Proces uczenia się obsługi programu Corel Video Studio można podzielić na następujące etapy:
- zapoznanie się z definicjami podstawowych zagadnień
- dokładne poznanie interfejsu i możliwości programu
- przedstawienie przykładowych zastosowań podczas tworzenia poglądowego filmu wideo.
Każdy program do tworzenie filmów działa według tych samych zasad ogólnych. Jeśli zaś chodzi o szczegóły, to każdy producent oprogramowania stosuje własną terminologię. Wiele terminów się pokrywa i ma to samo znaczenie, ale wiele - chociaż stosowanych w innych sytuacjach - jest określane specyficznym językiem producenta oprogramowania.
Podczas opracowania materiałów szkoleniowych opieram się głównie na podręczniku obsługi przygotowanym przez firmę Corel. Niestety nie występuje oryginalna wersja w języku polskim. Oficjalny podręcznik jest dostępny po angielsku. W wersji pdf liczy ok. 300 stron.
Początkowo planowałem przetłumaczyć cały podręcznik na język polski. Jednak po zapoznaniu się z treścią, ujawniły się dwa fakty.
Pierwszy taki, że nie ma konieczności tłumaczenia całości. Niektóre funkcje programu są bardzo zaawansowane i mała jest szansa wystąpienia potrzeby korzystania z nich w pracy amatorskiej. Na przykład edycja obrazu zapisanego kamerą 360 stopni lub automatyczny podział materiału roboczego według scen. To dla mnie dobry znak - około stu stron nie potrzeba będzie zapisywać po polsku. Proces tworzenia tekstu w języku polskim skróci się pewnym stopniu. A to najbardziej pracochłonny etap. Przeczytanie i zrozumienie podręcznika jest stosunkowo proste. Natomiast pisanie i redakcja wymaga dużo więcej pracy i czasu.
Drugi fakt, niestety, przysporzy mi dodatkowej pracy. Podręcznik w języku angielskim napisany przez programistów wyrażony jest dość hermetycznym językiem i nafaszerowany fachowymi pojęciami. Nie jest przygotowany wprost do użytku przez osoby nie posiadające zaawansowanej znajomości komputerów. Dlatego zaszła konieczność opracowania i zredagowania materiału specyficznie pod kątem osób starszych, bez dużego doświadczenia i profesjonalnej wiedzy.
Napisany przeze mnie “Podręcznik użytkownika programu Corel Video Studio Pro” zacznie się od części zawierającej definicje podstawowych pojęć z zakresu obsługi komputera i branży filmowej. Część początkowa będzie więc raczej leksykonem objaśniającym znaczenie słów i wyrażeń, aniżeli instruktażem jak wykonać poszczególne czynności. Niektóre z wyrażeń będą wymagały poszerzonego opisu, uzupełnionego przykładem. To spowoduje, że część wstępna podręcznika będzie bardziej obszerna. Z uwagi na objętość tekstu publikacja będzie się odbywać fragmentami. Jednak po złożeniu w całość, i ewentualnym wydrukowaniu, tekst powinien przybrać formę jednolitego podręcznika.
Aby ułatwić proces uczenia się leksykon zostanie podzielony na trzy części:
- podstawowe pojęcia z zakresu obsługi komputera,
- podstawowe pojęcia w technice filmowej,
- hasła związane z edycją wideo i specyficznie przynależne do programu Corel Video Studio X10.
Dopiero po częściach wstępnych przedstawię dokładny opis i charakterystykę programu, a na końcu opisy konkretnych czynności podczas edycji programu.
Komentarze
Prześlij komentarz