Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Bezpieczne pobieranie aplikacji


Na smartfon z Androidem można pobrać i zainstalować wiele przydatnych aplikacji. Należy oczywiście mieć na uwadze, że aplikacje - podobnie jak na laptopie - są plikami wykonywalnymi. Oznacza to, że nie są prostym ciągiem znaków w systemie dwójkowym, ale zawierają instrukcje do wykonania przez procesor urządzenia.
Aplikacje mogą zawierać polecenia, które są niezgodne z interesem użytkownika. Są to tak zwane wirusy. Często się zdarza, że aplikacja wykonuje to co znajduje się w opisie jej działania, ale poza tym wykonuje jakieś czynności o których użytkownik nie ma pojęcia, a w dodatku na szkodę właściciela urządzenia. Pół biedy jeśli tylko zbiera dane do celów statystycznych. Wirusy w niektórych aplikacjach mogą być naprawdę złośliwe.
Z powyższego opisu wynika wniosek, że podczas pobierania aplikacji, czyli oprogramowania z zewnętrznego źródła, należy zachować ostrożność. Dotyczy to wszystkich urządzeń - komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i smartfonów.
Osobiście stosuję następującą technikę bezpieczeństwa. Jeśli ktoś poleca mi aplikację do pobrania, to zanim to zrobię - sprawdzam. Wyszukuję dostępne informacje na temat autora lub firmy, która aplikację wprowadza do obiegu. Sprawdzam jak szeroki jest krąg osób, które pobrały tę aplikację i staram się zapoznać z opiniami użytkowników.
Programy antywirusowe są oczywiście dostępne, ale z moich doświadczeń wynika, że najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest rozsądek i rozeznanie właściciela urządzenia.
Po tak długim wstępie mogę zaproponować spróbowanie aplikacji Storyboard ze sklepu Google Play. Autorem programu jest Research at Google. Znaczy to, że sama firma Google firmuje ten produkt, a słowo Research  wskazuje na eksperymentalny charakter. W Google Play jest kilka aplikacji sygnowanych w ten sposób.

W przypadku korzystania z takich aplikacji można się spodziewać kilku dobrych rzeczy. Po pierwsze, nie trzeba obawiać się wirusów ukrytych w aplikacji. Ponieważ jest od Google, to jest także bezpłatne i bez reklam. A ponadto można się spodziewać, że aplikacja będzie miała ciekawe możliwości.

Chciałbym więc przedstawić jedną z takich aplikacji. Nazywa się Storyboard, jest do pobrania z Google Play, a autorem jest Research at Google.
Działanie tej aplikacji jest bardzo proste. Jeśli użytkownik ma w galerii swojego aparatu, albo na Dysku Google, lub w Zdjęciach Google jakieś krótkie ujęcie filmowe, to może załadować do aplikacji. Sztuczna inteligencja wybierze kilka kadrów z takiego ujęcia i przetworzy na obrazek, składający się z kilku rysunków - na wzór komiksu.


Jeśli rysunek utworzony za pierwszym razem nie podoba się to wystarczy przesunąć palcem w dół po ekranie, żeby zmienić kadrowanie i styl rysowania. Kiedy efekt jest zadowalający to wystarczy tapnąć palcem w ekran. Wyświetlą się trzy propozycje - Load, czyli załaduj nowy filmik, Save, czyli zapisz rysunek w galerii aparatu oraz znaczek Share, czyli udostępnij.
Jeśli ktoś chciałby się nieco bardziej pobawić, to może przy użyciu tej aplikacji utworzyć całkiem fajny komiks. Po prostu po zrobieniu serii rysunków, w jakimś edytorze tekstu np. Snapseed lub edytorze online Ipiccy dodać dymki z napisami. I gotowe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.