Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Jak sprawnie obsługiwać smartfon - kilka rad dla seniorów


Smartfon jest urządzeniem przenośnym. W związku z tym posiada specjalnie opracowany system komunikacji z użytkownikiem, który jest inny niż w przypadku komputera stacjonarnego albo laptopa. Jest też urządzeniem kompaktowym, czyli całe działanie odbywa się w obrębie jednego przedmiotu - bez dołączonych urządzeń typu myszka lub klawiatura. To możliwe jest dzięki ekranowi dotykowemu, który jest urządzeniem wyświetlającym, czyli kierującym informację od komputera do użytkownika, a jednocześnie umożliwia wprowadzanie poleceń do komputera za pomocą odpowiednich dotknięć - gestów. 
Zamiast myszką przesuwać kursor i klikać klawiszem, użytkownik dotyka palcem ekran w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób.

Z grubsza dotykanie ekranu można podzielić na dwa sposoby. 

Pierwszym jest tapnięcie, czyli delikatne stuknięcie opuszkiem palca w ekran (najczęściej na ikonce jakiejś aplikacji). Taki sposób jest odpowiednikiem kliknięcia lewym klawiszem myszy i najczęściej służy do otwarcia aplikacji oraz wykonania poleceń przycisków w tej aplikacji. 
Drugim sposobem jest przytrzymanie. Polega to na dotknięciu palcem ekranu i przytrzymaniu przez pewien czas. Podczas przytrzymania najczęściej wyświetlą się polecenia. Nie odrywając palca od ekranu można przesunąć ikonę na jedno z poleceń - wtedy zostanie wykonane odpowiednie działanie. Przytrzymanie i przesuwanie umożliwia wykonanie różnych czynności na ekranie takich jak porządkowanie ikonek, usuwanie niepotrzebnych itp. 

Można też przesuwać ikonę aplikacji na inną ikonę, co spowoduje powstanie folderu. Folder na ekranie smartfona to po prostu zgrupowanie ikonek kilku aplikacji, przy czym użytkownik grupuje według własnej preferencji. Czasem ikony są już zgrupowane w folderze domyślnie, np. ikony aplikacji od Google.

Użytkownicy komputerów tradycyjnych (stacjonarnych i laptopów) są obeznani pojęcie pulpitu, który wyświetlany jest na monitorze komputera stacjonarnego lub laptopa. W smartfonie nie występuje pulpit. Za to są ekrany. Ekran główny i ekrany boczne. W zależności od liczby skrótów aplikacji ekranów bocznych może być więcej niż jeden. Zależy to od preferencji użytkownika. Warto zadbać o przejrzyste rozmieszczenie ikon aplikacji, ponieważ porządek z reguły ułatwia życie. Dotyczy to zresztą nie tylko obsługi smartfona.

Nawigacja pomiędzy aplikacjami i ekranami w smartfonie jest bardzo prosta. Najważniejsze są trzy przyciski sterujące. Środkowy w kształcie kółka zawsze przełącza na widok ekranu głównego, lewy w kształcie trójkąta to krok wstecz, a kwadracik z prawej strony wyświetli listę ostatnio odwiedzanych aplikacji i stron. (Uwaga: w zależności od modelu smartfona kształty przycisków nawigacyjnych mogą się różnić). Ekrany można zmieniać za pomocą gestu przytrzymania i przesunięcia w poziomie. Po przesunięciu wyświetli się inny zestaw ikon. Wygodnym sposobem na utrzymanie porządku na ekranach jest grupowanie ikon w foldery. Robi się to przez przytrzymanie i przesunięcie aplikacji na inną ikonę.

Powyższy opis dotyczy Androida, który jest najbardziej popularnym systemem operacyjnym na smartfony i tablety. System ten podlega ewolucji i wciąż dokonywane są poprawki i usprawnienia. Kolejne wersje są udostępniane w regularnych odstępach czasu.

Korzystanie ze smartfona polega na uruchomianiu i obsłudze zainstalowanych  aplikacji. Aplikacja to program użytkownika, zainstalowany na smartfonie, działający pod kontrolą programu operacyjnego. 

Każde działanie smartfona wymaga odpowiedniej aplikacji. Wiele aplikacji jest zainstalowanych przez producenta. Są to tzw. aplikacje systemowe np. telefon, aparat, galeria itp. Aplikacje systemowe są zabezpieczone przed przypadkowym odinstalowaniem. 

Użytkownik może instalować dodatkowe aplikacje według potrzeb i upodobań. Jeśli się okaże, że dana aplikacja nie spełnia oczekiwań, to łatwo da się ją odinstalować. 

Wiele aplikacji można pobrać i zainstalować za darmo, ale są też takie za które trzeba płacić.

Miejscem skąd można pobrać aplikacje jest Sklep Play. (Google Play). Jest to serwis dający dostęp do ogromnej liczby różnych aplikacji. Nie wszystkie są potrzebne każdemu użytkownikowi, ale daje to ogromne możliwości dostosowania smartfona do potrzeb konkretnego użytkownika. Są na przykład aplikacje dla sportowców, młodych matek, hobbystów itp. Niektóre zaś aplikacje, takie jak aparat, galeria zdjęć, kontakty itp. są przydatne dla bardzo szerokiej grupy odbiorców i są zainstalowane przez producenta smartfona.

Wygląd ikonek i zestaw zainstalowanych aplikacji jest różny w zależności od modelu urządzenia. Są aplikacje takie jak Zdjęcia Google lub Kontakty Google lub Klawiatura Google, które przewyższają swoimi walorami aplikacje producenta. Warto je zainstalować i używać. Przykładowo większość klawiatur oferowanych przez producentów nie ma możliwości wprowadzania tekstu głosowo. Tymczasem Klawiatura Google zwana też G-board posiada nie tylko sprawnie działający mikrofon, ale jest też zintegrowana z wyszukiwarką Google, co przydaje jej dodatkowych ciekawych możliwości. 

Warto więc zapoznać się z dostępnymi możliwościami, które w znaczny sposób mogą uprościć i uprzyjemnić korzystanie ze smartfona.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.