Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Olive Editor nawigacja skrótami


Nawigacja po osi czasu, czyli przesuwanie głowicy w prawo i lewo jest najczęściej wykonywaną czynnością podczas edycji wideo. Umożliwia bowiem podgląd każdego momentu obrabianego materiału.

Czynności można wykonywać intuicyjnie, przy użyciu myszki, metodą złap i upuść. Jednak ten sposób, chociaż łatwy do zapamiętania, jest mało precyzyjny i niewygodny.


Osoby pracujące w montażu wideo zawodowo, stosują skróty klawiaturowe, które bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę. Skrót klawiaturowy, to po prostu przypisanie do każdej czynności, jednego lub kilku klawiszy. Ponieważ możliwych czynności edycyjnych jest dużo, to i skrótów do zapamiętania jest dużo. Na szczęście nie trzeba uczyć się na pamięć od razu wszystkich skrótów. Najlepiej zacząć od najczęściej używanych i przyzwyczaić się operowania nimi. Potem można stopniowo poszerzać zakres ich używania. Dodatkowo ułatwieniem jest fakt, że są skróty, które są znane z innych programów np. Ctrl+C, Ctrl+V, czyli kopiuj, wklej itp. Należy więc skróty polubić i przyzwyczaić się do ich używania. W krótkim czasie praca z edytorem wideo okaże się trudna do wyobrażenia bez ich stosowania.

Poniżej znajduje się lista skrótów w kategorii Playback, czyli stosowanych do manewrowania głowicą na osi czasu.

Go to Start Home
przeskocz na początek projektu - klawisz Home

Previous Frame Left
cofnij o jedną klatkę - strzałka w lewo

Play/Pause Space
Odtwórz/Zatrzymaj - klawisz spacja

Next Frame Right
przeskocz do następnej klatki - strzałka w prawo

Go to End End
przeskocz na koniec projektu - klawisz End

Go to Previous Cut Up
przeskocz do poprzedniego cięcia - strzałka w górę

Go to Next Cut Down
przeskocz do następnego cięcia - strzałka w dół
Shuttle Left J
odtwarzaj wstecz klawisz J, kolejne kliknięcie przyspiesza odtwarzanie
Shuttle Stop K
zatrzymaj klawisz K
Shuttle Right L
odtwarzaj do przodu klawisz L, kolejne kliknięcie przyspiesza odtwarzanie

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.