Przejdź do głównej zawartości

Windows Movie Maker. Co to są kształty fali?


Dźwięk wstawiony do filmu na panelu roboczym jest przedstawiony graficznie w postaci pasków poniżej miniatur zdjęć.Są to ścieżki muzyki i narracji – różnią się kolorami. Dźwięk zawierający się w wideo jest zobrazowany w postaci wykresu fali dźwiękowej bezpośrednio na ikonie filmu. W ten sposób dźwięk, który słyszymy w trakcie odtwarzania filmu, możemy "zobaczyć" i wykonywać na nim czynności: cięcia, usuwania, wyciszania itd. 
Omawiając pole edycji zacznijmy od karty widok. Po kliknięciu na tą kartę otwiera sie panel zawierający kilka możliwości dostosowania. Z lewej strony są ikony przedstawiające lupę ze znakami plus, minus i strzałką w lewo – czyli opcje: powiększ, pomniejsz i resetuj. Czynności te możemy też wykonać innym sposobem. W prawym dolnym narożniku pola edycji znajduje się suwak, za pomocą którego możemy zmieniać sposób wyświetlania elementów do obróbki. Jest to bardzo przydatna opcja – zwłaszcza w przypadku kiedy chcemy precyzyjnie dopasować elementy, bądź dokonać cięcia w precyzyjnie wybranym momencie. Powiększenie widoku fragmentu filmu pozwoli na dokładne ustawienie kursora aktualnego momentu wyświetlania. Ustawienie odpowiedniego widoku ułatwi wykonanie zadania.


W karcie widok możemy też wybrać "Rozmiar miniatury" i wyświetlić podgląd pełnoekranowy. Warto wypróbować te opcje. Mogą one nam znacznie ułatwić i umilić pracę. Zwłaszcza dostosowanie rozmiaru miniatury do własnych upodobań może spowodować, że będzie nam się lepiej pracowało.

Jednakże w kontekście podkładania dźwięku najważniejsza jest ikona przedstawiająca wykres fali z podpisem: Kształty fali. Korzystanie z przycisku tej ikony pozwala na przełączanie widoku ścieżek dźwiękowych pomiędzy widokiem z nazwą pliku, a widokiem z kształtem fali dźwiękowej. Do czego to służy, przedstawię na przykładzie.

Załóżmy, że montujemy filmik z wycieczki objazdowej, którą właśnie odbyliśmy. Chcemy przekazać innym swoje wrażenia, a także porcję wiedzy o zwiedzanych miejscach. Dlatego po ułożeniu zdjęć w odpowiedniej kolejności, ustawieniu czasów wyświetlania i przejść, chcemy nagrać i podłożyć krótkie komentarze do poszczególnych momentów. Rozpoczynamy więc nagrywanie. Komentarzy możemy mieć całkiem sporo. Jeśli w trakcie montażu będziemy zmieniać kolejność zdjęć, trzeba też zmienić kolejność komentarzy. Dzięki wyświetleniu w widoku z opisem możemy łatwo ustawić odpowiedni komentarz pod odpowiednim zdjęciem. Na widoku z kształtem fali nie rozpoznamy treści komentarza. Możemy oczywiście odtworzyć fragment ścieżki dźwiękowej i w ten sposób szukać odpowiedniego komentarza. Nie polecam. Jest to męczące i nieefektywne. Można łatwo się zniechęcić. Jeśli komentarze mamy odpowiednio nazwane, to nawet długi film składający się z dziesiątków zdjęć i wielu komentarzy będzie bardzo łatwy do opanowania. Dopasowanie opisu do obrazu jest bowiem trywialnie proste.

Po co jest drugi widok – widok kształtu fali. Otóż, w czasie nagrywania komentarza, zazwyczaj po włączeniu nagrywania, zanim zaczniemy mówić do mikrofonu upływa sekunda lub dwie. W tym czasie zdarzy się nam chrząknąć, stuknąć w coś, lub powstanie jakiś inny nieoczekiwany hałas.
Taki hałas może się przydarzyć też już po nagraniu wypowiedzi, ale zanim zdążymy wyłączyć nagrywanie. W takim wypadku, zamiast nagrywać od nowa – też bez gwarancji, że coś nieprzewidzianego się nie wydarzy – najlepiej odciąć i usunąć fragment nagrania z niepożądanym dźwiękiem. Do tego wyświetlenie w widoku kształtu fali jest niezbędne.
Dźwięki są przedstawione w formie graficznej i po prostu widać co jest naszym głosem, a co hałasem do usunięcia. Warto o tym wiedzieć i z tego korzystać. W połączeniu z możliwością powiększania widoku, jest to opcja pozwalająca na bardzo precyzyjne przycinanie dźwięków. Widok kształtu fali jest oczywiście przydatny w wielu sytuacjach, ale myślę, że powyższy przykład wystarczy do wyobrażenia sobie jeszcze innych sytuacji.

Przedstawienie dźwięku w formie graficznej pozwala na operowanie dźwiękiem i dopasowanie ścieżki dźwiękowej do warstwy wizualnej filmu. Program Movie Maker daje nam możliwości dopasowania widoku w dwóch miejscach. W karcie widok - w górnej części okna - otworzą się odpowiednie opcje, lub bezpośrednio w polu edycji. Zwróćmy uwagę, że są dwa sposoby dostosowania widoku. W jednym możemy wybierać rozmiar wyświetlanej miniatury zdjęcia, a w drugim stosujemy powiększenie jedynie wzdłuż osi czasu. Korzystanie z tych opcji znacznie ułatwia pracę i pozwoli na dużą precyzję montażu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.