Przejdź do głównej zawartości

Laptop a smartfon - czym się różnią?


Osoby starsze doskonale pamiętają telefony stacjonarne, na których numer wybierało się z obracanej tarczy. Dziś takich telefonów już nie ma. W instytucjach funkcjonują jeszcze telefony stacjonarne, ale wszystkie aparaty mają już klawiatury z wciskanymi klawiszami. Wśród osób prywatnych telefonia stacjonarna już praktycznie odeszła do lamusa. Spośród osobiście znanych mi osób jedynie niewielki odsetek korzysta w domu z telefonu stacjonarnego. Przy czym są to osoby w wieku powyżej osiemdziesiątego roku życia. Osoby młodsze korzystają z telefonii mobilnej, czyli “komórek”. 

Telefony komórkowe weszły na rynek szeroko na początku dwudziestego pierwszego wieku i zyskały szybko popularność dzięki przewadze technologicznej nad telefonem stacjonarnym. Telefonia komórkowa pozwalała korzystać z aparatów noszonych przy sobie. Początkowo aparaty były nieporęczne a usługa droższa od tradycyjnej. Postęp technologiczny sprawił, że aparaty stały się poręczne, a ceny usług ciągle spadały. W telefonii komórkowej liderami stało się kilka firm: Nokia, Siemens, Sony. 

Technika nie stanęła w miejscu i przyszedł czas na całkiem nowe rozwiązania. Miniaturyzacja układów scalonych, z jednoczesnym spadkiem kosztów produkcji umożliwiła produkcję komputerów mieszczących się w dłoni. Jednocześnie postęp w technologiach internetowych ułatwił pracę w sieci. I tak doszło do połączenia się technologii telefonicznych, informatycznych oraz internetowych w jedną spójną całość. 

Powstało urządzenie, które nazywamy smartfonem. Nazwa jest zbitką słów angielskich oznaczających telefon i inteligencję. Bo smartfon to już nie to samo co telefon komórkowy.

Smartfon jest komputerem, który umożliwia korzystanie z systemu telefonii komórkowej. 

Jak każdy komputer składa się z procesora, odpowiedzialnego za przetwarzanie danych, pamięci stałej oraz pamięci podręcznej (RAM). Dodatkowo ma zintegrowaną kartę SIM, która odpowiada za komunikację z telefonią komórkową. Do obsługi połączeń służy specjalna aplikacja. Najczęściej aplikacja ta nazywa się po prostu “telefon”. Aplikacja ta jest od razu fabrycznie zainstalowana, ale użytkownik ma możliwość wyboru i może korzystać z innej aplikacji niż fabryczna.

W komputerach stacjonarnych i laptopach najbardziej rozpowszechniony jest sposób ze wskaźnikiem na ekranie monitora, a który to wskaźnik jest obsługiwany za pomocą myszki lub gładzika. Myszka oprócz zmiany położenia wskaźnika na ekranie umożliwia wydawanie komend komputerowi za pomocą lewego i prawego przycisku. Do wydawania komend służy też klawiatura. Cały sposób komunikacji i zarządzania urządzeniem opiera się na systemie operacyjnym. System operacyjny to podstawowy program na bazie którego działają inne programy tzw. użytkowe, zwane też aplikacjami.

W przypadku komputerów stacjonarnych najpopularniejszymi systemami operacyjnymi są Windows i Linux. Obsługa systemu Windows opiera się na używaniu kursora i myszki oraz tzw. okien, czyli interfejsu aplikacji. 

Smartfony i tablety pracują pod systemem operacyjnym Android. Jako urządzenia przenośne posiadają specjalnie opracowany system komunikacji z użytkownikiem. Zarówno smartfon jak i tablet są urządzeniami kompaktowymi, czyli całe działanie odbywa się w obrębie jednego przedmiotu - bez urządzeń peryferyjnych. Jest to możliwe dzięki ekranowi dotykowemu, który jest urządzeniem wyświetlającym, czyli kierującym informację od komputera do użytkownika, a jednocześnie umożliwia wprowadzanie poleceń do komputera za pomocą odpowiednich dotknięć - gestów. Tak więc ekran w smartfonach i tabletach odgrywa podwójną rolę. Do odczytywania informacji oraz wprowadzania poleceń i danych. 

Pomimo różnic w budowie i sposobie obsługi wszystkie urządzenia posiadają cechy stanowiące o przynależności do rodziny urządzeń zwanych komputerami. (procesor, pamięć stała, pamięć podręczna, system komunikacji z użytkownikiem, system operacyjny, możliwość instalacji programów użytkowych)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.