Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Jak zrobić ruchomego mikołajka ze swoją twarzą


Dobrym pomysłem na zabawną laurkę z życzeniami świątecznymi może być wykonanie gifa, w którym zastosujemy zdjęcie własnej twarzy do kompozycji z mikołajkiem.
Do tego celu będą potrzebne będzie zdjęcie twarzy, gif mikołajka bez głowy na tle oraz obrazek czapki i brody z warstwą przezroczystości w miejscu twarzy. Całość będzie można łatwo złożyć w programie Online Image Editor, który jest bezpłatny i nie wymaga logowania.



Jak przygotować zdjęcie twarzy?

Aby móc zastosować własne zdjęcie, należy je dociąć w taki sposób, aby widoczna była tylko twarz.
Czynność tę można wykonać w dowolnym edytorze zdjęć np. Zdjęcia w Windows 10.
Można też wykonać to w samym programie Online Image Editor (OIE). Aby to zrobić wystarczy przesłać zdjęcie do OIE i w opcjach podstawowych BASIC wybrać opcję CROP. Na zdjęciu pojawi się czerwona ramka, która symbolizuje granice przycięcia. Przesuwając boki ramki oraz zmieniając jej położenie można wybrać taki kadr, aby na zdjęciu pozostała jedynie twarz. Przyciskiem Apply należy zatwierdzić wykonanie czynności i  pobrać na swój komputer wykorzystując przycisk Save oraz żółtą ikonę folderu podpisanego Local Folder.


Przygotowanie gifa z tułowiem mikołajka jest zadaniem bardziej pracochłonnym. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Dla ułatwienia przygotowałem takiego gifa do pobrania. 


Aby pobrać powyższy obrazek należy go kliknąć, aby otworzył się w podglądzie, a następnie prawym klawiszem rozwinąć listę opcji oraz wybrać "zapisz grafikę jako" Oczywiście format musi być zapisany w formacie gif.
Jeśli ktoś chce może spróbować wykonać takiego gfa własnymi siłami.
Wystarczy pobrać z tego bloga gifa z tańczącym tułowiem mikołaja oraz czapkę w formacie png. 
 Podobnie wystarczy pobrać rysunek czapki i brody w formacie png.

Jeśli elementy składowe są przygotowane to złożenie wszystkiego w całość jest zadaniem prostym i nie wymaga dużo czasu, ani nakładu pracy.



Mając przygotowany zestaw elementów jak powyżej można przystąpić do składania gifa w całość. Najpierw należy otworzyć w przeglądarce program Online Image Editor  (OIE) a potem przesłać obrazek nr 1 (laurka etap 1).


Po przesłaniu gifa jako pierwszej warstwy na pasku opcji, powyżej  paska narzędzi należy kliknąć zakładkę Advanced - zaawansowane. Wśród narzędzi pojawi się opcja Overlay Image, czyli nałożyć obraz. To polecenie dodaje kolejne zdjęcie na wierzch. Należy wybrać plik przyciskiem "wybierz plik" a następnie kliknąć zielony przycisk Wyślij.


Zdjęcie twarzy zostanie nałożone na pierwszą warstwę z gifem. Zajdzie konieczność dostosowania wielkości oraz położenia zdjęcia. Najpierw suwakiem z lewej strony "resize image" należy zmniejszyć zdjęcie. Potem z wciśniętym lewym klawiszem myszy ustalić położenie twarzy. Należy manipulować kilka razy zanim się ustawi w odpowiedniej wielkości i położeniu. Można też delikatnie obrócić przy użyciu suwaka Rotate Overlay.


Kiedy głowa jest ustawiona, to pozostanie jeszcze czynność nałożenia czapki. Robi się to identycznie jak w przypadku głowy. 


Podobnie jak w przypadku głowy do ustawienia wielkości i położenia czapki należy posłużyć się suwakami z lewej strony. 

Kiedy wszystko jest na swom miejscu to wystarczy zatwierdzić przyciskiem Apply oraz skorzystać z ikonki Save w lewy górnym rogu. 



Ostatnią czynnością będzie pobranie gotowego gifa. Klikając na żółtą ikonę folderu Save Image Local powodujemy uruchomienie procedury zapisywania jako. W otwartym oknie zapisywania jako można wybrać miejsce docelowe oraz ustalić własną nazwę, ponieważ program sam nadaje nazwę zastępczą w postaci odpowiedniego kodu. Ponieważ kod składa się ze skrótu nazwy program oie oraz ciągu cyfr, to nadanie własnej nazwy jest dosyć ważną czynnością.
Podczas tworzenia gifa należy pamiętać, że na zakończenie każdego etapu czynności należy kliknąć przycisk Apply, aby zatwierdzić stan aktualny. Potem dopiero można przejść do pracy z kolejną warstwą lub pobierania gifa na komputer. 
Uwaga formalna
Rysunki niezbędne do wykonania gifa wykonałem samodzielnie, więc jestem ich autorem. Osobom chcącym je wykorzystać udzielam licencji CC0, czyli można je pobrać i wykorzystać w dowolnym celu, nawet publikować komercyjnie. Jedynie nie można przypisywać sobie autorstwa. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.