Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki. Kolorowy świat w ludzkiej głowie



Fotografia jest w rozkwicie. Robienie i udostępnianie zdjęć jest zjawiskiem masowym. Stało się łatwe i odruchowe. Zajmując się fotografią, w sposób naturalny zaczynamy zastanawiać się nad oddziaływaniem kolorów, na ich rolę w budowaniu obrazu.



Kolor nie jest w zasadzie zjawiskiem fizycznym  - z czysto technicznego punktu widzenia. Jest cechą ludzkiego postrzegania otaczającej rzeczywistości. Jego źródłem są bodźce fizyczne, ale jest czymś subiektywnym. Na przykładzie ilustracji powyżej, można się przekonać jak subiektywne jest postrzeganie. Nawet jeśli wiemy, że oba prostokąty są identyczne, to mózg nam wmawia błędną interpretację. Wystarczy zmienić tło na jednolite i nasze postrzeganie obiektów się zmienia. Mózg interpretuje to co widzimy w kontekście otoczenia. Nie widzimy tego co jest, tylko interpretację umysłu traktujemy jako obraz rzeczywistości. W wielu wypadkach interpretacja jest błędna.


Kolory budzą emocje, skojarzenia a kultura przypisała im nawet znaczenie symboliczne. Widzenie kolorów jest zjawiskiem skomplikowanym. Współczesne badania wskazują, że mózg nie tyle rejestruje zdarzenia ze świata zewnętrznego, ale sygnały dochodzące są interpretowane i przetwarzane. Stąd bierze się np. zjawisko złudzeń optycznych, gdzie mózg zostaje wprowadzony w błąd. I nawet jeśli człowiek ma świadomość błędnej obserwacji, to nie widzi rzeczywistości w sposób nie ukształtowany przez wcześniejsze własne doświadczenia, a być może także uwarunkowania ewolucyjne.

Już w prehistorii powstawały barwne obrazy naskalne. Ludzie już wtedy używali pigmentów, aby wyrazić swoje artystyczne wizje nie tylko za pomocą kształtu, ale także barwy. W czasach starożytnej Grecji i Rzymu nastąpił rozkwit malarstwa. Do naszych czasów dotrwały w zasadzie tylko obrazy malowane na ścianach - freski. Malowane na świeżej zaprawie tynkowej okazały się najtrwalsze, ale dają świadectwo, że sztuka malarska w starożytnej Europie przeżywała rozkwit. Kolory były stosowane powszechnie. Sztuki plastyczne i użycie koloru były rozwijane, aczkolwiek odbywało się to na zasadzie intuicji oraz prób i błędów.


Ścisłe podejście do zjawiska koloru rozpoczęło się wraz z narodzinami nauki jako takiej. Metoda naukowa, czyli obserwacja zjawisk, wysuwanie hipotez i projektowanie doświadczeń prowadzących do potwierdzenia bądź obalenia hipotezy umożliwiły tworzenie teorii opartych na solidnych podstawach.

Optyka jako gałąź fizyki jest oparta na doświadczeniach i obliczeniach matematycznych, więc rozwiązania problemów są ścisłe i są wyjaśnione nie tylko jakościowo, ale także ilościowo. Najmniej poznaną częścią zagadnienia kolorów i percepcji wzrokowej jest to, co dzieje się w mózgu.

Jednak wiedza w tym zakresie i odkrycia ostatnich lat znacznie przewyższają to, czego ludzie dowiedzieli się na przestrzeni ubiegłych tysięcy lat. Postęp technologiczny umożliwił bowiem zastosowanie metody naukowej do badań mózgu. Skanery pozytonowe umożliwiają w czasie rzeczywistym obserwować aktywność poszczególnych obszarów mózgu na żywo. Pozwala to na wyciąganie wniosków jak mózg przetwarza informacje związane z widzeniem. Tworzone są modele i hipotezy, będące podstawą do opracowania doświadczeń. Wiedza w zakresie zjawisk psychicznych zaczyna opierać na solidnych podstawach, a nie jedynie na filozoficznych dywagacjach. Są to fascynujące tematy. I okazuje się, że pewne - wydawałoby się oczywiste sprawy - wcale takimi nie są.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.