Przejdź do głównej zawartości

Jak szybko poprawić zdjęcie?


Podobnie jak tworzenie tekstu nie kończy się na słowach, tak tworzenie fotografii nie kończy się na kliknięciu odpowiedniej ikony. Tekst przeznaczony do publikacji powinien być sprawdzony pod kątem błędów ortograficznych i stylistycznych, poprawiony oraz sformatowany. Podobnie jak w przypadku tekstu warto zadbać, aby nasz przekaz był ładny. Fotografia, jak opis rzeczywistości nie oddaje bowiem rzeczywistości jako takiej, ale interpretację autora.

Podobne czynności powinno się wykonać przed publikacją fotografii. Ponieważ obecnie bardzo łatwo się robi fotografie i nie ma ograniczeń w ich liczbie, to najlepiej robić po kilka fotografii tego samego ujęcia. Dzięki temu jest większa szansa na wybranie dobrego zdjęcia. Jeśli  robi się jedno tylko zdjęcie, to wystarczy, aby jakaś jedna osoba z całej grupy zamknęła oczy i zdjęcie się nie nadaje do publikacji.

Robiąc kilka zdjęć w odstępach kilkunastosekundowych stwarzamy sobie możliwość wyboru. Podobnie z kadrowaniem. Robienie kilku zdjęć z niewiele różniących się kątów, daje w zasadzie ten sam obraz sceny. Jednak mając ich więcej jest możliwość wyboru.

Robiąc zdjęcie smartfonem lub aparatem cyfrowym na miejscu, w dynamicznym środowisku, nie ma możliwości dopracowania kadru. Chyba wszyscy pamiętają jak do fotografa chodziło się aby zrobić zdjęcie rodzinne. Fotograf ustawiał grupkę do zdjęcia, przesuwał podbródki, kazał patrzeć w tę lub inną stronę. I sprawdzał kompozycję zaglądając na obraz rzutowany w jego aparacie. Dopiero po kilku poprawkach i przesunięciach, kazał stać nieruchomo i uruchamiał migawkę. 

Dziś każdy może być fotografem, a mało kto ustawia grupy osób do pozowania. Najczęściej wszystko dzieje się dynamicznie i nieprzewidywalnie. Stąd wynika kilka ważnych wskazówek dla amatorów fotografii.
Po pierwsze - wspomniałem już o tym - najlepiej robić zdjęcia w seriach. Wtedy jest możliwość wybrania najlepszego zdjęcia spośród pewnej ich liczby. Jest spore prawdopodobieństwo, że jakieś będzie udane.
Po drugie, trzeba zdać sobie sprawę, że zdjęcia robione z ręki, na gorąco, zawsze będą wymagać edycji. Edycja, to podobnie jak w przypadku tekstu jest zespołem czynności prowadzących do uzyskania jak najlepszego efektu z materiału wyjściowego.

Czynności w procesie edycji może być bardzo wiele, w zależności od zamysłu artystycznego i wizji fotografa. Jednak dwie są tak bardzo podstawowe, że praktycznie każde zdjęcie tego wymaga - bez względu na to, czy zostało wykonane przez amatora, czy zawodowca. 

Ważną, choć prostą czynnością do wykonania podczas pracy ze zdjęciem jest sprawdzenie poziomowania płaszczyzny horyzontu oraz przebiegu linii pionowych. Są oczywiście sytuacje, kiedy zamierzonym efektem artystycznym może być na przykład przechylenie linii pionowych o 45 stopni. Najczęściej jednak na fotografiach lubdzie powinni być wyprostowani, a podłoże i horyzont poziome. Jest to bardzo ważna sprawa, za to często zaniedbywana przez amatorów. Profesjonaliści, poza przypadkami artystycznego wykorzystania przechyłu, nigdy nie zapomną o poziomym horyzoncie. Prostowanie zdjęcia jest bardzo łatwe i szybkie w edytorach komputerowych. Wystarczy kilka sekund, żeby zdjęcie zbliżyć o jeden krok w kierunku profesjonalizmu.

Równie ważnym krokiem jest wykadrowanie. Wykadrowanie polega na umiejętnym obcięciu krawędzi zdjęcia. Dzięki temu można usunąć niepotrzebne peryferyjne obiekty, a środek zdjęcia poprzez przybliżenie zyska na wyrazistości. Kadrowanie umożliwia poprawę kompozycji sceny. Dzięki kadrowaniu można łatwo położenie obiektów sceny do tzw. trójpodziału lub złotego podziału. Komponowanie jest jednak bardziej sprawą wyczucia estetyki i nie zawsze trzeba się stosować do sztywnych reguł matematycznych, chociaż często mogą okazać się pomocne. 

W czasach fotografii tradycyjnej, jeśli nie było pod ręką światłomierza, rzadko udawało się zrobić zdjęcia o prawidłowej ekspozycji. Obecnie każdy aparat cyfrowy, łącznie z tymi w smartfonach ma wbudowany światłomierz i automatycznie ustawia parametry. Osoby nie mające doświadczenia mogą w zupełności polegać na tych ustawieniach. Aby ręcznie ustawić parametry, trzeba być profesjonalistą. Nie mając wiedzy w tym zakresie, łatwo poprzestawiać tak, że zdjęcia będą dużo gorsze niż przy ustawieniach automatycznych. 

Oprócz wyprostowania i kadrowania zdjęcia można spróbować dostosować ekspozycję, kontrast, nasycenie kolorów i balans bieli. Poprawa tych parametrów może dać znaczną poprawę jakości zdjęcia zrobionego przy ustawieniach automatycznych. Wprowadzić nutę indywidualnego stylu twórcy fotografii.

Edycja zdjęć jest zajęciem bardzo wdzięcznym, ale dla osób cierpliwych. Nie ma bowiem możliwości, w dwóch słowach omówić, co i jak ustawić. Zależy to od wyczucia estetycznego, wiedzy, doświadczenia oraz zamiarów co do efektu końcowego. Jeśli ktoś nie chce wnikać głębiej w tajniki obróbki zdjęć, to może poprzestać na prostowaniu i docinaniu. Samo to pozwoli często uzyskać znaczną poprawę wyglądu zdjęcia. Bardziej zaawansowana edycja pozwoli jednak na poprawę wielu innych parametrów.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.