Przejdź do głównej zawartości

Zabawa z teksturami - ciekawe efekty w łatwy sposób

W edycji obrazów, a bardziej ogólnie rzecz biorąc w grafice komputerowej występuje słowo tekstura. Tekstury są to obiekty, które używamy w trakcie tworzenia grafiki. 

W Wikipedii można łatwo znaleźć informację na ten temat. Niestety artykuł napisany językiem fachowym może być trudno przyswajalny przez osoby nie korzystającej wcześniej z edukacji w zakresie informatyki. 


Przykłądem niech będzie następujący fragment artykułu:

“Tekstury bitmapowe to na ogół zdjęcia powierzchni rzeczywistych przedmiotów (ścian, tkanin, kory drzew, desek, itp.); tekstury proceduralne to parametryzowane wzory generowane programowo, np. szachownica, marmur, drewno, granit, chmury. Tekstury mogą być jedno, dwu i trójwymiarowe”.

Obawiam się, że dla osób dopiero zaczynających przygodę z komputerem może to być tekst wzbudzający obawę i kompleksy. A przecież zabawa z teksturami może być naprawdę przyjemna, dawać dużo satysfakcji i zadowolenia.


W iPiccy wcale nie musimy wiedzieć, co to znaczy: “tekstury proceduralne to parametryzowane wzory generowane programowo”, aby ich używać. Postaram się przybliżyć to zagadnienie prostymi słowami posługując się przykładami z życia codziennego.

Wybraźmy sobie, że patrzymy na stół wykończony na wysoki połysk. Chcemy go opisać. Składa się z blatu i czterech nóg.
Posługujemy się pojęciem kształtu: blat jest płaski, nogi są smukłe. 
Posługujemy się pojęciem koloru: brąz. 
Posługujemy się pojęciem faktury: gładki.
Na podstawie tych informacji malarz nie namaluje nam ładnego stołu. Czegoś tu brakuje. Zastanówmy się - czego?
Przecież skoro blat jest na wysoki połysk, to może się w nim odbijać swiatło z okna. W tym odbiciu może lekko przebijać nawet kształt drzewa za oknem. Stół jest wykonany z drewna, więc spod warstwy lakieru będzie widać słoje. Jedna strona stołu jest bardziej oświetlona, będzie więc jasna, drugi koniec będzie w cieniu. Im dłużej będziemy się przyglądać, tym więcej szczegółów będziemy dostrzegać. 
Wszystkie te szczegóły możemy nazwać zbiorczą nazwą tekstury. 
Nie należy tutaj mylić słowa tekstura ze słowem faktura. Faktura odnosi się tylko do rodzaju powierzchni - czy jest gładka, czy szorstka, jakie występują na niej nierówności, jakiego kształtu itp. Faktura jest cechą przypisaną całkowicie obiektowi, a otoczenie jej nie zmienia.
Tekstura to pojęcie szersze. W jej skład może także wchodzić odbicie np. w szybie. W każdym przypadku faktura szyby okiennej będzie gładka. Natomiast tekstura będzie się zmieniać w zależności od tego co widać za oknem, lub co się w szybie odbija. 
W uproszczeniu, można uznać, że tekstura, to obraz, który nakłada się na inny obraz. Przykładowo,  w widoku chmur możemy się dopatrywać wielu rzeczy. Taka dziecinna zabawa, znana każdemu. To, że widzimy coś innego niż naprawdę jest, to oczywiście zasługa wyobraźni, ale niemałą rolę odgrywają tutaj własnie tekstury. 


W grafice komputerowej jest to bardzo ważny czynnik. Jeśli chcemy stworzyć obraz jak najbardziej wierny rzeczywistości, to muszą być uwzględnione tekstury. Jeśli malujemy łąkę, to nie może to być jednolicie zielona płaszczyzna. Takie uproszczone obrazy widzimy zazwyczaj w filmach animowanych dla dzieci, ale kiedy obraz ma jak najlepiej odzwierciedlać rzeczywistość to musi zawierać wszystkie elementy opisane powyżej.
Fotografia dobrej jakości zawiera w sobie tekstury. Jeśli jest naprawdę wysokiej rozdzielczości, to przyglądając się fotografii dostrzeżemy wiele niuansów. Obiektyw wyłapuje tekstury i zapisuje te informacje w pliku zdjęcia. Na wielu obrazach w toni wody widzimy odbijające się gwiazdy, lub księżyc. To właśnie dodaje głębi i wartości obrazom. Pozwala na głębsze ich przeżywanie. 
O ile działania na teksturach są bardzo trudne w fotografii tradycyjnej, analogowej, to w fotografii cyfrowej nie sprawiają one wielkiego kłopotu. Jak zapisano w Wikipedii, są one obiektami matematycznymi - zapisanymi w postaci funkcji matematycznej, bądź tablicy wartości takiej funkcji. A komputer jest maszyną, której specjalnością są przeliczenia jednych wartości na inne.


W naszej wesołej gromadce seniorów bawiących się fotografią, powyższe informacje - aczkolwiek pożyteczne - nie są niezbędne do tego, aby móc się posługiwać teksturami. W programie iPiccy jest kategoria efektów: textures - tekstury. Posługiwanie się nią polega na składaniu dwóch obrazów. Jeden z nich służy jako tło. Drugi nakładany na wierzch - jest właśnie teksturą, czyli zestawem efektów, które nakładamy na obraz pierwotny. 


Zdjęcie wierzchnie możemy modyfikować w szerokim zakresie. Ciekawe efekty można osiągnąć zwłaszcza poprzez różne poziomy przeźroczystości. Dodatkowo funkcja maskowania efektu (gumki) pozwala na rozwijanie weny twórczej. Przy użyciu tego narzędzia można dojść do naprawdę ciekawych efektów. W końcu iPiccy to tylko narzędzie. Wszystko inne jest w głowach artystów. W przypadku kręgu INTELIK na niesamowite pomysły można z pewnością liczyć. 

Działania na teksturach możemy wykorzystywać do wielu celów. W filmiku znajdującym się pod artykułem, zastosowałem to narzędzie do zamiany dalekiego planu na zdjęciu. Zdjęcie przedstawia otwartą ulicę, na końcu której coś widzimy. Na oryginalnym zdjęciu jest to spokojne morze, o zachodzie słońca. Przez nałożenie tekstury, krajobraz morski zamieniłem na dostojne szczyty górskie. Wszystko to odbywa się w dalekim planie.


Aby zastosować takie efekty, trzeba najpierw zdjęcie podkładowe otworzyć w zakładce tekstur.  Na pasku kategorii w iPiccy oznaczone jest ikoną biało-niebieskiej szachownicy. Następnie przesyłamy zdjęcie, które ma być naszą własną teksturą (own teksture - wym. ałn tekscze). Przesłanie spowoduje nałożenie się zdjęcia na zdjęcie z efektem półprzezroczystości - tak, że widzimy obydwa zdjęcia jednocześnie. Dzięki temu dzięki kliknięciu na ikonę pędzla - otworzymy narzędzie maskowania efektu. W okienku dialogowym używamy ukazuje się ikonka gumki, której używamy do wymazania efektu nałożonego zdjęcia.


W przykładzie na filmie posłużyłem się sztuczką. Wymazałem bowiem góry w miejscu gdzie powinny pozostać. Zrobiłem tak dlatego, żeby zaoszczędzić sobie pracy. Obszar końca ulicy jest bowiem znacznie mniejszy niż pozostały obszar zdjęcia, co oznacza mniej wymazywania. Potem wystarczyło tylko kliknąć na przycisk Revert Mask = wym. rewert mask - odwróć maskę. W miejscach potraktowanych gumką pojawią się znów góry, ale za to znikną z pozostałych obszarów. 


Potem tylko dokładne wypracowanie na przejściach wymazanych obszarów i możemy w jednej chwili zmieniać położenie. Albo patrzymy na spokój morza, albo na majestat gór.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.