Przejdź do głównej zawartości

Radość tworzenia

Na spotkaniach INTELIK zrobiliśmy mocne wejście w edycję fotografii. Panie z zapałem dokonują sztuczek na zdjęciach. Oczywiście są to rzeczy dosyć zaawansowane i nie robi się ich na co dzień. Przydadzą się z pewnością w różnych filmach lub grafikach o zacięciu artystycznym. Natomiast, żeby także inni uczestnicy naszej społeczności komputerowej w bibliotece mogli spróbować swoich sił, postanowiłem, że edytor iPiccy przedstawię dosyć dokładnie i od początku W kolejnych wpisach będę krok po kroku przedstawiał funkcje i możliwości programu. Ale najważniejsze nie będzie zapamiętanie gdzie i po co się klika. Struktura programu i konsekwentna organizacja poszczególnych narzędzi i zakładek pozwoli na domyślne stosowanie efektów, bez konieczności omawiania wszystkich szczegółów. Każdy będzie mógł sam domyślić się jak co działa, i spróbować własnej inwencji.
Edytor iPiccy jest zorganizowany według pewnego prostego schematu.Wszystkie narzędzia i funkcje są poukładane według czytelnych i intuicyjnych zasad. Jeśli poznamy te reguły, to zasadniczo będziemy wiedzieli wszystko co potrzeba, żeby sprawnie posługiwać się programem. Ze wszystkich moich opisów ten fragment jest chyba najważniejszy. Jeśli poznamy tylko kilka zasad, to będziemy z łatwością się poruszać po całym programie. Nie musimy wkuwać na pamięć, a jedynie tylko zrozumieć zasadę ogólną. Na podstawie tego samodzielnie będziemy mogli odnaleźć w programie to co w danej chwili potrzebne. 

Schemat programu przejawia się na kilku poziomach. Najpierw wybieramy kategorię z paska u góry ekranu. Do zapoznania się z zawartością poszczególnych kategorii wystarczy naprawdę niewiele czasu. Należy tylko patrzeć przez pryzmat logiczny schematu organizacyjnego iPiccy.


Interfejs aplikacji został opracowany bardzo logicznie, spójnie i intuicyjnie.. 
Każdy ekran jest podzielony na trzy części.
  1. panel narzędzi - specyficzny dla każdej kategorii, ale zawsze z lewej strony w pionowej kolumnie ikon 
  2. górny poziomy pasek z ikonami przełączającymi pomiędzy różnymi kategoriami edytowania
  3. duży obszar roboczy, na którym wyświetlane jest obrabiane zdjęcie.


Panel narzędzi odpowiadających danej kategorii zawsze znajdziemy w kolumnie po lewej stronie. Jeśli jest ich więcej niż mieści się na ekranie to możemy przewijać w celu odnalezienia potrzebnego. Aby uruchomić dane narzędzie trzeba jeden raz kliknąć na ikonę danego narzędzia. Spowoduje to otwarcie się menu danego narzędzia. Wszystkie narzędzia otwierają się w standardowy sposób, a ich menu może się różnić w zależności od tego, co dane narzędzie ma wykonać. Wspólnym elementem wszystkich narzędzi są przyciski: 
Cancel - anuluj, jeśli rezygnujemy ze stosowania danego narzędzia
Apply - zastosuj, jeśli chcemy efekt uzyskany tym narzędziem utrwalić w edytowanym zdjęciu




Jednym z najciekawszych rozwiązań jest możliwość ręcznego usuwania i nakładania efektów. Z reguły efekt danego narzędzia ma zastosowanie do całego obrazu. Dzięki przyciskom - Eraser - wymazywanie i Efekt - przywracanie efektu, możemy ręcznie i dosyć precyzyjnie zastosować efekt tylko określonych fragmentów obrazu. W narzędziach, gdzie te czynności mogą być zastosowane mamy odpowiednie przycisk. Nie ma opisu tekstowego, a jedynie jest oznaczony ikoną pędzelka.  Kliknięcie na pędzelek powoduje pojawienie się nowego okienka z gumką Erase, i efektem Effect. Tymi dwoma narzędziami możemy doskonale doprowadzić zdjęcie do wymaganego wyglądu. Jest to tak godny uwagi element programu, że dokładnie opiszę działanie tych funkcji w osobnym wpisie. 


Praca z fotografią jest bardzo wdzięcznym zajęciem. Daje dużo satysfakcji i poczucie tworzenia czegoś wartościowego. Można wypróbować swoje artystyczne aspiracje. Bardzo ważny jest też sam proces uczenia się obsługi programu. Stymuluje działanie umysłu i pozytywnie wpływa na nastrój. Daje energię, a poznawanie wciąż nowych rzeczy pobudza intelektualnie.. Widać to na twarzach uczestników grupy środowej INTELIK.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.