Przejdź do głównej zawartości

Jakie aplikacje warto zainstalować na smartfonie? Dwie na początek



Smartfon jest komputerem. Działa praktycznie w ten sam sposób co np. laptop. Na bazie systemu operacyjnego takiego samego dla różnych użytkowników instalowane są aplikacje, czyli programy użytkowe. W doborze tych aplikacji liczą się potrzeby i preferencje użytkownika. Dlatego oprogramowanie na smartfonach różnych użytkowników będzie różne, chociaż niektóre mogą powtarzać się u wszystkich. Na przykład aplikacja telefon. Bez tej aplikacji smartfon nie miałby końcówki -fon. Aplikacje można pobierać z Google Play. Trzeba po prostu wyszukać odpowiednią i zainstalować.


Ostatnio dokonałem pewnego spostrzeżenia. Wielu użytkowników mając zaawansowane smartfony, używa ich tylko do prowadzenia rozmów telefonicznych. I jedynym ułatwieniem z jakiego korzystają, to lista kontaktów. Niektóre zaś bardzo ciekawe aplikacje nie są używane, ponieważ użytkownicy po prostu o nich nie wiedzą. W kilku słowach zwrócę uwagę na dwie z nich.


Większość smartfonów ma funkcję obsługi głosem. Jest to bardzo wygodna sprawa, zwłaszcza dla osób starszych. I jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić to po prostu zainstalować z Google Play i uruchomić. A potem to już działa automatycznie.

Google Now Launcher jest asystentem głosowym pozwalającym na uruchamianie innych programów głosem np. przeglądarki, telefon, maila itd. Po jego uruchomieniu pojawi się na ekranie głównym pasek wyszukiwarki Google z charakterystyczną ikoną mikrofonu. Ikona ta oznacza, że po jej aktywacji można ze smartfonem porozumiewać się głosowo. Jest wyświetlana cały czas na ekranie głównym, lub w przypadku niektórych smartfonów na wszystkich ekranach. Jeśli użytkownik chce to może uruchomić funkcję słuchania za pomocą dotknięcia ikony palcem. Bardzo wygodne jest aktywowanie jej głosem. Wypowiedzenie frazy “OK Google” powoduje, że po tym dźwięku smartfon “nastawia uszy” Na ekranie pojawia się napis “mów teraz” a smartfon nastawia się na zrozumienie komendy głosowej użytkownika. Aby to działało, to należy najpierw aktywować funkcję “OK Google” w ustawieniach.


Drugą aplikacją, którą warto mieć zainstalowaną jest klawiatura Google, czyli Gboard. Każdy smartfon ma preinstalowaną klawiaturę od producenta. Są też różne możliwe klawiatury do zainstalowania. Co przemawia na korzyść Gboard? 

Otóż, Google do klawiatury dodaje kilka funkcji ułatwiających wprowadzanie tekstu. Po pierwsze z prawej strony pojawia się ikonka mikrofonu. Użytkownik może więc tekst wprowadzać głosem. Ponadto Google dodało pisanie gestami. Nie trzeba więc klikać na celując na poszczególne przyciski. Można palcem przesuwać po klawiaturze od litery do litery, a program powyżej będzie zgadywał co użytkownik miał na myśli. Wyświetla kilka opcji. Wystarczy kliknąć na jedną z nich, a wyraz doda się do tekstu. Ale to jest raczej opcja dla młodszych użytkowników. Dla takich jak ja, opcja głosowa nie ma konkurencji.

Na dokładkę na klawiaturze jest ikona wyszukiwarki Google. To znak rozpoznawczy, a sama ikona pozwala na wyszukiwanie w internecie bez wychodzenia z ekranu. Z wyszukanego wyniku można łatwo zaznaczyć i skopiować żądany fragment tekstu i wkleić do wiadomości.

Jest jeszcze sporo aplikacji, które warto mieć zainstalowane na smartfonie. Do takich zaliczam Zdjęcia Google i Tłumacz Google. Ich opisanie wymaga jednak więcej miejsca, więc zostawię je na inną okazję.

Komentarze

  1. Istnieje wiele świetnych aplikacji, które odkryjemy w wolnym czasie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja sam mam zainstalowanych wiele aplikacji. Najwięcej z nich związanych jest z obsługą i edycją zdjęć, ale też inne. Od czasu do czasu warto przejrzeć Google Play, nawet bez potrzeby instalowania. Po czasie może się okazać, że właśnie jakaś będzie bardzo przydatna.
      smartfony.org fajnie, że podajecie ciekawe informacje w tym temacie.

      Usuń
  2. Smartfon to świetny sprzęt i aplikacji takich przydatnych też jest dużo do wyboru. Można też sobie kupić jeden z takich przenośnych głośników https://www.oleole.pl/glosniki-przenosne,_Tracer.bhtml , skonfigurować przez bluetooth ze smartfonem i słuchać czego się chce. Według mnie to bardzo przydatne urządzonko.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest tego ogrom, warto korzystać z takich blogów żeby wyłuskać te najlepsze, najbardziej przydatne apki na telefon. Dzięki bardzo za polecenia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz.
      W sytuacji epidemiologicznej smartfony, które z natury rzeczy służą do komunikacji, okazały się bardzo przydatne. Nie tylko do rozmów głosowych, ale też połączeń wideo, nie mówiąc o otrzymywaniu wiadomości i alertów.
      Pozdrawiam Gdańsk. Apple serwis gdańsk - pozdrawiam i życzę Wam powodzenia.

      Usuń
  4. Obsługa głosowa jakoś nigdy do mnie nie przemawiała, ale może się przełamie. Kilka osób już mi to polecało :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.