Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Corel Video Studio - podręcznik Symulacja ruchów kamery


Ruch kamery jest jednym z podstawowych atrybutów filmu. Obiektyw kamery przeczesuje przestrzeń umożliwiając spojrzenie z różnych punktów widzenia. Na filmie ruchy kamery najczęściej określane są jako zoom and pan. Po polsku można to określić jako najazd, odjazd i panoramowanie. Najazd i odjazd to efekty dynamicznego kadrowania za pomocą obiektywu. Zawężanie pola widzenia daje efekt przybliżenia, natomiast szeroki kąt to oddalenie. W przybliżeniu widz może śledzić szczegóły przedmiotu filmowanego, w oddaleniu obraz w kadrze przedstawia wszystko w pomniejszeniu. Panoramowanie to przesuwanie obiektywem kamery - od lewa do prawa, lub odwrotnie. Oba te rodzaje ruchu powstają wtedy, kiedy kamera jest ustawiona w jednym punkcie. Podczas zmiany miejsca kamery powstają inne efekty. Kiedy kamera porusza się na wózku w kierunku prostopadłym do osi obiektywu, wtedy jest to określane jako jazda. Kiedy kamera porusza się w kierunku równoległym do osi obiektywu, to efekt uzyskany przez ten ruch nazywa się dolly. Możliwości jest wiele. Ruch kamery może też odbywać się wzdłuż osi pionowej. Poza tym różne rodzaje ruchu mogą mieszać się ze sobą. Powyższe uwagi dotyczące ruchu odnoszą się jedynie do ujęć filmowych, trwających w czasie. Z natury rzeczy, nie może istnieć ruch bez czasu.

W przypadku zdjęć ruch nie występuje. Zdjęcie jest obrazem statycznym. Jeśli zdjęcie ma być pokazywane w filmie wideo, to podczas edycji można mu nadać ruch, będący symulacją niektórych ruchów kamery. W filmie zdjęcie jest bowiem wyświetlane przez określony czas. Jest więc możliwość dynamicznego kadrowania. Polega ono na tym, że w trakcie wyświetlania zmienia się w czasie pokazany obszar zdjęcia. Efekt ten jest ograniczony przez wielkość kadru i rozdzielczość zdjęcia. Jednak jego zastosowanie w dużym stopniu podnosi walory filmu. Z uwagi na podobieństwo do ruchu kamery nazywany jest zoom and pan, ale często stosuje się też określenie “efekty Kena Burnsa” - od nazwiska amerykańskiego twórcy filmów dokumentalnych.
Aby zastosować ten efekt w programie Corel Video Studio należy na identyfikator zdjęcia na osi czasu przeciągnąć efekt “Video Zoom and Pan” - z kolekcji FX na identyfikator medium Jeśli parametry filtru ustalone przez producenta programu odpowiadają użytkownikowi, to nie musi on już więcej nic robić. Najczęściej jednak zachodzi potrzeba dostosowania do potrzeb indywidualnych. Aby to zrobić należy otworzyć panel opcji (Options) - karta Attribute powinna być aktywna. W lewym dolnym obszaru roboczego karty Attribute jest ramka w której zapisane są zastosowane filtry, a poniżej znajduje się przycisk Dostosuj Filtr. (Customize Filter). Kliknięcie na ten przycisk otworzy okno dialogowe dostosowania filtru.

Opis okna dostosowania filtrów:
  • podgląd roboczy oryginału - w tym miejscu wyświetlane jest oryginalne zdjęcie, a na nim znajduje się ramka kadrowania, krzyżyki wskazujące punkt początkowy i punkt końcowy wyświetlania, oraz trajektoria ruchu ramki kadru. Trajektoria przedstawia tor ruchu środka ramki kadru. Trajektorię można łatwo modyfikować dodając klucze, a następnie metodą przeciągania krzyżyk na trajektorii.
  • podgląd po zastosowaniu efektów - po włączeniu funkcji Play, można zobaczyć efekt zastosowanych ustawień
  • miarka (linijka) czasu - głowica poruszająca się po miarce wskazuje aktualny moment pokazany na podglądzie, oraz klucze wskazujące momenty klatek kluczowych. Miarka czasu umożliwia kontrolę wartości parametrów filtra, w tym przypadku położenia i wielkości kadru w czasie wyświetlania.
  • pole wyboru dodatkowych ustawień

Procedura pracy jest następująca: na linijkę czasu należy wstawić klucze w odpowiednich miejscach. Użytkownik nie musi z góry ustalać dokładnego położenia kluczy, ponieważ klucz można w każdej chwili usunąć, dodać lub zmienić jego położenie na linijce czasu. Klucz można wstawić za pomocą dwukrotnego kliknięcia na linijce czasu, lub przy pomocy przycisku znajdującego się powyżej. Usunięcie klucza następuje poprzez jego zaznaczenie i kliknięcie klawisza “delete” na klawiaturze. Zmianę położenia klucza wykonujemy metodą “złap i upuść”. Po ustawieniu klucza, należy na kluczu ustawić wskaźnik aktualnego momentu. Na podglądzie efektu zostanie wyświetlona aktualna klatka (klatka kluczowa). W obszarze roboczym, przy użyciu metody złap i upuść, należy ustalić położenie oraz wielkość kadru. Położenie ustala się poprzez przeciągnięcie krzyżyka na trajektorii, a wielkość przez przeciągnięcie jednego z uchwytów ramki kadru. W ten sposób można uzyskać jednocześnie efekty przesunięcia i najazdu/odjazdu.
Podobne zasady stosuje się też dla innych efektów. Okno dialogowe też będzie składało się z dwóch podglądów - roboczego i po zastosowaniu efektów. Będzie też linijka czasu. Jedynie będą inne parametry do ustalenia.
Znajomość ogólnych zasad stosowania filtrów i umiejętność zmiany ich parametrów w czasie, umożliwia osiąganie naprawdę ciekawych i niepowtarzalnych efektów wizualnych. Wszystkich możliwości nie da się opisać w podręczniku. Program Corel Video Studio pozostawia bardzo dużo pola do inwencji użytkownika.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.