Przejdź do głównej zawartości

Ruchome gify - jak zrobić i jak oglądać


Na stronach internetowych zdjęcia możemy oglądać również w wersji ruchomej. Są to zdjęcia z rozszerzeniem .gif. Różnią się od typowych zdjęć w formacie .jpg, tym że zawierają ruchome elementy. Ruch na tych zdjęciach jest bardzo krótki, ale powtarza się w pętli czasowej. Jest cykliczny i trwa zaledwie do kilku sekund. Niektóre rodzaje ruchu bardzo dobrze nadają się do przedstawienia na gif-ach.
Jak przekształcić zwykłe zdjęcie w gif, tak żeby można było później pokazać znajomym w internecie? Jest to często zadawane pytanie.
Przekształcenie polega na utworzeniu serii bardzo podobnych zdjęć. Prawie identycznych. Różnią się one jedynie ruchomym elementem. Potem przez komputer są wyświetlane bardzo szybko jedno po drugim. Dzięki temu powstaje złudzenie ruchu – jak w dziecięcych zabawkach.
Do przekształcania zdjęcia nieruchomego w zdjęcie z elementami ruchu używamy edytora fotografii, który ma możliwość zapisywania w formacie gif. Z programu takiego korzystamy w ten sposób, że po otwarciu strony programu przesyłamy zdjęcie. Potem w programie dokonujemy edycji zdjęcia – zmieniamy to i owo. Ostatnim krokiem jest zapisanie gotowego dzieła znowu na naszym komputerze.
Ponieważ gify, to szybko wyświetlane zdjęcia – jedno po drugim, więc nie wszystkie programy do przeglądania zdjęć potrafią je odtworzyć. Najczęściej wyświetlają je jak zwykłe zdjęcie. To co widzimy to jest po prostu pierwsze zdjęcie z serii. Nie ma żadnego ruchu.
Do oglądania gifów na swoim komputerze możemy użyć przeglądarki internetowej np. Internet Explorer, lub przy pomocy np. edytora zdjęć, który obsługuje format gif. Takim programem jest bezpłatny Irfan View. Ale internet lubi gify i przesłaniu do internetu nie będziemy się martwić jakim programem jest uruchomiony. Z gifem zamieszczonym w portalu społecznościowym nie powinno być problemów – ruch powinien być odtwarzany.
W internecie jest wiele programów do tworzenia gifów. Niektóre trzeba pobierać na swój komputer - ja jednak wolę te działające online. Przykładem, jednego z lepszych programów - wśród tych na które natrafiłem, jest Free Online Image Editor, czyli Bezpłatny Internetowy Edytor Obrazów. Jak większość programów posiada opisy czynności w języku angielskim. W wersji polskiej jedynie karta początkowa jest przetłumaczona na nasz język. Dobre i to.
Trzeba jednak podkreślić, że obsługa tego programu nie powinna nastręczyć kłopotów nikomu, nawet najbardziej początkującym adeptom sztuki fotograficznej. Układ przycisków funkcyjnych jest bardzo logiczny, a ikony oznaczające poszczególne polecenia dla komputera są bardzo domyślnie opracowane. Już po krótkim czasie użytkowania można się przyzwyczaić do sposobu obsługi. Ponadto, i jest to co prawda ocena względna, na plus programu zaliczam też ładny graficznie, wesoły wygląd interfejsu. Z pewnością spodoba się dzieciom, ale też osobom starszym.
Program posiada wiele ciekawych i rozbudowanych funkcji dodawania elementów ruchomych. Dzisiaj omówię dodawanie gwiazdek.

Po pierwsze trzeba połączyć się z internetem i otworzyć stronę programu. W lewej dolnej części interfejsu jest pole dialogowe służące do przesyłania zdjęcia do programu. Należy wybrać zdjęcie, plik który mamy na komputerze.
Przed przesłaniem warto jeszcze zaznaczyć pole wyboru – przekształć je do formatu – a z listy rozwijanej wybrać opcję GIF. W środku programu też jest możliwość zmiany formatu naszego zdjęcia, ale jeśli na początku to ustalimy, to już nie będziemy musieli pamiętać o tym w trakcie działań twórczych. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnego stresu.
Jeśli zdjęcie, które przesyłamy jest zrobione naszym aparatem, to prawdopodobnie jest dosyć duże. Aparaty robią zdjęcia rzędu 4 tysięcy na 3 tysiące pikseli. Waga takiego zdjęcia to kilka MB. Z tego powodu przesyłanie może trwać dosyć długo. Ponadto na monitorze wyświetli się tylko fragment zdjęcia. Będzie ono bardzo niewygodne do edytowania. Co prawda po przesłaniu możemy dosyć łatwo dostosować wielkość zdjęcia, ale odznaczenie polecenia – zmień jego rozmiar do – i wybranie odpowiedniej wartości z listy rozwijanej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Skróci czas przesyłania, a po wyświetleniu będziemy widzieć całość zdjęcia. Wielkość zmiany procentowej, którą należy zastosować nie jest arbitralnie ustalona. Należy to po prostu wypraktykować według własnego uznania.


Jeśli prześlemy zdjęcie wygląd programu przełącza się do pulpitu edycyjnego. W górnej części znajdują się przyciski sterujące. Ikony na nich są bardzo czytelne i intuicyjne. Ponad nimi znajdują się trzy zakładki. Zakładki przełączają pomiędzy kategoriami poleceń.
Po kliknięciu na zakładkę Wizards otworzy się pasek opcji, w którym między innymi możemy dodawać gwiazdki. Po kliknięciu na ikonę Add Stars wyskakuje mini okienko z rodzajami gwiazdek. Z lewej strony wzorów gwiazdek znajduje się lista rozwijana z kolorami. Po kliknięciu na wybraną gwiazdkę w lewym panelu obok zdjęcia ukazuje się lista gwiazdek. W kratkach w liście rozwijanej możemy wybierać czasy migotania.




Jednorazowo możemy zastosować maksymalnie dziewięć gwiazdek. Możemy jednak operację powtórzyć i dodać drugą serię. Gwiazdki, które kliknęliśmy przenoszą się na zdjęcie. Układają się jedna na drugiej w górnym lewym rogu zdjęcia. Mogą być przysłonięte mini okienkiem. Chcąc porozmieszczać gwiazdki należy zamknąć mini okienko, a potem metodą złap i upuść układamy z gwiazdek wzór. Tutaj ograniczeniem może być jedynie nasza fantazja.






Po ustawieniu gwiazdek na swoich miejscach włączamy je przyciskiem apply. Możemy naszego gifa edytować dalej.

Jeśli nasze dzieło jest gotowe, to należy je zapisać. Służy do tego typowa ikonka Save – przedstawiającą dyskietkę. Znajduje się z lewej strony paska narzędzi . Po kliknięciu na nią otworzy się okno dialogowe z opcjami do wyboru. Klikamy na ikonę foldera, żeby zapisać na komputerze. Zapisywanie odbywa się w typowy sposób. Nie zapominajmy jednak o nadaniu adekwatnej nazwy. Nazywanie plików jest bardzo ważną rzeczą. Pozwala na zachowanie porządku na pulpicie i w folderach. Dzięki umiejętności odpowiedniego nazywania utrzymujemy kontrolę nad naszymi zasobami.






Kiedy gif jest już na naszym komputerze, to wystarczy przesłać go do Google+. i oczekiwać na pochwały od naszych znajomych.
Zapraszam także do obejrzenia filmiku instruktażowego na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=RH5C9bIEzTU




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.