Przejdź do głównej zawartości

Windows Movie Maker Dodawanie zdjęć i wideo

Dodawanie wideo i zdjęć jest jedną z pierwszych czynności, którą wykonujemy zaczynając pracę nad nowym filmem. Możemy też skorzystać z tej funkcji w każdym momencie pracy, jeśli uznamy, że potrzeba nasz projekt wzbogacić o jakiś element wizualny. Tym niemniej, wszystkie materiały wizualne najlepiej jest odpowiednio przygotować zanim przystąpimy do pracy z edytorem Movie Maker. 









Powody tego są następujące: 
  • łatwiej jest układać kolejność elementów w folderze, niż w polu edycji programu. Kolejność elementów w folderze jest zależna od nadanych nazw, a komputer układa pliki zgodnie z alfabetem. Najlepiej więc nadawać odpowiednie nazwy, a pliki ułożą się w folderze automatycznie w wymaganej kolejności. 
  • ustalenie kolejności plików zawczasu pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pracy – do programu Movie Maker dodamy pliki wszystkie naraz, a ustalona kolejność spowoduje, że natychmiastowo będziemy mieli prawie gotowy film. 
  • jeśli w trakcie edycji coś się nie uda, to zawsze będzie można rozpocząć jeszcze raz, ale bez cofania się do punktu zerowego. Folder z przygotowanymi materiałami będzie zabezpieczeniem. 

Samo dodanie zdjęć i/lub ujęć filmowych jest bardzo proste. Wystarczy, że wykonamy następujące czynności w kolejności jak poniżej:
1. ustawiamy kursor bieżącego momentu odtwarzania w miejscu gdzie chcemy dodać wideo lub zdjęcia.
2. klikamy na ikonę "Dodaj wideo i zdjęcia". (W inny sposób możemy tę opcję uruchomić klikając na pustym miejscu obszaru roboczego prawym klawiszem i z rozwijanej listy wybrać opcję "Dodaj wideo i zdjęcia". Który sposób wykonania operacji wybierzemy, zależy od naszego przyzwyczajenia i wygody wykonania w danym momencie).
3. Po otwarciu się okna dialogowego odnajdujemy folder z przygotowanymi elementami wizualnymi. Aby zaznaczyć wszystkie elementy używamy skrótu klawiaturowego Ctrl + A. Następnie klikamy na przycisku "Otwórz" i wszystkie pliki wklejają się do obszaru roboczego - w miejscu gdzie ustawiony był wskaźnik bieżącego momentu wyświetlania.



Wklejone pliki są w takiej kolejności, w jakiej były w folderze roboczym. Wklejone pliki będą otoczone niebieską ramką. Świadczy to o tym, że są zaznaczone i wszystkie aktywne. Jeśli zmienimy jakieś ustawienia np. czas wyświetlania, lub rodzaj animacji, to zmiana zostanie zastosowana do wszystkich zaznaczonych. Jeśli chcemy odznaczyć, to klikamy jeden raz lewym klawiszem myszy na dowolny slajd. Wtedy znika zaznaczenie z wszystkich slajdów, tylko kliknięty zostaje w niebieskiej ramce i tylko do tego jednego będą się stosowały polecenia dla komputera.


Po wykonaniu porcji pracy zaplanowanej na dzisiaj, zamykamy program, a przed zamknięciem potwierdzamy polecenie zapisania wprowadzonych zmian.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.