Przejdź do głównej zawartości

Technologie. Jak działa chmura obliczeniowa?



Chociaż określenie "chmura obliczeniowa" stało się popularne, to wiele osób ma mgliste pojęcie co właściwie ono oznacza. Tymczasem koncepcja jest całkiem prosta. Zamiast męczyć własny komputer trudnymi zadaniami, użytkownik łączy się z silnymi komputerami w Internecie, a te wykonują całą pracę. Na komputerze osobistym użytkownika ukazuje się jedynie wyświetlany wynik przetwarzania. Trzeba mieć świadomość, że stojące za tym rozwiązaniem technologie są naprawdę zaawansowane. Na szczęście zwykłemu użytkownikowi zbędne są szczegóły techniczne. Uzmysłowienie sobie zaś ogólnej zasady ułatwi korzystanie z tych usług.

Do komputera osobistego chyba już każdy się zdążył przyzwyczaić. Wiele osób korzystało z edytorów tekstów i innych programów. Tak się jednak składa, że urządzenia te mają ograniczone parametry, a wymagania rosną.

W połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. naukowcy zaczęli więc stosować systemy składające się z wielu połączonych ze sobą komputerów. Komputery te dzieliły się złożonymi obliczeniami i wymieniały między sobą wyniki. To był zalążek chmury.


Idea ta bardzo szybko się rozprzestrzeniła wraz z rozwojem Internetu. Wyspecjalizowane firmy zaczęły budować tzw. serwerownie i oferowały moce obliczeniowe innym podmiotom. Nazwa wzięła się stąd, że komputery wykonujące zadania przez sieć na rzecz innych podmiotów nazywane są serwerami. Są to profesjonalne urządzenia o bardzo wysokiej wydajności i ogromnych mocach obliczeniowych. Do firm oferujących takie usługi należą Microsoft, Google, Facebook, Amazon itd.

To rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne i bezpieczne. Zastosowanie przetwarzania rozproszonego zapewnia działanie systemu nawet w przypadku awarii jego części. W wielu dziedzinach takich jak administracja państwowa, obronność, energetyka, korporacje gospodarcze itp. jest potrzeba sprawnego przetwarzania danych. Utrzymywanie zaś systemów informatycznych wymaga stałego nadzoru i kosztuje. Dlatego outsorcing (wynajmowanie firm zewnętrznych do wykonania specyficznych zadań) stał się bardzo popularny również w dziedzinie informatyki. Dla przedsiębiorstw bardziej opłaca się korzystać z gotowych rozwiązań niż utrzymywać własną infrastrukturę i kadrę obsługującą.

Co z tego ma zwykły użytkownik, szary człowiek? 

Dzięki technologii chmury obliczeniowej możliwe stało się tworzenie wielu usług dostępnych przez Internet. Dla osób indywidualnych mnóstwo z nich jest bezpłatnych. Do najbardziej popularnych można zaliczyć platformy społecznościowe takie jak Facebook, czy Google plus. Korzystanie z nich opiera się na rejestracji uczestników. Dzięki autoryzacji w serwisie mają oni prawa dostępu do istniejących treści, oraz mogą publikować własne. Cały proces przetwarzania i przechowywanie danych w tych serwisach odbywa się poza komputerami użytkowników.

Na tej samej zasadzie powstały serwisy do przechowywania dokumentów i innych rodzajów plików takie jak Dropbox, Drive One, iCloud, czy Google Drive.

Przykładem świetnej usługi chmurowej jest Zdjęcia Google (Google Photos). Dostępna z tradycyjnych komputerów przez zalogowanie się, a ze smartfonów po zainstalowaniu aplikacji. Program ten tworzy kopie zapasowe i synchronizuje urządzenia. W ten sposób wszystkie zdjęcia znajdujące się w pamięciach urządzeń użytkownika (komputery i smartfony) są przechowywane na serwerach Google. Firma oferuje nieograniczoną pojemność pamięci na zdjęcia użytkownika oraz umożliwia edycję i porządkowanie zdjęć. Utworzona kopia zapasowa umożliwia usunięcie pliku ze smartfona i uwolnienie pamięci na kolejne zdjęcia.

Podobnie jest z innymi typami plików jak dokumenty tekstowe, prezentacje i rysunki na Dysku Google. Wobec tych plików również nie ma limitów co do liczby ich przechowywania.

Korzystanie z usług chmurowych zmniejsza nacisk na moc obliczeniową i pojemność pamięci komputera posiadanego przez użytkownika, ponieważ dane i ich przetwarzanie stały się niezależne od konkretnego urządzenia. Parametry te tracą na ważności na rzecz szybkiego i stabilnego dostępu do Internetu.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie opisane i muszę przyznać, że ja dopiero co poznaję zalety chmury. Jakiś czas temu również czytałam na stronie https://technologiczna.pl/co-wybrac-kolokacje-czy-chmure/ co jest lepszym wyborem, kolokacja czy chmura obliczeniowa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co by nie było jest to coś bardzo ważnego i dziś wiele programów działa właśnie w taki sposób. Ja również mogę każdemu polecić korzystanie z oprogramowania firmy https://www.connecto.pl/ które dla mnie jest niezwykle wysokiej jakości.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem warto korzystać z usług specjalistów, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. W poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań dla mojego biznesu natrafiłem na bardzo interesujący artykuł na stronie https://www.tekrati.com/processing-in-the-cloud-what-it-is-actually-like/ . Co o tym sądzicie?

    OdpowiedzUsuń
  6. W tym wpisie znajduje się wiele ważnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  7. Sieć całkowicie zmieniła komunikację i sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do danych. Możesz teraz uzyskać szybką, niezawodną usługę internetową od Fiberlink za rozsądną cenę. Jest to idealne rozwiązanie do przesyłania strumieniowego filmów, gier lub po prostu wyszukiwania w sieci i możesz mieć pewność, że będziesz w pełni zadowolony z połączenia.

    OdpowiedzUsuń
  8. Takie informacje są niezwykle cenne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  10. Jest tutaj wiele ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj...

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na ...

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.