Do komputera osobistego chyba już każdy się zdążył przyzwyczaić. Wiele osób korzystało z edytorów tekstów i innych programów. Tak się jednak składa, że urządzenia te mają ograniczone parametry, a wymagania rosną.
W połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. naukowcy zaczęli więc stosować systemy składające się z wielu połączonych ze sobą komputerów. Komputery te dzieliły się złożonymi obliczeniami i wymieniały między sobą wyniki. To był zalążek chmury.
To rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne i bezpieczne. Zastosowanie przetwarzania rozproszonego zapewnia działanie systemu nawet w przypadku awarii jego części. W wielu dziedzinach takich jak administracja państwowa, obronność, energetyka, korporacje gospodarcze itp. jest potrzeba sprawnego przetwarzania danych. Utrzymywanie zaś systemów informatycznych wymaga stałego nadzoru i kosztuje. Dlatego outsorcing (wynajmowanie firm zewnętrznych do wykonania specyficznych zadań) stał się bardzo popularny również w dziedzinie informatyki. Dla przedsiębiorstw bardziej opłaca się korzystać z gotowych rozwiązań niż utrzymywać własną infrastrukturę i kadrę obsługującą.
Co z tego ma zwykły użytkownik, szary człowiek?
Dzięki technologii chmury obliczeniowej możliwe stało się tworzenie wielu usług dostępnych przez Internet. Dla osób indywidualnych mnóstwo z nich jest bezpłatnych. Do najbardziej popularnych można zaliczyć platformy społecznościowe takie jak Facebook, czy Google plus. Korzystanie z nich opiera się na rejestracji uczestników. Dzięki autoryzacji w serwisie mają oni prawa dostępu do istniejących treści, oraz mogą publikować własne. Cały proces przetwarzania i przechowywanie danych w tych serwisach odbywa się poza komputerami użytkowników.
Na tej samej zasadzie powstały serwisy do przechowywania dokumentów i innych rodzajów plików takie jak Dropbox, Drive One, iCloud, czy Google Drive.
Podobnie jest z innymi typami plików jak dokumenty tekstowe, prezentacje i rysunki na Dysku Google. Wobec tych plików również nie ma limitów co do liczby ich przechowywania.
Korzystanie z usług chmurowych zmniejsza nacisk na moc obliczeniową i pojemność pamięci komputera posiadanego przez użytkownika, ponieważ dane i ich przetwarzanie stały się niezależne od konkretnego urządzenia. Parametry te tracą na ważności na rzecz szybkiego i stabilnego dostępu do Internetu.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie opisane i muszę przyznać, że ja dopiero co poznaję zalety chmury. Jakiś czas temu również czytałam na stronie https://technologiczna.pl/co-wybrac-kolokacje-czy-chmure/ co jest lepszym wyborem, kolokacja czy chmura obliczeniowa.
OdpowiedzUsuńCo by nie było jest to coś bardzo ważnego i dziś wiele programów działa właśnie w taki sposób. Ja również mogę każdemu polecić korzystanie z oprogramowania firmy https://www.connecto.pl/ które dla mnie jest niezwykle wysokiej jakości.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem warto korzystać z usług specjalistów, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. W poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań dla mojego biznesu natrafiłem na bardzo interesujący artykuł na stronie https://www.tekrati.com/processing-in-the-cloud-what-it-is-actually-like/ . Co o tym sądzicie?
OdpowiedzUsuńz małej chmury duze obliczenia kurde
OdpowiedzUsuńW tym wpisie znajduje się wiele ważnych informacji.
OdpowiedzUsuńSieć całkowicie zmieniła komunikację i sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do danych. Możesz teraz uzyskać szybką, niezawodną usługę internetową od Fiberlink za rozsądną cenę. Jest to idealne rozwiązanie do przesyłania strumieniowego filmów, gier lub po prostu wyszukiwania w sieci i możesz mieć pewność, że będziesz w pełni zadowolony z połączenia.
OdpowiedzUsuńTakie informacje są niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńJest tutaj wiele ciekawych informacji.
OdpowiedzUsuń