Przejdź do głównej zawartości

Jak używać myszkę - opis nie dla kota

Dla osób, które z komputerem nie miały nigdy do czynienia, nawet tak proste urządzenie jak myszka wydaje się być czymś tajemnym. Tymczasem sprawa jest prosta.
Myszka jest przedmiotem dobrze ukształtowanym do trzymania w dłoni. Możemy łatwo myszką przesuwać po blacie stołu lub biurka. Dodatkowo mysz ma dwa przyciski - lewy i prawy. Czasem ma jeszcze kółeczko lub dodatkowy przycisk. Specjalistyczne myszy np. dla graczy mogą wyglądać nieco inaczej. Dla seniora wystarczająca będzie standardowa mysz - z dwoma przyciskami i kółeczkiem.

Co robi mysz? 
Myszka steruje położeniem kursora na ekranie komputera. Kursor powtarza ruchy naszej ręki trzymającej myszkę. Jak przesuwamy w prawo, to kursor porusza się w prawo. Jak myszkę przesuwamy od siebie, to kursor przesuwa się do góry. Myszkę ciągniemy do siebie, to kursor opuszcza się w dół
Kiedy myszka jest nieruchomo, to i kursor jest nieruchomy. Jeśli kursor jest ustawiony na jakimś aktywnym elemencie - ikonie, przycisku itp, to wskazuje ten element. Najczęściej widzimy, że po najechaniu kursorem - zmienia się delikatnie kolor tego elementu. Mówi się wtedy, że element jest podświetlony. Innymi słowy, znaczy to, że element jest wskazany. Komputer i użytkownik uzgodnili nad czym będą prowadzić dalsze działania.
Po wskazaniu elementu możemy wydać polecenie komputerowi za pomocą klawiszy myszki. Polecenie wydajemy klikając na odpowiedni klawisz - lewy lub prawy. Działanie tych klawiszy jest następujące:
Lewy klawisz - rozkazuje wykonać. W zależności od tego co jest wskazane kursorem, kliknięcie spowoduje wykonanie konkretnej akcji. Lewym klawiszem można wykonać: klik, dwuklik, wciśnięcie i przytrzymanie - czyli złap i upuść
Prawy klawisz - otwiera rozwijaną listę poleceń, które komputer może wykonać w miejscu wskazanym przez kursor. Prawym klawiszem wykonujemy tylko jednoklik.
Kółeczko służy do przewijania treści, jeśli nie mieści się w pionowym wymiarze ekranu. Jest to tzw. przewijanie strony, bardzo często konieczne podczas przeglądania stron internetowych. 

Jak się chwyta myszkę?
Powyżej opisałem kilka spraw. Często są one ignorowane przez początkujących użytkowników. Później skutek jest taki, że osoby będące dumnymi właścicielami laptopów po kilku miesiącach wciąż się pytają, którym klawiszem kliknąć. Kto zadał sobie trud przebrnięcia przez pierwszą część wpisu, nie będzie już miał wątpliwości. A teraz już prosto do sedna sprawy.
Odpowiedź na pytanie jak chwytać myszkę, nie jest wyjęta z poradników dla kotów. Bardzo ważną rzeczą jest, aby od początku zdawać sobie sprawę z tego, jak to się robi. Po czasie każdy i tak intuicyjnie wyczuje. Jednak wiedząc, można uniknąć błędów i przez to zaoszczędzić nieco cennego czasu.
Po pierwsze, podczas używania myszki całe przedramię - a koniecznie przegub, musi opierać się na blacie biurka lub stołu. Daje to stabilizację dłoni. Jest to konieczne, aby myszka nam nie uciekała we wszystkie strony.



Mając oparte przedramię unosimy dłoń i umieszczamy myszkę w jej wnętrzu. Z lewej strony myszkę przytrzymujemy kciukiem, a z prawej dwoma palcami - serdecznym i małym. Dzięki temu możemy obracać dłonią w różnych kierunkach, a myszka siedzi jak w gniazdku. 
Dwa palce - wskazujący i środkowy trzymamy nad, lub lekko opieramy na klawiszach. Wskazujący nad lewym klawiszem, a środkowy nad prawym. 


Powyższe wskazówki warto sobie wziąć do serca biorąc myszkę pierwszy raz w dłonie. Myszka powinna być dopasowana wielkością do dłoni i wygodnie się w niej mieścić. Na początku nauki obsługi komputera warto sobie poćwiczyć trzymanie i poruszanie. Podobnie jak nauka jazdy na rowerze. Na początku upadki i stłuczenia, a później wspaniała przyjemność kiedy wiatr rozwiewa włosy, a cały świat otwiera się przed nami. Po pewnym czasie obsługa myszki staje się tak intuicyjna, jakby była przedłużeniem ręki. A nasz umysł swobodnie przemierza przestrzenie wirtualnego świata. 


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.