Przejdź do głównej zawartości

Jak zrobić skaczącego baranka?

Animowanie wydaje się skomplikowane. I to prawda, do łatwych to zadanie nie należy. Komputer i program będzie jednak wielkim sprzymierzeńcem w wykonaniu fajnego filmu. Jeśli sprawa jest  skomplikowana i trudno na początku ogarnąć, to najlepszą metodą jest rozłożenie problemu na drobniejsze składniki. Posłużę się przykładem jak podejść do problemu: chcę mieć ruchomego baranka na łące.
Muszę więc zacząć od przygotowania rysunków łąki i baranka. Krajobraz będzie tłem, a baranek bohaterem sceny. Importuję obrazki do programu - ikonki pokazują się w klipbinie. Potem w odpowiedniej kolejności przenoszę rysunki na oś czasu. 


Na pierwszej ścieżce mam rysunek z krajobrazem, a na drugiej ścieżce rysunek baranka. Najpierw sprawdzam czy długości obydwu ścieżek są równe, czyli czas ich wyświetlania jest taki sam. W tym wypadku długość sceny ustalam na 10 sekund.

Kolejność ścieżek na osi czasu odpowiada kolejności warstw na kanwie. Im niżej ścieżka elementu, tym głębiej jest on  w obrazie. I odwrotnie - im wyższa ścieżka tym bliżej widza znajduje się warstwa danego elementu.

Opracowuję plan animacji. Dobrze jest przygotować sobie notatkę według której będziemy animować baranka. Mój plan będzie następujący:
  • przez jedną sekundę baranek stoi nieruchomo (1 sek)
  • baranek robi kilka podskoków, każdy trwa po pół sekundy (5 sek)
  • przez kolejną sekundę baranek stoi nieruchomo (1 sek)
  • następnie baranek odwraca się w lewo (1 sek)
  • wychodzi z kadru (2 sek)
Takie proste rozpisanie planowanego ruchu bardzo ułatwi nam opanowanie procesu animacji. Dzięki temu będzie można zrobić animację składającą się z kilku ruchów i mieć nad tym kontrolę. Proponuję taką procedurę: wyświetlamy tło naszej sceny, a na karteczce notujemy krok po kroku to co ma się dziać w ciągu sceny. Jeśli z góry założymy czas trwania sceny, to od razu będzie można się zorientować ile, jakich czynności i w jakim tempie da się wykonać. Ten sposób będzie bardzo przydatny jeśli w scenie będziemy mieli więcej niż jednego bohatera. Zapiski obok klawiatury uchronią nas przed wieloma błędami. Jednocześnie będziemy mogli łatwo sprawdzić, czy na ścieżkach czasu mamy wszystko ustalone zgodnie z planem. 
Druga wskazówka ułatwiająca pracę dotyczy obsługi samego programu. Dla wygody i precyzji poruszania symbolami animacji dobrze jest zmieniać widok osi czasu  według potrzeby. Możemy to robić bardzo łatwo suwakiem znajdującym się nad osią czasu z lewej strony. 

Kliknięcie na symbol animacji powoduje zaznaczenie animacji. Z przyciskiem Ctrl możemy zaznaczać więcej niż jedną animację. Można je także kopiować i wklejać. Umożliwia to znaczny wzrost efektywności pracy.

Teraz już konkretnie, jak zrobiłem scenę z barankiem na łące. 
Ustawiam głowicę na pierwszej sekundzie osi czasu i dodaję animację do ścieżki baranka. przesuwam głowicę na prawo od symbolu animacji i na kanwie podnoszę baranka do góry. Wracam kursorem na ścieżkę czasu i ustalam czas trwania ruchu na 0,2 sekundy. Ustawiam głowicę nieco na prawo od symbolu animacji i dodaję kolejną. Przesuwam głowicę na prawo od symbolu animacji i opuszczam baranka. Czas jego opadania ustalam również w granicach 0,2 sekundy. 
W ten sposób mam jeden podskok. Aby zwiększyć ich liczbę nie muszę powtarzać czynności, lecz trzymając wciśnięty przycisk Ctrl klikam na symbole animacji skoku i wykonuję skrót Ctrl+C. Następnie ustawiam głowicę na prawo - robiąc miejsce na nowe symbole, i skrótem Ctrl+V wklejam na ścieżkę kolejne skoki. 
Ustawiam głowicę na siódmej sekundzie osi czasu, i dodaję animację. Ustawiam głowicę na prawo od symbolu animacji i w polu obrotu wokół osi Y wpisuję liczbę 180. To spowoduje, że w ciągu trwania animacji rysunek obróci się wokół osi pionowej. Czas trwania animacji ustawiam na ok. 0,5 sekundy. 

Głowica ustawiona jest w wewnątrz symbolu animacji obrotu. Na kanwie wyświetlana jest klatka przejściowa - narysowaną przez komputer automatycznie - w wyniku działania animacji. Widz widzi baranka w trakcie obracania. Czas trwania obrotu krótki - symbol też zajmuje mało miejsca na osi

Przesuwam głowicę czasu o kolejną sekundę - baranek będzie trwał nieruchomo przez chwilę obrócony w lewo. Dodaję kolejną animację. Przesuwam głowicę na koniec klipu. Następnie na kanwie przesuwam rysunek baranka wysuwając go poza kanwę. Teraz wracam na ścieżkę czasu i rozciągam symbol animacji do końca klipu. W ten sposób ustalam czas wychodzenia baranka z kadru. 

Kadr z animacji podczas wychodzenia baranka. Czas trwania tego ruchu jest długi - adekwatnie wydłużony jest symbol animacji (strzałka) na ścieżce baranka.

Opisane powyżej sposoby poruszania możemy stosować nie tylko do rysunku, ale także do zdjęcia, klipu filmowego, napisu. Właściwie wszystko co ma własności wizualne może być animowane. Jednocześnie sposób stosowania animacji w programie Camtasia jest tak intuicyjny i łatwy, że każdy amator szybko nabierze wprawy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.