Przejdź do głównej zawartości

Wstęp do podręcznika obsługi programu Corel Video Studio


Proces uczenia się obsługi programu Corel Video Studio można podzielić na następujące etapy:
  • zapoznanie się z definicjami podstawowych zagadnień 
  • dokładne poznanie interfejsu i możliwości programu 
  • przedstawienie przykładowych zastosowań podczas tworzenia poglądowego filmu wideo. 
Każdy program do tworzenie filmów działa według tych samych zasad ogólnych. Jeśli zaś chodzi o szczegóły, to każdy producent oprogramowania stosuje własną terminologię. Wiele terminów się pokrywa i ma to samo znaczenie, ale wiele - chociaż stosowanych w innych sytuacjach - jest określane specyficznym językiem producenta oprogramowania. 

Podczas opracowania materiałów szkoleniowych opieram się głównie na podręczniku obsługi przygotowanym przez firmę Corel. Niestety nie występuje oryginalna wersja w języku polskim. Oficjalny podręcznik jest dostępny po angielsku. W wersji pdf liczy ok. 300 stron. 

Początkowo planowałem przetłumaczyć cały podręcznik na język polski. Jednak po zapoznaniu się z treścią, ujawniły się dwa fakty. 

Pierwszy taki, że nie ma konieczności tłumaczenia całości. Niektóre funkcje programu są bardzo zaawansowane i mała jest szansa wystąpienia potrzeby korzystania z nich w pracy amatorskiej. Na przykład edycja obrazu zapisanego kamerą 360 stopni lub automatyczny podział materiału roboczego według scen. To dla mnie dobry znak - około stu stron nie potrzeba będzie zapisywać po polsku. Proces tworzenia tekstu w języku polskim skróci się pewnym stopniu. A to najbardziej pracochłonny etap. Przeczytanie i zrozumienie podręcznika jest stosunkowo proste. Natomiast pisanie i redakcja wymaga dużo więcej pracy i czasu. 

Drugi fakt, niestety, przysporzy mi dodatkowej pracy. Podręcznik w języku angielskim napisany przez programistów wyrażony jest dość hermetycznym językiem i nafaszerowany fachowymi pojęciami. Nie jest przygotowany wprost do użytku przez osoby nie posiadające zaawansowanej znajomości komputerów. Dlatego zaszła konieczność opracowania i zredagowania materiału specyficznie pod kątem osób starszych, bez dużego doświadczenia i profesjonalnej wiedzy.

Napisany przeze mnie “Podręcznik użytkownika programu Corel Video Studio Pro” zacznie się od części zawierającej definicje podstawowych pojęć z zakresu obsługi komputera i branży filmowej. Część początkowa będzie więc raczej leksykonem objaśniającym znaczenie słów i wyrażeń, aniżeli instruktażem jak wykonać poszczególne czynności. Niektóre z wyrażeń będą wymagały poszerzonego opisu, uzupełnionego przykładem. To spowoduje, że część wstępna podręcznika będzie bardziej obszerna. Z uwagi na objętość tekstu publikacja będzie się odbywać fragmentami. Jednak po złożeniu w całość, i ewentualnym wydrukowaniu, tekst powinien przybrać formę jednolitego podręcznika. 

Aby ułatwić proces uczenia się leksykon zostanie podzielony na trzy części: 
  • podstawowe pojęcia z zakresu obsługi komputera, 
  • podstawowe pojęcia w technice  filmowej, 
  • hasła związane z edycją wideo i specyficznie przynależne do programu Corel Video Studio X10. 
Dopiero po częściach wstępnych przedstawię dokładny opis i charakterystykę programu, a na końcu opisy konkretnych czynności podczas edycji programu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.