Przejdź do głównej zawartości

Komputer lubi porządek



Każdy lubi porządek. Nie każdy potrafi go mieć. Dlatego w komputerach wymyślono bardzo skuteczny system: foldery. Jest to nawiązanie do systemu porządkowania dokumentów w księgowości.

Zasada utrzymywania porządku w domu i w komputerze jest taka sama. Jedynie z tą różnicą, że w komputerze wszystko odbywa się łatwo i bez wysiłku. Nie napotyka się oporu materii, ani złośliwości rzeczy martwych. Segregatory, szafy, szuflady, skrzynie, i tym podobne urządzenia mają długość, szerokość, wysokość i wagę. Są materialne ograniczenia.
W komputerze te wielkości nie mają żadnego znaczenia. Idea porządkowania według kategorii i hierarchii napotyka jedynie trudności wynikające z braku odpowiednich nawyków i dobrego rozumienia terminologii. Wiele osób starszych nie jest obeznanych ze słownictwem fachowym i najzwyczajniej w świecie nie rozumie o czym mowa. Aby temu zaradzić można prosto, na zasadzie analogii, przedstawić kilka podstawowych pojęć.


Plik - to jest rzecz, produkt, utwór. W świecie rzeczywistym może to być wiersz, lub faktura, lub notatka. Coś co zawiera w sobie informację do odczytania, lub zmiany np. można coś skreślić lub dopisać. Innymi słowy - dokument.

Aby móc korzystać z wielu takich rzeczy w różnym czasie, muszą one być gdzieś przechowywana. Najlepiej, jeśli w określonym porządku.
Do przechowywania plików w komputerze są foldery.

Folder - to w rzeczywistym świecie, określone miejsce. Wydzielone - takie jak szuflada, półka, teczka, przegródka. Wielkim ułatwieniem jest to, że można foldery tworzyć, usuwać, umieszczać jeden w drugim - hierarchicznie.

Dla osób początkujących największą przeszkodą w opanowaniu komputera jest brak odpowiednich nawyków. Tworzą różne pliki, bądź przenoszą z innego urządzenia np. pen-drive’a lub aparatu na komputer - najczęściej na pulpi, i potem tam zostawiają. To tak jakby wysypać na blat biurka listy z torby listonosza i tak zostawić. Bez podzielenia na pakiety według wybranych kryteriów i schowania do szufladek.

Jak jednak zabrać się za robienie porządków?
Często słyszy się - ja mam umysł humanistyczny, i nie lubię szufladkowania. Ale przecież chyba każdy pamięta, że pisząc wypracowanie z języka polskiego należało wcześniej przygotować plan - w punktach. Tworzenie literatury też wymaga dyscypliny umysłowej.

Dobrze się na tym oprzeć. Przykładowo, jeśli mamy dużo zdjęć, to musimy się zastanowić według jakich kategorii je podzielić. Wiadomo, że w innym folderze będziemy przechowywać teksty, a winnym zdjęcia. Twórcy oprogramowania nawet przygotowali dla użytkownika poziom startowy. Każdy w swoim komputerze ma folder “Obrazy”, "Dokumenty" itd. Wystarczy od tego zacząć. W folderze "Obrazy" możemy zakładać inne foldery grupując według roku np. zdjęcia 2015, zdjęcia 2016, itd. A w tych folderach zakładać kolejne nazywając według wydarzeń np. Majówka 2015, Rocznica 2015.

Powyższe nazwy są oczywiście przykładowe. Każdy może mieć własny system nazywania i porządkowania. Bardzo wygodnie jest natomiast wykorzystać przygotowane już kategorie: Moja muzyka, Moje wideo, Moje obrazy, Moje dokumenty. Wystarczy jedynie nie wrzucać wszystkiego do jednego worka, a pliki grupować i umieszczać w dobrze nazwanych folderach.
Ale zacząć trzeba przede wszystkim od uświadomienia sobie, że tak to działa. I nauczyć się jak to zrobić, a potem wyrobić sobie nawyk porządkowania plików z chwilą kiedy kończymy ich edycję, lub inne czynności.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.