnie zapoznałam się z tymi informacjami, przyznaję, że dużo czasu spędzam przy komputerze ale nie zagłębiam się w działanie wszystkim klawiszy na klawiaturze. Używam tylko tych które są mi potrzebne, wiem że być może mogłabym ułatwić sobie pracę gdybym wiedziała jak używać wszystkich. O klawiszach funkcyjnych znalazłam wpis na https://martwepiksele.pl/jak-wlaczyc-i-wylaczyc-klawisze-funkcyjne-w-windows/, dowiedziałam się do czego służy cała baza klawiszy od F1 do F12.

    OdpowiedzUsuń
  22. Ten wpis to prawdziwa skarbnica wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
  23. Cześć! Bardzo ciekawy wpis o klawiaturach! Dzięki za podzielenie się podstawowymi faktami na ich temat. To niesamowite, jak wiele różnych typów klawiatur mamy dostępnych na rynku i jak ważne są dla naszej codziennej pracy. Zauważyłam, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z różnic między klawiaturami mechanicznymi a membranowymi. Ja osobiście wolę mechaniczne, ponieważ dają mi lepszą kontrolę nad pisaniem. Jakie masz zdanie na temat klawiatur gamingowych? Czy uważasz, że różnią się one od tych typowych? Dzięki jeszcze raz za świetny artykuł! 😊✨






    OdpowiedzUsuń
  24. Informacje zawarte w tym wpisie bardzo mnie zaciekawiły.

    OdpowiedzUsuń
  25. Ciekawe wskazówki. Też mam mamę która jest na etapie nauki obsługi komputera i muszę przyznać, że idzie jej znacznie lepiej niż się spodziewałam. A jest już sporo po 70 roku życia. Muszę teraz jeszcze zamówić jej usługę internetu do domu, wcześniej nigdy z tego nie korzystała. I tak w Krakowie gdzie mieszka na pewno działa dostawca usług lokalnych https://fiberlink.pl/internet-swiatlowodowy/, oferują bardzo szybki internet i bez limitu pobierania danych na czym mi mocno zależy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.