W nowych modelach smartfonów są coraz lepsze aparaty. Pomimo małych wymiarów matrycy światłoczułej zdjęcia zrobione smartfonami konkurują ze zdjęciami zrobionymi aparatami tradycyjnymi kompaktowymi, a nawet tymi z wyższej półki, zwanymi popularnie lustrzankami.
Postęp technologiczny umożliwia tworzenie coraz bardziej czułych elementów zbierających światło, coraz lepsze układy optyczne a nawet konstruowanie miniaturowych peryskopów, które umożliwiają korzystanie z zoomu optycznego. Pomysł z peryskopem umożliwia zmieszczenie układu o dłuższej osi optycznej w bardzo wąskiej obudowie smartfona. Oś układu optycznego dzięki peryskopowi jest ułożona wewnątrz obudowy wzdłuż jej dłuższego wymiaru. Pozwala to ominąć ograniczenia związane z małą grubością. W lustrzankach problem ten nie występuje, ponieważ obiektyw wystaje poza obudowę aparatu, a jego oś jest prostopadła do płaszczyzny matrycy światłoczułej.
Jak wiadomo, aby można było korzystać z jakiejś funkcji smartfona, należy zainstalować odpowiednią aplikację - chyba, że jest to aplikacja zainstalowana fabrycznie np. telefon, kontakty lub galeria. Aplikacji do edycji zdjęć jest wiele. Jednak ta o nazwie Snapseed wyróżnia się pozytywnie pod kilkoma względami.
Przede wszystkim jako aplikacja od Google, jest całkowicie darmowa i bez reklam. Każdy użytkownik może korzystać bezpłatnie bez żadnych ograniczeń.
Po drugie jest wolna od wirusów i bezpieczna, a za stałe aktualizacje odpowiada samo Google.
Po trzecie jest bardzo dobrze zaprojektowana i pomimo dużej liczby zaawansowanych funkcji łatwa oraz intuicyjna w obsłudze.
O ile w samej usłudze Zdjęcia jest bardzo dobrze działający edytor fotografii, to ma on ograniczoną funkcjonalność - zawiera te funkcje, które się wykonuje na zdjęciach najczęściej. Jest więc tylko kilka podstawowych - przycięcie, naświetlenie, kontrast, nasycenie - a usługa działa zarówno na laptopach jak i urządzeniach mobilnych. Jeśli o Snapseed to jest to aplikacja przeznaczona jedynie na urządzenia mobilne. Ma dostosowany do małych ekranów sposób obsługi, a funkcjonalność jest bardzo rozbudowana.
Konkretnego omówienia poszczególnych funkcji dokonam w osobnych wpisach.
Komentarze
Prześlij komentarz