Przejdź do głównej zawartości

Narzędzie maskowania efektu

W trakcie kilku lat prowadzenia zajęć Akademii Seniora w MBP w Bolesławcu edytowanie fotografii jest stałym tematem. Rozpowszechnienie się smartfonów i aparatów cyfrowych powoduje, że fotografowanie staje się powszechną czynnością. Seniorzy pod tym względem nie różnią się od młodzieży. Zrobione “focie” można  oglądać na wyświetlaczu aparatu, ale jest to niewygodne. Samo “pstryknięcie” to jeszcze nie koniec. Trzeba obrazy skopiować z aparatu do pamięci komputera, żeby można było wyświetlać na monitorze. Czynność ta jest prosta i ćwiczymy ją w pierwszym etapie edukacji komputerowej.



Przy oglądaniu okazuje się, że tak naprawdę większość zdjęć wymaga obróbki. O ile sprawy naświetlenia, kontrastu i kolorów - za sprawą automatyki jest w normie, to kadrowanie prawie zawsze jest konieczne. Często trzeba też zdjęcie wyprostować. Dla osiągnięcia artystycznego efektu konieczna jest bardziej zaawansowana obróbka. Do tego potrzebny jest specjalistyczny program - edytor zdjęć. Próbowałem wielu dostępnych programów. Wiele z nich ma naprawdę ciekawe i niepowtarzalne funkcje. Nie można jednak zajmować się wszystkim naraz, więc skupię się na jednym z nich.
Programem iPiccy posługuję się już od kilku lat i w tym czasie zaszło  wiele zmian w jego funkcjonalności. Twórcy co jakiś czas usprawniają jego działanie. Ostatnie duże zmiany miały miejsce w lipcu 2014. Między innymi przyniosły pojawienie się narzędzia maskowania efektu kryjącego się pod ikoną pędzla.

Kliknięcie na żółtą ikonę pędzelka otwiera okienko Effect Mask - maskowanie efektu

Zadaniem tego narzędzia jest lokalne usuwanie efektu zastosowanego do całego zdjęcia. Przykładowo, jeśli zdjęcie mamy bardzo kontrastowe - czyli są miejsca zbyt  jasne i zbyt ciemne, to możemy zastosować efekt zmiany ekspozycji. Jeśli narzędziem ekspozycji przyciemnimy zdjęcie, to spowodujemy, że prześwietlone miejsca będą bardziej wyraźne, ale wadą będzie to, że miejsca niedoświetlone staną się prawie czarne. I tutaj mamy korzyść z narzędzia maski efektu. Posługując się tym narzędziem możemy wymazać przyciemnienie w miejscach ciemnych - wtedy osiagniemy efekt bardziej wyrównanego naświetlenia zdjęcia. Może to odgrywać dużą rolę zwłaszcza przy starszych zdjęciach czarno - białych.
Jest to narzędzie uniwersalne, stosowane przy wielu efektach. I na tym polega siła tego pomysłu. Zrozumienie tego, jak faktycznie to narzędzie działa opiera się na pojęciu nakładania efektu jako warstwy na zdjęcie. Na przykład jeśli zmniejszamy naświetlenie zdjęcia narzędziem ekspozycji (expsure wym: ekspołże) to wyobraźmy sobie, że na zdjęcie nakładamy przyciemnioną jednolicie folię. Dzięki użyciu pędzelka możemy usunąć, w pożądanym fragmencie zdjęcia, tę “folię” - czyli zamaskować efekt.
Narzędzie maskowania efektu cechuje się następującą charakterystyką:
  1. oznaczone jest ikoną pędzelka, która wyświetla się w prawym górnym rogu pola rozwiniętego narzędzia. Stosuje się do narzędzi, które zmieniają wygląd zdjęcia. Nie stosuje się do narzędzi, które zmieniają wielkość.
  2. jest narzędziem do wprowadzania ręcznie zmian do zastosowanego efektu. Przy jego użyciu można efekt wprowadzony do całego zdjęcia, można wymazać w wybranych obszarach.
  3. po kliknięciu na ikonę pędzelka pojawia się dodatkowe okienko, w którym możemy dostosować wielkość narzędzia (brush size wym: brasz sajz),  twardość krawędzi  narzędzia (brush hardness wym: brasz hardnes) oraz jego mocy pokrycia  (brush strength - brasz strend). Uwaga do tłumaczenia: dosłownie brush oznacza pędzel. Parametry te zmienia się przy pomocy suwaków. Przesunięcie suwaka w prawo oznacza wzmocnienie parametru.
  4. po umieszczeniu kursora na obrabianym zdjęciu narzędzie objawia się w postaci kółka. Oznacza ono obszar działania narzędzia
  5. Aby zamaskować efekt punktowo, wystarczy kliknąć lewym klawiszem - w miejscu gdzie znajduje się kursor - kółko nastąpi wymazanie zastosowanego efektu.
  6. Można też narządziem posługiwać się jak gumką do wymazywania - trzymając wciśnięty lewy klawisz, poruszamy myszką. Kółko przesuwa się, pozostawiając obszar z wymazanym efektem
  7. aby ułatwić precyzyjne stosowanie narzędzia jest możliwość przełączenia na efetk - przywrócenie efektu. Stosujemy wtedy, kiedy zamaskowaliśmy jakiś obszar zdjęcia w sposób niezamierzony.
  8. na dole okienka znajduje się przełącznik Invert mask - odwrócenie maski. Funkcja ta bardzo przyspiesza pracę w przypadkach, kiedy mamy duże obszary zdjęcia do zamaskowania.
  9. narzędzie to jest uniwersalne i działa identycznie w wielu funkcjach programu.
Istnieje wiele edytorów fotografii. Wszystkie mają pewne  wspólne cechy i funkcje, służą do tego samego celu - pracy z obrazami.  Każdy z nich został opracowany pod wpływem myśli przewodniej przyświecającej twórcom. Twórcom iPiccy zależało na połączeniu rozbudowanej funkcjonalności prostej obsługi. Narzędzie maskowania efektu jest funkcją, która umożliwia spełnienie tych przeciwstawnych założeń. 
Poniżej przykład stosowania maskowania efektu. 

Zmniejszenie ekspozycji powoduje przyciemnienie całego obrazu


Zdjęcie oryginalne prosto z aparatu

Użycie efektu zmniejszenia ekspozycji przyciemnia całe zdjęcie

Maskowanie efektu umożliwia przyciemnienie tylko wybranego fragmentu obrazu




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.