Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Jak edytować zdjęcia na smartfonie. Aplikacja Snapseed



W nowych modelach smartfonów są coraz lepsze aparaty. Pomimo małych wymiarów matrycy światłoczułej zdjęcia zrobione smartfonami konkurują ze zdjęciami zrobionymi aparatami tradycyjnymi kompaktowymi, a nawet tymi z wyższej półki, zwanymi popularnie lustrzankami.

Postęp technologiczny umożliwia tworzenie coraz bardziej czułych elementów zbierających światło, coraz lepsze układy optyczne a nawet konstruowanie miniaturowych peryskopów, które umożliwiają korzystanie z zoomu optycznego. Pomysł z peryskopem umożliwia zmieszczenie układu o dłuższej osi optycznej w bardzo wąskiej obudowie smartfona. Oś układu optycznego dzięki peryskopowi jest ułożona wewnątrz obudowy wzdłuż jej dłuższego wymiaru. Pozwala to ominąć ograniczenia związane z małą grubością. W lustrzankach problem ten nie występuje, ponieważ obiektyw wystaje poza obudowę aparatu, a jego oś jest prostopadła do płaszczyzny matrycy światłoczułej.

Jak wiadomo, aby można było korzystać z jakiejś funkcji smartfona, należy zainstalować odpowiednią aplikację - chyba, że jest to aplikacja zainstalowana fabrycznie np. telefon, kontakty lub galeria. Aplikacji do edycji zdjęć jest wiele. Jednak ta o nazwie Snapseed wyróżnia się pozytywnie pod kilkoma względami.

Przede wszystkim jako aplikacja od Google, jest całkowicie darmowa i bez reklam. Każdy użytkownik może korzystać bezpłatnie bez żadnych ograniczeń.

Po drugie jest wolna od wirusów i bezpieczna, a za stałe aktualizacje odpowiada samo Google.

Po trzecie jest bardzo dobrze zaprojektowana i pomimo dużej liczby zaawansowanych funkcji łatwa oraz intuicyjna w obsłudze.

O ile w samej usłudze Zdjęcia jest bardzo dobrze działający edytor fotografii, to ma on ograniczoną funkcjonalność - zawiera te funkcje, które się wykonuje na zdjęciach najczęściej. Jest więc tylko kilka podstawowych - przycięcie, naświetlenie, kontrast, nasycenie - a usługa działa zarówno na laptopach jak i urządzeniach mobilnych. Jeśli o Snapseed to jest to aplikacja przeznaczona jedynie na urządzenia mobilne. Ma dostosowany do małych ekranów sposób obsługi, a funkcjonalność jest bardzo rozbudowana.

Konkretnego omówienia poszczególnych funkcji dokonam w osobnych wpisach.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.