Przejdź do głównej zawartości

Zaczynamy edytowanie

W grupie filmowej w Internetowym Kręgu Przyjaciół Biblioteki przechodzimy do kolejnego etapu naszych działań. Więcej uwagi poświęcimy teraz obróbce fotografii. Już odbyły się pierwsze zajęcia dotyczące edycji fotografii. Osoby, które nie miały okazji pracować z edytorem fotografii, często nie mają wyobrażenia co można zrobić ze zdjęciem. Nie chodzi o upiększanie siebie na zdjęciu, ale o nadanie zdjęciom wymiaru artystycznego. W dzisiejszych czasach aparaty cyfrowe są szeroko dostępne, a automatyczne ustawienia parametrów wykonania zdjęcia powodują, że amator fotografii skupia się na wykadrowaniu. Profesjonalni twórcy obrazów malowanych światłem najczęściej wolą ustawiać wszystko ręcznie. Chcą mieć kontrolę nad naświetleniem, nasyceniem, ostrością, głębią ostrości, balansem bieli. Większość ludzi robi jednak zdjęcia zgodne z ustawieniami automatycznymi. Posiadanie umiejętności obsługi edytora pozwala na osobistą ingerencję w ostateczny wynik artystyczny zdjęcia, już po jego zrobieniu.. Z pewnością wiele osób uczestniczących w zajęciach odnajdzie w sobie artystyczną duszę, a wyniki będą satysfakcjonujące. Będzie mogło publikować efekty się na G+, fejsbuku albo chociaż pochwalić się przy stole rodzinnym. 


W ciągu nadchodzącego czasu będziemy do fotografii zrobionych współcześnie stosować różne efekty, ale też dużo czasu poświęcimy rekonstrukcji i przywrócenia dobrej jakości technicznej zdjęciom starym. Później posłużą one do wykonania filmów dokumentalnych. 

Głównym narzędziem naszej pracy będzie edytor online - iPiccy. Już pisałem o zaletach tej aplikacji, więc nie będę tutaj już ich przywoływał. iPiccy ma też wadę - z punktu widzenia osób nie znających języka angielskiego. Nie ma polskiego interfejsu. Co prawda można włączyć tłumaczenie strony, ale to rozwiązanie ma dwie wady. Nie wszystkie słowa są tłumaczone w sposób prawidłowy - wynikający z kontekstu, oraz opisy znajdujące się na przyciskach narzędzi nie są tłumaczone wcale. Są bowiem elementami graficznymi a nie tekstowymi. Twórcy programu bardzo rzetelnie postarali się o intuicyjny wygląd przycisków. Piktogramy na nich są czytelne i łatwe do zapamiętania. Jednakże zauważyłem potrzebę opisu interfejsu aplikacji w języku polskim. To z pewnością ułatwi Seniorom czynny udział w zajęciach. Zamiast notować słówka i tłumaczenia będą mogli skupić uwagę na faktycznej funkcjonalności programu. 
W przypadku aplikacji specjalistycznych - a do takich należy rozbudowany edytor fotografii - występuje dodatkowy problem. Wiele nazw, pomimo tego, że są po polsku i tak będzie wymagała objaśnienia. Przykładowo słowo “ekspozycja” w potocznym języku najbardziej kojarzy się z wystawą np. sklepową. W kontekście fotografii ekspozycja jest synonimem terminu naświetlenie. Jest to efekt wywołany przez zastosowanie przesłony i czasu dostępu światła do materiału, lub matrycy światłoczułej. 
W naszych zajęciach będę się starał unikać żargonu technicznego. Przy tłumaczeniu technicznych terminów angielskich na terminy polskie nie będę starał się zachowywać książkowej poprawności. Na zajęciach będę stosował oryginalne słownictwo, a pojęcia te będę objaśniał na praktycznych przykładach. Postanowiłem też przygotować słowniczek polsko-angielski zawierający tłumaczenie i objaśnienia funkcji programu. Zostanie on opublikowany po zakończeniu opisu programu. 


Uruchomienie programu - Start editing!

Po połączeniu się ze stroną programu i kliknięciu na żółty przycisk Start editing - Zacznij edycję, otworzy się strona Photo Library

1.W górnej części znajduje się pomarańczowe oznaczenie nawigacyjne z oznaczeniem miejsca Photo Library - Biblioteka Zdjęć. W tym miejscu programu się znajdujemy.

W środkowej części poniżej znajduje się sekcja z trzema przyciskami
4. Upload photo - prześlij zdjęcie
5. Create collage - utwórz kolaż
6. MORE - więcej. Kliknięcie na ten przycisk otworzy listę kolejnych czynności możliwych do zrobienia w danym momencie: Webcam - możemy zrobić zdjęcie z kamery internetowej, Web image - zaimportować zdjęcie do programu bezpośrednio z jakiejś strony internetowej, poprzez wpisanie adresu URL, New Image utworzyć tło do obrazów w warstwach, New Painting - utworzyć nowy rysunek

Poniżej znajduje się pasek z przyciskami do przełączania widoku. Mamy dwa rodzaje widoku: Uploaded photos i History. 
3. W widoku Uploaded photos wyświetlane są miniaturki ostatnio przesłanych do programu zdjęć. 
2. Po kliknięciu na History wyświetlą się miniaturki zdjęć, które zostały usunięte z widoku Uploaded photos. 
7. Z prawej strony tego paska znajduje się przycisk Clear all - Wyczyść wszystkie. Kliknięcie na ten przycisk spowoduje przeniesienie miniaturek przesłanych zdjęć do Historii. Poniżej paska z przyciskami wyświetlane są miniaturki przesłanych zdjęć.

Otwieranie zdjęcia w programie - czynność tę wykonujemy poprzez dwukrotne kliknięcie lewym klawiszem na miniaturce przesłanego zdjęcia. Zdjęcie otworzy się w sekcji edycji podstawowej, której oznaczeniem jest ikonka aparatu fotograficznego.

Co się będzie działo w zakładce pod tym znaczkiem opiszę w kolejnym odcinku.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.