Przejdź do głównej zawartości

Co nowego w Gmailu?


Kilka tygodni temu Google udostępniło nową wersję interfejsu usługi pocztowej Gmail. Można ją włączyć lub powrócić do starej wersji przez kliknięcie na ikonie koła zębatego w prawym górnym rogu strony i wybranie odpowiedniej opcji.

Gmail cały czas cieszył się dobrą opinią wśród użytkowników. Tym niemniej Google co jakiś czas wprowadza zmiany idące jeszcze bardziej w kierunku wygody i bezpieczeństwa. Jakiś czas temu z poczty wydzielone zostały Kontakty Google jako osobna usługa i jednocześnie aplikacja na smartfony. Dzięki Kontaktom Google następuje synchronizacja danych w chmurze. Dla użytkownika to znaczy, że już nigdy nie będzie miał problemu z kontaktami do znajomych i przyjaciół, bez względu czy kupi nowego smartfona, czy będzie korzystał z laptopa.

Obecne zmiany też idą w kierunku zwiększenia przyjemności z korzystania, efektywności pracy oraz bezpieczeństwa danych. Zmian jest sporo, ale skupię się jedynie na kilku takich, które z mojego punktu widzenia, są najbardziej przydatne.


Pierwszą nowością od razu zauważalną jest nowy sposób wyświetlania załączników. Właśnie te elementy poczty stanowią zawsze największe niebezpieczeństwo jeśli chodzi o wirusy. Załączniki to najczęstsze źródło infekcji. W formie zdjęć lub prezentacji często przekazywane dalej, od adresata do adresata docierają do szerokiej grupy odbiorców. I powodują zawirusowanie komputerów. W nowej wersji Gmail umożliwia podgląd zawartości załącznika bez konieczności otwierania. Dzięki temu niebezpieczeństwo zainfekowania komputera wirusem spada do zera, a użytkownik zapoznaje się z treścią załącznika. Może też załącznik pobrać na Dysk Google i zachować kopię dla siebie. Chociaż poczta Gmail zawsze należała do najbardziej bezpiecznych, to po ostatniej zmianie zapewnia bezpieczeństwo w 100 procentach. I dużą wygodę.

Małym usprawnieniem, które mi się podoba jest wyświetlanie się ikon porządkowania wiadomości przy każdej z nich podczas przesuwania kursora. Dzięki temu wiadomość można archiwizować, usunąć lub oznaczyć jako przeczytaną bezpośrednio w wierszu wiadomości, bez potrzeby jej zaznaczania lub otwierania.


Większą i bardzo ciekawą zmianą jest pojawienie się po prawej stronie okna ikon otwierających boczny panel. Są tam kalendarz, notatki Keep i lista zadań. Jest też przycisk ze znakiem +, który umożliwia pobranie zewnętrznych aplikacji działających z Gmailem. Z tych rzeczy, najbardziej używanym przeze mnie udogodnieniem jest Google Keep, czyli notatek Google. Tak jak inne usługi Google, Keep działa w chmurze. Więc to co zapisze się podczas czytania poczty można odczytać w samej aplikacji na smartfonie lub innym urządzeniu. I odwrotnie można w notatce zapisać jakąś myśl robiąc zakupy, a potem wykorzystać podczas tworzenie wiadomości.

Osobiście korzystam tylko z Gmaila, na którym mam kilka kont i trudno mi robić porównanie z innym pocztami. Jestem jednak zadowolony, a czytając artykuły w prasie fachowej, mam wrażenie, że dokonałem dobrego wyboru.



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki. Rzeki Babilonu Boney M 1979 Sopot

Rivers of Babylon  Boney M Większość popularnych piosenek krąży tematycznie wokół miłości. Dlatego słuchając przebojów w oryginalnej wersji czasem trudno skojarzyć, że teksty niektórych mogą być naprawdę zaskakujące. Kiedy przetłumaczyłem mojej znajomej tekst piosenki Leonarda Cohena "Who by fire" i okazało się, że słowa nie są wcale o miłości, tylko o umieraniu, to stwierdziła, że jest rozczarowana. Zauroczona wpadającą w ucho melodią i głosem Cohena, była przekonana, że w piosence są wątki dotyczące uczucia pomiędzy mężczyzną i kobietą. Okazało się, że nic z tych rzeczy. Zapraszam do wysłuchania wersji Boney M - Sopot 1979, a podczas słuchania można przeczytać tekst poniżej, wyjaśniający o czym właściwie jest ta piosenka.   Podobnie jest z piosenką Rivers of Babylon w wykonaniu Boney M. Zespół ten kojarzy się raczej z muzyką lekką i dyskotekową. Słuchając piosenki zawsze miałem skojarzenia bardzo przyjemne, w nastrojach gorącego lata i wakacji.  Nie przywodziła na myśl jaki

Technologie. Klawiatura komputera - podstawowe fakty

Niedoświadczonym użytkownikom komputera warto się zapoznać ze sprawami, które nie są intuicyjne i łatwe do samodzielnego odkrycia podczas klikania. Klawiatura jako urządzenie, jest tego przykładem. W swojej praktyce spotkałem się z osobami, którym najprostsze funkcje klawiatury były nieznane. Gwoli sprawiedliwości, trzeba powiedzieć, że nie odnosi się to jedynie do osób starszych. Zdarzyło mi się zaobserwować sytuacje, kiedy osoby w wieku lat dwudziestu kilku do napisania wielkiej litery włączały caps lock. Wbrew pozorom jednak obsługa klawiatury komputera jest nieskomplikowana. Trzeba zapamiętać dosłownie garstkę informacji, żeby usprawnić użytkowanie tego urządzenia. Komputer jest maszyną przetwarzającą informację. Musi być więc wyposażony w urządzenia do przyjmowania informacji i oddawania informacji. W dodatku te urządzenia muszą być przyjazne dla użytkownika. Zbiorczo do tych urządzeń używana jest nazwa interfejs, od angielskiego interface (wym. interfejs) Jest kilka rodzaj

Gify na świąteczne laurki

Gify to małe ruchome obrazki wyświetlane najczęściej na stronach internetowych. Zasada działania gifu polega na złożeniu kilku zdjęć – każde różni się nieco od pozostałych – i wyświetlaniu po kolei w krótkich odstępach czasu.  Być może pamiętacie z dzieciństwa zabawki z kartką i ołówkiem, gdzie poruszając szybko ołówkiem tak, żeby raz była widoczna, raz druga karteczka uzyskać wrażenie ruchu.