Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Co to jest link?

 


W języku polskim w zakresie dotyczącym  technicznych zagadnień, a zwłaszcza komputerów jest wiele słów zapożyczonych z języka angielskiego. Są one używane powszechnie nie dlatego, że nie mają odpowiedników o polskim rodowodzie, ale dlatego, że spotykane często w tekstach i łatwe do używania nie muszą mieć innych, zastępczych określeń. Po prostu łatwo się używa, o ile wiemy dokładnie co oznacza.

Słowo link oznacza oryginalnie ogniwo łańcucha. W szerszym sensie jest używane w kontekście łączenia. Dlatego najbardziej popularny polski odpowiednik, to łącze. Jednak łącze też nie jest słowem z mowy potocznej, a technicznym określeniem. Wcześniej używane było na przykład w kontekście telewizyjnym. Popularne było określenie "jesteśmy na łączach". 

W języku polskim na określenie specjalnego ogniwa w łańcuchu występuje też słowo szekla. Jest to taki rodzaj ogniwa, dzięki któremu można łączyć różne odcinki łańcucha. Szekla jest codziennym słowem używanym w żeglarstwie i  innych - tam gdzie używa się łańcuchów w codziennych działaniach. Szekla to obiekt, z którego korzysta się bardzo często, chociaż w potocznym kontekście występuje raczej rzadko.

Jeszcze innym odpowiednikiem, tym razem z dziedziny książkowej, jest słowo odnośnik. Czasem używa się - Kliknij na ten odnośnik. Samo słowo odnośnik, oznacza mały znaczek, najczęściej cyferkę, która powtórzona na dole strony lub końcu książki prowadzi do objaśnienia jakiegoś konkretnego słowa w tekście. Wśród czytelników książek odnośnik jest w codziennym użyciu. Dlatego zastosowanie do tekstów komputerowych jest naturalnym stanem rzeczy. 

W tym miejscu warto wspomnieć co to jest hipertekst. W technologii cyfrowej możliwe stało się, że komputer wykonuje pewne czynności za czytelnika. Kiedy podczas czytania jakiejś książki, czytelnik chce skorzystać z odnośnika przy słowie, to musi odnaleźć ten sam odnośnik na dolnym marginesie lub na końcu książki. Wtedy dojdzie do opisu znaczenia danego słowa, lub innego objaśnienia. Podczas czytania tekstów komputerowych, w czynności wyszukiwania odnośnika, komputer wyręcza czytelnika.

W hipertekście, najczęściej słowo lub zdanie, które wymaga objaśnienia jest zaznaczone innym kolorem. Najczęściej jest to kolor niebieski. Taką konwencję stosuje Wikipedia i wyszukiwarki. Natomiast łącze, które było użyte jest w nieco innym kolorze. To pozwala zwrócić uwagę użytkownika, że już odwiedzał daną stronę. Zmiana koloru oszczędza czas użytkownika, ponieważ unika on niepotrzebnego, wielokrotnego otwierania tej samej strony. 

Jest to konwencja, dzięki której czytelnik wiedząc, że to jest odnośnik, może łatwo dotrzeć do objaśnienia, lub tekstu uzupełniającego, albo strony internetowej, adekwatnej do informacji zawartej w tekście oryginalnym. Nie musi więc wertować stron internetowych, aby dotrzeć do objaśnienia. Samo kliknięcie przekieruje do odpowiedniego miejsca w internecie.

Warto zauważyć, że są dwie możliwości korzystania z objaśnień. Często kliknięcie lewym klawiszem powoduje, że tekst objaśnienia zastąpi oryginalny tekst. Nie zawsze jest to wygodne. Lepszym rozwiązaniem jest użycie prawego klawisza myszy i z opcji do wyboru kliknięcie na "otwórz w nowej karcie". Dzięki temu, tekst oryginalny jest wyświetlany bez zmian, a objaśnienie otwarte w innej karcie na tej samej stronie przeglądarki umożliwia bardzo łatwe i szybkie przełączanie między tekstem oryginalnym i tym do którego prowadziło łącze.

Link, łącze, odnośnik. To są synonimy. Słowa łącze i odnośnik, w kontekście użycia komputera może być tak samo niezrozumiałe dla laika jak angielskie słowo link. 

Użycie linku dokonuje się przez kliknięcie na pewnym obiekcie. Może to być wyróżniony fragment tekstu, ale też np. zdjęcie. Po prostu w kodzie zdjęcia lub tekstu umieszczona jest ukryta informacja. Czytelnik nie widzi wprost adresu jakiejś strony, ale dla komputera takie zdjęcie, to nie tylko zdjęcie. To zdjęcie z ukrytym poleceniem dla komputera do przekierowania na inną stronę.

Zakodowany link jest łatwo rozpoznać ponieważ kursor myszy zmienia kształt. Kiedy wskaźnik (kursor) znajduje się na polu tekstowym to przyjmuje kształt pionowej kreski. Najechanie wskaźnikiem na link spowoduje, że jego kształt zmieni się w ikonę rączki. Wtedy kliknięcie lewym klawiszem będzie oznaczało polecenie dla komputera do przekierowania na inną stronę. 

Znając pochodzenie i powiązania określenia link oraz polskie odpowiedniki, można utworzyć ciąg skojarzeń, (łańcuch pojęć), ułatwiający zapamiętanie znaczenia tego słowa.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.