Przejdź do głównej zawartości

Edytory wideoPo opracowaniu koncepcji filmiku, przygotowaniu narracji, zgromadzeniu i uporządkowaniu materiałów nadejdzie moment kiedy zaczniemy wszystko składać w jedną całość.

Do tego celu będzie potrzebny program komputerowy służący do obróbki wideo. Ogólnie taki program nazywany jest edytorem wideo.

Słowo edycja w języku komputerowym to po prostu obróbka, opracowanie, zmiana. Za każdym razem kiedy zmieniamy coś w pliku - czy to będzie tekst, fotografia, wideo - to mówimy, że dokonujemy edycji, lub po prostu edytujemy. Proces edycji może być wielokrotnie powtarzany i za każdym razem powstaje nowa wersja. 

Kiedy projekt filmu jest gotowy, to zapisujemy go w odpowiednim formacie. Mówi się wtedy, że komputer renderuje film do odpowiedniego formatu. Innymi słowy, renderowanie to proces zapisywania informacji zawartych w materiale roboczym do jednego pliku w określonym formacie. Jego właściwości pozwolą na odtworzenie filmu na innym komputerze i w programie przeznaczonym do wyświetlania tzw. playerze. 

Wybór możliwych edytorów wideo jest dosyć spory. Niektóre są bezpłatne, a niektóre trzeba kupić. Są też takie, których nie instaluje się na komputerze, ale po wykupieniu abonamentu można tworzyć filmy korzystając z platformy internetowej. W Akademii Seniora najważniejsze kryteria to: dostępność za darmo i prostota obsługi.

Kryteria te spełnia Windows Movie Maker 2012 Live. Mówiąc, że jest to program darmowy trzeba uściślić, że jako składnik systemu Windows można było go bezpłatnie pobrać i legalnie zainstalować na komputerze. Co prawda od 10 stycznia 2017 Microsoft przestał wspierać pakiet 2012 Live, i nie udostępnia do pobrania ze strony producenta. Można próbować pobrać z innych witryn, ale trzeba uważać, żeby przy okazji nie zainstalować jakiegoś niechcianego oprogramowania. 

Generalnie można jednak powiedzieć, że Movie Maker się skończył. Być może Microsoft udostępni jakiś zamiennik, ale nic o tym nie wiadomo. 

W sytuacji jaka zaistniała, nie wiem czy na zajęciach będziemy dalej ćwiczyli na Movie Maker. Może uda znaleźć się jakiś zamiennik. 

Osoby bardziej zaawansowane będą mogły uczyć się na przykładzie programu Camtasia. Jest to program komercyjny. Biblioteka jednak wykupiła licencję, najpierw na wersję Camtasia 8.6, a obecnie rozszerzyła na wersję Camtasia 9. Obsługa programu Camtasia jest nieco bardziej skomplikowana od obsługi Movie Maker, za to daje nieporównywalnie więcej możliwości twórczego rozwoju. 

Dostępnych jest jeszcze wiele innych programów do edycji wideo. Większość z nich jest komercyjna i trzeba wykupić licencję np. Sony Vegas, Final Cut Pro, Adobe Premiere itp. Są to profesjonalne programy i o dużym stopniu zaawansowania. Są też programy nieco prostsze np. Corel Video Studio lub całkiem proste jak np. Filmora (Wondershare).

Nie zawsze też trzeba płacić. Dostępne są profesjonalne edytory, ale wymagają umiejętności obsługi na poziomie profesjonalnym. Naprawdę ambitni mogą więc próbować: DaVinci Resolve, Lighworks, Blender. W ramach Akademii Seniora nia mamy jednak możliwości zajmować się wszystkimi możliwymi opcjami. Praktycznie przez cały czas szukam bezpłatnego edytora, o dobrych możliwościach, i prostej obsłudze. Wymagania wysokie, ale chyba nie są niemożliwe do spełnienia. Właśnie się dowiedziałem, że program Kdenlive, który dostępny był na platformie Linux, od 30 grudnia 2016 jest dostępny też na Windows. Nie zostaje więc nic innego niż brać się za instrukcje i rozpracowywać. Opinie użytkowników z Linuksa są bardzo pozytywne. Wiele osób twierdzi wręcz, że Kdenlive to najlepszy darmowy edytor. Jest tworzony w open source, więc nie ma tu obawy, że któregoś dnia trzeba będzie wykupić wersję płatną. 

Widzimy więc, że w edytorach wideo sytuacja jest podobna jak w edytorach tekstu. Jest wiele różnych programów. Każdy ma nieco inny zestaw narzędzi i układ interfejsu. Jednak zasady edycji tekstu są takie same dla wszystkich. Edycja wideo też podlega pewnym zasadom. Różnice pomiędzy edytorami wideo sprowadzają się do liczby i rodzajów narzędzi oraz koncepcji ich stosowania, czyli interfejsu. 

Zanim dojdziemy jednak do używania edytorów na zajęciach, to musimy być gotowi koncepcyjnie i materiałowo. W międzyczasie nauczę przetestuję możliwości Kdenlive, między innymi sprawdzę, czy ma polską nakładkę językową. Nie jest wykluczone, że właśnie ten program stanie się podstawą naszych działań. Za darmo, o dużych możliwościach i prostej obsłudze.


Popularne posty z tego bloga

Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. 

Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs)
Jest kilka rodzajów u…

Movie Maker Zapisywanie gotowego filmu.

Pracując z plikiem projektu możemy zamykać i otwierać program. Edytować poszczególne jego składniki, ale przychodzi moment kiedy uważamy, że dzieło jest już gotowe i nadaje się do publikacji. W formacie pliku projektu nie możemy go opublikować, gdyż projekt to jedynie zbiór instrukcji jakie składowe z plików znajdujących się w pamięci stałej komputera mają być umieszczone w filmie. Aby nadać filmowi ostateczny kształt należy go zapisać w formacie, zawierającym rzeczywistą informację o obrazie i dźwięku, a nie o tym gdzie na naszym komputerze taka informacja jest.

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu. 
Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.