Przejdź do głównej zawartości

Narracja do filmiku



Narracja w różnych kontekstach może mieć nieco inne znaczenie. Zawsze jednak powiązane ze znaczeniem podstawowym czyli opowiadaniem, historią, opowieścią. Jeśli chodzi o kontekst działań w Akademii Seniora poprzez słowo narracja będziemy rozumieć głośno czytany tekst nagrany przez autora filmu. W konkretnym przypadku, kiedy jest to krótki filmik - nazwijmy go “dokumentalny” - narracja to podkład mówiony, a obraz ją uzupełni i zilustruje. 

Do przygotowania narracji najlepiej podejść jak do napisania wypracowania szkolnego. Bez względu na to, czy praca pisemna jest z języka polskiego, historii, czy innego przedmiotu, to we wszystkich przypadkach obowiązują pewne reguły. Każdy z nas jednak chodził do szkoły, i choćby nie wiem jak dawno, to coś tam w pamięci zostało. Raczej nie powinno być problemów formalnych. 

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest to, aby przekaz był jasny i był przyjemny w odbiorze. Formalnie powinien składać się z trzech części: wprowadzenia , rozwinięcia (przedstawienia tematu), oraz zakończenia, lub inaczej konkluzji, podsumowania.

Pierwsza część zadania została już, praktycznie, odrobiona przez uczestników zajęć. Każdy ma przygotowany tekst, który po nagraniu będzie trwał od pół minuty do całej minuty. 

Teraz czas na drugą część, czyli przygotowanie narracji (podkładu słownego), do tego co będzie pokazane w filmie. Najlepiej jest to zrobić w postaci krótkich akapitów. 

Pierwszym krokiem powinno być wybranie tematów każdego akapitu. Na przykład, jeśli ktoś robi filmik o podróży do Warszawy to może sobie w punktach wypisać miejsca do pokazania:
  • Pałac Kultury i Nauki
  • Centrum Kopernik
  • Muzeum Techniki
  • Galeria wystawowa “Zachęta”

Po ustaleniu treści punktów, następnym krokiem będzie wyszukanie i opracowanie odpowiednich informacji w internecie. oraz ich przedstawienie - w jednym lub kilku zdaniach. 

Oczywiście każdy z uczestników dobierze punkty zależnie od własnej sytuacji. Przede wszystkim celu swojej wirtualnej podróży, oraz długości planowanego filmu. Wiadomo, że jeśli ktoś planuje pokazać uroki Londynu lub Barcelony w filmie kilkuminutowym, to siłą rzeczy, trzeba się ograniczyć jedynie do kilku miejsc. 

W całym przedsięwzięciu najbardziej chodzi o cele edukacyjne. O to, żeby uczestnicy wypracowali nawyki i umiejętności w pracy z komputerem, które przydadzą się przy wielu innych pracach. Komputer jest narzędziem uniwersalnym i można robić wiele pożytecznych, a różnych rzeczy przy jego pomocy. Natomiast większość czynności dokonuje się przy użyciu pewnej, dość ograniczonej liczby czynności. Są to najpopularniejsze akcje takie jak: kopiuj-wklej, wytnij - wklej, pobieranie plików z internetu, gromadzenie i porządkowanie plików w folderach, edycja plików itd. Jednak to są tylko czynności techniczne. 

Na bardziej ogólnym poziomie mamy do czynienia z wyniesionymi ze szkoły sposobami przedstawiania swoich umiejętności. Bez względu na to czy do pisania używamy komputera, czy ołówka to sformułowania i myśli mogą być identyczne. Może się wydawać, że ołówek jest łatwiejszy w użyciu. To wrażenie wynika jednak tylko z tego, że ołówkiem, piórem i długopisem posługiwaliśmy się od dziecka. Ale przypomnijmy sobie - ileż to było w pierwszych latach nauki łez wylanych nad kleksami, ileż godzin spędzonych na przepisywaniu zeszytów, ćwiczeniach w kształtowaniu “brzuszków” i “ogonków”. W świetle faktów, to jednak obsługa klawiatury jest łatwiejsza. Klikamy palcem w klawisz i wychodzi zawsze idealna i czytelna literka. Problem polega jedynie na pokonaniu początkowych trudności i  wyrobieniu pewnych nawyków. Tak jest z każdym narzędziem. 

Jeśli się zastanowić, to w innych dziedzinach też mamy do czynienia z podobnymi sytuacjami. Na przykład samochód. Prowadzenie pojazdu polega w zasadzie na operowaniu kierownicą, pedałami gazu, sprzęgła, hamulca, przełącznikami świateł, kierunkowskazów itp. Po opanowaniu tych czynności, należy jeszcze zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Potem można już jechać przed siebie dokąd dusza zapragnie, albo wykorzystać samochód do przewiezienia dużych zakupów itp. Końcowy efekt użycia samochodu może być bardzo różny. Bez względu jednak na to czy ma to być podróż do wielkiego miasta, czy na bezludzie, to czynności kierowcy nie różnią się. I chociaż chodzenie wydaje się bardziej naturalne, to jednak samochodem pokonamy większą liczbę kilometrów. I w wygodniejszy sposób. 

Pisanie narracji, poza tym, że ma przynieść końcowy efekt w postaci filmiku, przede wszystkim będzie ćwiczeniem z używania edytorów tekstów. Po to, żeby komputer stał się narzędziem przyjaznym i obeznanym. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.