Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Jak montować wideo - Olive Editor wprowadzenie



Krótka charakterystyka programu

Edytor wideo OLIVE jest nowoczesnym programem do tworzenia i obróbki plików wideo. Posiada zaawansowane możliwości stawiające go w rzędzie programów profesjonalnych. Jednak jest całkowicie bezpłatnym programem tworzonym w oparciu o otwarty kod źródłowy. Można go pobrać ze strony oliveeditor.org.

Niestety nie ma jeszcze polskiej wersji interfejsu, który za to jest bardzo intuicyjny i posiada logiczny układ. Osoby mające wcześniej do czynienia z tworzeniem wideo nie powinny mieć problemów z opanowaniem ustalonego porządku pracy z tym programem.

Pobranie oraz instalacja programu są czynnościami bardzo prostymi.

Po wpisaniu w pasku wyszukiwania frazy oliveeditor.org, lub po prostu olive editor łatwo trafimy na stronę programu. Będąc na stronie głównej można zapoznać się z krótkim opisem programu, można też od razu kliknąć przycisk download, który przeniesie na podstronę z dialogiem sposobu pobierania.

Olive editor jest programem wieloplatformowym i współpracuje z systemami operacyjnymi Windows, iOS i Linux. Pobieranie oraz instalacja programu to czynności łatwe i typowe. Najlepiej jest instalować bezpośrednio ze strony producenta programu, aby uniknąć niepożądanego oprogramowania, które często podczepiają firmy chcące się wypromować na oferowaniu darmowego oprogramowania stworzonego przez innych.

Pierwsze uruchomienie

W pierwszym momencie po otwarciu programu widać praktycznie tylko ciemną płaszczyznę. Na środku znajduje się komunikat powitalny, z informacją, że program jest darmowy, a jeśli ktoś wziął za niego pieniądze, to jest oszustem. Dodatkowo jest tam informacja, że program jest jeszcze w fazie rozwojowej Alpha, więc będą dodawane jeszcze dodatkowe funkcje, a na razie nie ma gwarancji stabilności działania. Jednak pierwsze doświadczenia wskazują, że program działa bardzo dobrze. Nie jest to tylko moja opinia, ale powtarza się na wielu platformach w internecie.

Po zamknięciu okienka powitalnego można zacząć analizować interfejs programu. Na początku może trudno się zorientować, ale tak naprawdę wygląd jest klasyczny i składa się z elementów, które posiada każdy edytor wideo.

Jest miejsce na media. W większości edytorów ten element nazywa się biblioteką, czyli media library a czasem media bin. Jest też panel podglądu projektu, czyli wyświetlacz na którym można podejrzeć aktualny stan wideo. Poniżej na całej szerokości ekranu rozciąga się oś czasu. Wielkość paneli można dostosowywać za pomocą małych uchwytów w postaci trzech kropek.

Typowo, u góry okna znajduje się pasek narzędzi i poleceń. Jedną z pierwszych czynności będzie dostosowanie wyglądu interfejsu. Możliwy jest motyw ciemny lub jasny, czyli dark lub light. Można też dostosować porządek ułożenia paneli, a następnie zablokować ich położenia, aby zapobiec niezamierzonym zmianom.

Przed rozpoczęciem pracy warto dobrze zapoznać się z interfejsem i możliwościami programu. Olive jest programem profesjonalnym i ma rozbudowany wachlarz możliwości.

Im bardziej użytkownik będzie zaznajomiony z nimi, tym łatwiej będzie rozpocząć pracę.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.