Przejdź do głównej zawartości

Promyki nadziei



Dzisiejsze (wtorkowe) zajęcia, za sprawą pogody, rozpoczęły się dosyć kiepsko. Temat co prawda był ciekawy, ponieważ zaczynamy już pierwsze doświadczenia z poruszaniem postaciami. Za oknem było jednak szaro. Padający mokry śnieg zdawał się zapanować nad nastrojami. Przynajmniej ja tak odczuwałem. Uczestniczki zajęć - seniorki, jak zawsze były uśmiechnięte i pełne energii, jednak mnie męczyły pewne nierozwiązane problemy. Chodziło o wstawianie rozłożonych faz ruchu gifu do ramek prezentacji. Co prawda miałem już pewne doświadczenie w tej sprawie, ponieważ wykonywałem te czynności podczas tworzenia filmiku “Choinka”, ale mój sposób był pracochłonny. Zbyt pracochłonny. 

Na szczęście przy omawianiu tego zagadnienia rozpoczęła się dyskusja. Ożywienie twórcze i wymiana myśli spowodowały, że wszyscy zastanawialiśmy się nad tym jak to poprawić. W pewnym momencie jedna z uczestniczek, Ewa, zasugerowała wykorzystanie opcji “Zamień obraz” z listy poleceń rozwijanej prawym klawiszem. To był strzał w dziesiątkę. W szybkim czasie udało się dopracować pozostałe czynności i zasady. Dzięki temu bez wielkiego nakładu pracy w jednej scenie będzie można umieszczać ruchome postacie z gifów. Należy jednak będzie stosować się ściśle do zasad, które uchronią przed dublowaniem czynności. Animacja jest procesem bardzo czasochłonnym, więc każde usprawnienie jest bardzo cenne. Co prawda to ułatwienie ma zastosowanie tylko do sytuacji, kiedy element porusza tylko swoimi częściami, a nie zmienia pozycji wobec tła. Tym niemniej takich scen w filmie może być sporo, więc oszczędności czasu także.

Wypracowaną zasadę można pokrótce przedstawić następująco:

1, przystępując do animacji danej sceny, musimy mieć przygotowane wszystkie elementy. Chodzi o to, żeby na pierwszym slajdzie znalazły się pierwsze ramki ze wszystkich gifów, które będa użyte w scenie.

2. następnie powielamy slajdy odpowiednią ilość razy (najlepiej przy użyciu Ctrl+D)

3. korzystając z prawego klawisza i polecenia “zastąp obraz” podmieniamy ramki gifu na kolejnych slajdach. Chodzi o to, żeby na kolejnych slajdach były odpowiednie fazy ruchu postaci z gifu. Dzięki użyciu polecenia “zamień obraz” wszystkie ramki gifu znajdą się automatycznie w odpowiednich miejscach i w odpowiedniej wielkości. Kolejno postępujemy w ten sposób z każdym ruchomym elementem w scenie.

Różne gify mogą rozkładać się na różne ilości ramek. Co zrobić jeśli te liczby się różnią w przypadku gifów użytych w scenie? Póki co odpowiedzi nasuwają się dwie:
Tak dobierać gify, aby liczba ramek we wszystkich elementach była równa np. sześć. Wtedy po sześciu slajdach uzyskamy zapętlenie dla każdego gifu. Cała scena będzie synchroniczna i możemy wykorzystać funkcję powielenia do przedłużenia jej trwania.
Jeśli zdecydujemy się dobrać gify o różnej ilości ramek to musimy zwiększyć liczbę slajdów, do takiej, w której nastąpi zapętlenie wszystkich gifów. Przykładowo: w scenie używamy gifów złożonych z sześci i czterech ramek. Należy wykonać wtedy 12 slajdów. Gif z sześciu slajdów zapętli się dwa razy, a gif z czterech zapętli się trzy razy. Na koniec sekwencji 12 slajdów obydwa gify będą zapętlone, więc możliwe będzie powielenie sekwencji slajdów dla przedłużenia trwania sceny. 
Powyższy opis może co prawda wydawać się niezrozumiały dla osób niewtajemniczonych, ale w gruncie rzeczy przedstawia serię prostych czynności przy pracy z programem Prezentacje Google i gifami rozłożonymi na ramki. 

W tym wszystkim najważniejsze jest, że uczestniczki kursu bardzo aktywnie i twórczo włączają się w rozwiązywanie problemów. Dla mnie to duże wsparcie. W ostatnim czasie miałem bowiem momenty zwątpienia. Obawiałem się, że wyznaczone cele są zbyt ambitne. Niewykonalne. Na szczęście seniorki z Internetowego Kręgu Przyjaciół Biblioteki są niezłomne. Panuje bardzo energiczna atmosfera, wielkie zainteresowanie technicznymi szczegółami, oraz wola przełamywania barier. To jest bardzo pocieszające. Zima wkrótce się skończy, a my musimy skończyć temat bałwanków.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.